Jak możesz wykorzystać kuwerturę czekoladową w kuchni?

kuwertura czekoladowa w kuchni

Jak możesz wykorzystać kuwerturę czekoladową w kuchni?

Kuwertura czekoladowa to odmiana czekolady charakteryzująca się wysoką zawartością masła kakaowego – zwykle sięga ona ponad 30%. Myli się jednak ten, kto myśli, że kuwertura to po prostu kolejna nazwa wyrobu czekoladopodobnego. Kuwertura wyróżnia się bowiem wysoką jakością, świetnym smakiem oraz ładnym, połyskującym wyglądem. Cechą charakterystyczną jest także trzask, jaki wydaje podczas łamania. Jak można wykorzystać kuwerturę czekoladową w kuchni?

Fondue

Fondue to jedna z najbardziej typowych dla kuchni szwajcarskiej potraw. W tradycyjnym wariancie ten rarytas opiera się na roztopionym żółtym serze. Fondue występuje jednak także w słodkiej, deserowej odmianie, która bazuje właśnie na roztopionej w garnku kuwerturze czekoladowej, w której można maczać truskawki lub większe, pokrojone na kawałki owoce. Podobnie jak inne odmiany fondue, taki czekoladowy deser wyróżnia się pożywnością.

Cukiernicza polewa dekoracyjna

Kuwertura czekoladowa wzięła swoją nazwę z francuskiego określenia przykrycia bądź pokrywy. Nic dziwnego zatem, że często bywa stosowana do robienia różnego rodzaju polew czy toppingów zdobiących desery. Głównym atutem jest tu wspomniany przez nas wcześniej wyjątkowy wygląd kuwertury – stworzona na jej bazie polewa będzie elegancko się prezentować i skusi każdego łasucha swoim połyskiem. Takie polewy można wykorzystywać do różnego rodzaju ciast (pierników, babek itd.), a także do deserów lodowych – polewa wykonana z kuwertury dobrze komponuje się ze smakiem bitej śmietany. Jeśli mamy zamiłowanie do fantazyjnych dekoracji i wzorków, to również możemy posłużyć się kuwerturą.

Brownie

Typowe brownie opiera się na czekoladzie, jednak zastąpienie jej kuwerturą czekoladową sprawi, że będzie jeszcze smaczniejsze. Wystarczy rozpuścić w wodzie masło oraz kuwerturę, a po podgrzaniu pozostawić te składniki do ostygnięcia. Kolejne kroki niewiele różnią się od tradycyjnego przepisu na brownie. Głównym plusem wynikającym z zastosowania kuwertury będzie delikatność, jaką zyska upieczone przez nas ciasto.

Tort Sachera

Ten przysmak zna chyba każdy miłośnik gotowania. Jego nazwa pochodzi od nazwiska austriackiego kucharza, Franza Sachera, który w XIX wieku przygotował improwizowany deser. Tort Sachera podbił serca milionów. Przy przygotowaniu takiego tortu nieodzowne będzie zastosowanie kuwertury czekoladowej. Opiera się on na czekoladowym cieście przekładanym warstwą (bądź kilkoma warstwami) morelowej marmolady. Charakterystyczną cechą tortu Sachera jest polewa, którą możemy wykonać z kuwertury czekoladowej, aby nadać całości ekskluzywnego posmaku.

Mendiants

Mendiants to rodzaj francuskich czekoladowych talarków, które często bywają dekorowane różnorodnymi bakaliami. Takie talarki są proste w przygotowaniu, a zarazem niezwykle efektowne. Co prawda mendiants można zrobić z gorzkiej czekolady wysokiej jakości, jednak najładniejszą fakturę talarków uzyskamy, stosując kuwerturę rozgrzaną w wodzie do temperatury około 45 stopni Celsjusza. Takie talarki są bardzo delikatne, dlatego gdy będziemy brać je do ręki, należy uważać, aby ich nie pokruszyć.

Czy warto postawić na kuwerturę?

Oczywiście, że tak! Jak widać odpowiedzi na pytanie, jak można wykorzystać kuwerturę czekoladową, dałoby się mnożyć niemal w nieskończoność. Na zakończenie dodajmy istotną uwagę: kuwerturę w sklepie spotkamy w dwóch odmianach. Mogła ona już zostać poddana temperingowi (specyficznemu procesowi obróbki termicznej), możemy jednak nabyć także kuwerturę, którą sami będziemy musieli podgrzać, aby była gotowa do spożycia. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, z pewnością znajdziemy wiele zastosowań i ciekawych przepisów z jego wykorzystaniem.

Źródło: octochocolate.pl – czekoladowe upominki Warszawa

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *