Polish Radio Jazz Archives – muzyczna podróż po świecie jazzu

Polish Radio Jazz Archives – muzyczna podroz po swiecie jazzu

Polish Radio Jazz Archives – muzyczna podróż po świecie jazzu

Polish Radio Jazz Archives to jedna z Serii Wydawniczych Polskiego Radia. W jej skład wchodzą płyty z najpiękniejszymi utworami muzyki jazzowej. Oprócz zawartości na uwagę zasługuje również projekt wydania: okładki płyt utrzymane są w jednolitej czarno-białej stylistyce, dzięki czemu świetnie sprawdzą się jako elegancki prezent, podarowany zarówno pojedynczo, jak i w pakiecie.

Wyjątkowe utwory na wyjątkowe okazje

W sklepie z płytami CD Polskiego Radia znajdziesz 32 albumy z utworami gwiazd jazzu – zarówno wydania poszczególnych artystów, jak i składanki najpopularniejszych utworów. Kolekcja Polish Jazz Archives to uhonorowanie twórczości najważniejszych muzyków i wokalistów jazzowych – polskich i zagranicznych.

Wybrane kompakty polskich muzyków jazzowych

Mieczysław Kosz to niewidomy, przedwcześnie i tragicznie zmarły pianista, obecnie znany nie tylko w świecie wielbicieli jazzu, ale od niedawna rozpoznawalny przez szersze grono ze względu na przeniesienie historii artysty na duży ekran („Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy i z tytułową rolą w wykonaniu Dawida Ogrodnika). W serii Polish Radio Jazz Archives została wydana płyta zatytułowana „Piano Solo”. Na płycie znajduje się 16 utworów w wykonaniu Mieczysława Kosza, w tym dziewięć niepublikowanych do tej pory nagrań oraz trzy kompozycje własne artysty. Nagrania pochodzą z lat 1969-1971.

Jedną z części serii wydawniczej jest płyta z muzyką znanego kompozytora, m.in. muzyki filmowej, czyli Krzysztofa Komedy. Z pewnością rozpoznacie znajdujące się w albumie utwory z filmów „Niewinni czarodzieje” czy „Nóż w wodzie”, ale warto zapoznać się także z mniej znaną twórczością artysty realizowaną np. w ramach Sekstetu Komedy w 1957 roku.

Warto wspomnieć również o płycie zatytułowanej „Andrzej Trzaskowski”, na której znalazły się utwory wykonywane pod batutą Andrzeja Trzaskowskiego, dyrygenta, kompozytora i pianisty. Muzyka zawarta w albumie to nagrania zarejestrowane podczas festiwalu Jazz Jamboree 1962 oraz w Studio 1 Polskiego Radia w Warszawie, również w 1962 roku.

Zbigniew Seifert to kolejna genialna postać polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, słynny skrzypek jazzowy, któremu również została poświęcona płyta w serii Polish Radio Jazz Archives. W albumie poświęconym artyście znajdziecie między innymi nagrania z koncertu w Krakowie z 1978 roku.

Co jeszcze?

Seria Polish Radio Jazz Archives to także albumy będące muzyczną kroniką festiwalu Jazz Jamboree. Możecie zapoznać się z nagraniami z kilku edycji festiwalu z lat 1962-1966. Ponadto w ramach serii wydawniczej została wydana płyta „Standards” ze znanymi jazzowymi utworami w wykonaniu: Jerzy Milian Group, Zbigniew Namysłowski Jazz Rockers, Andrzej Kurylewicz Group i Andrzej Trzaskowski Quintet. Nagrania z płyty pochodzą z lat 1961-62. Kolejną wyjątkową krążkową publikacją jest płyta „Swing, Dixi & Rag” z archiwalnymi nagraniami z muzyką swingową, dixilandową i ragtime’ową. Perełką wśród albumów serii jest także płyta „Jazz Giants” z nagraniami z lat 1934-1945. Obecnie możecie posłuchać tych archiwalnych utworów, dzięki digitalizacji dokonanej przez Annę Rutkowską. Kiedyś utwory znajdujące się na płycie CD były nagrane na płytach szelakowych 78 obrotów, których nie jest się w stanie obecnie odtworzyć bez odpowiedniego przetworzenia. Dzięki pracy pani Anny także teraz można zapoznać się z twórczością jazzmanów lat 30-40 XX wieku, między innymi Benny’ego Goodmana!

32 albumy z serii Polish Radio Jazz Archives w internetowym sklepie z płytami CD Polskiego Radia to wyjątkowa propozycja dla fanów muzyki jazzowej i doskonała okazja do poszerzenia własnej muzycznej kolekcji.

źródło: sklep.polskieradio.pl – sklep muzyczny Warszawa

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *