ABC prania wykładzin biurowych

ABC prania wykladzin biurowych

ABC prania wykładzin biurowych

Wykładziny znajdujące się w obiektach użyteczności publicznej, biurach, instytucjach czy firmach różnią się znacząco od tkanin podłogowych, które umieszczane są w domach czy mieszkaniach. Podstawowa różnica polega przede wszystkim na dużo większej wytrzymałości i trwałości wykładzin obiektowych. Z uwagi na przepisy BHP muszą one charakteryzować się także trudnopalnością oraz posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty.

Czyszczenie wykładzin biurowych

Największym wyzwaniem dla każdego administratora obiektów biurowych wyposażonych w wykładziny biurowe jest ich czyszczenie. Pranie wykładzin w obiektach użyteczności publicznej wymaga nie tylko specjalnego sprzętu i środków czyszczących, ale też właściwej logistyki. Ze względu na wzmożoną eksploatację, wykładziny dywanowe wybierane do biur są dużo bardziej narażone na zanieczyszczenia z błota, kurzu czy kawy. Pranie wykładzin biurowych warto więc zlecić profesjonalistom posiadającym wiedzę i narzędzia do wykonywania tego rodzaju zleceń.

Pranie wykładzin w biurach

Pranie wykładzin biurowych musi odbywać się w miejscu ich lokalizacji. Zazwyczaj nie można ich przewieźć do pralni, by tam dokonać czyszczenia. Ponieważ usługa musi być wykonana u klienta, przedsiębiorstwo świadczące tego typu usługi, powinno dysponować sprzętem i preparatami, które umożliwią skuteczne pranie bez konieczności demontażu wykładziny. Z tego powodu zakup profesjonalnego sprzętu czyszczącego we własnym zakresie, jest nieopłacalny dla danej instytucji. Należy podkreślić, że osoby podejmujące się tego typu prac muszą dysponować doświadczeniem w doborze środków czyszczących i technik prania, tak aby podłoga nie uległa zniszczeniu, a z wykładziny zostały usunięte nie tylko widoczne zabrudzenia, ale również drobnoustroje.

Pranie wykładzin w obiektach biurowych – podstawowe metody

Aby wykładzina biurowa jak najdłużej zachowała swój estetyczny wygląd, warto oddawać ją do pralni przynajmniej 2 razy w roku. Dzięki temu na bieżąco można usunąć z niej zabrudzenia, w pomieszczeniach biurowych będzie przyjemnie pachnieć, a alergicy nie będą narzekać na wszechobecny kurz. Pranie wykładzin w biurach odbywa się najczęściej przy zastosowaniu jednej z metod: na sucho lub na mokro.

Metoda prania wykładzin na sucho odbywa się za pomocą suchej piany lub kapsułkowania. Technika ta pozwala na zachowanie ciągłości pracy bez konieczności wyłączania z użycia poszczególnych pomieszczeń w oczekiwaniu na wyschnięcie podłoża. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie na podłogach leżą wykładziny lub dywany wiskozowe. W przypadku niewielkich zabrudzeń środkiem czyszczącym są suche wiórki nanoszone za pomocą standardowej maszyny dyskowej, tzw. szorowarki. Standardowo jest ona wyposażona w zbiornik z roztworem oraz szczotkę. Po wyschnięciu wszystkie resztki zasysa się odkurzaczem kolumnowym, który jednocześnie dokładnie rozczesuje włókna wykładziny. Jeżeli na podłożu znajdują się szczególnie uciążliwe plamy, należy użyć aktywizatora do krystalizacji brudu oraz odplamiacza.

Metoda na mokro stosowana jest w przypadku wykładzin mocno zabrudzonych, które można wyłączyć z użytkowania na co najmniej kilka godzin. Po wstępnym odkurzeniu i poniesieniu włosia wykładziny, rozpryskiwany jest na nią niepieniący środek czyszczący, który rozpuszcza brud. Następnie jest on odsysany z powierzchni wykładziny za pomocą urządzenia ekstrakcyjnego.

Czyszczenie wykładzin biurowych pozwala na utrzymanie optymalnych warunków pracy, przestrzeganie przepisów i zaleceń BHP, a przede wszystkim gwarantuje poczucie komfortu i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Źródło: Damat.pl – pralnia dywanów

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *