Pierwszoklasista na zajęciach plastyki. Co będzie mu potrzebne?

Pierwszoklasista na zajeciach plastyki

Pierwszoklasista na zajęciach plastyki. Co będzie mu potrzebne?

Wielu osobom słowo „szkoła” kojarzy się głównie z górą podręczników i ocenami. Szczęśliwie, oferuje ona również zajęcia, które pozwalają rozwijać wszechstronne zdolności. Obok wychowania fizycznego czy muzyki, ważną rolę odgrywa plastyka! Kontakt ze sztuką to coś więcej niż tylko zapewnienie dzieciom możliwości twórczych. To korzyści psychiczne, emocjonalne, edukacyjne i nie tylko. Sztuka angażuje, inspiruje i pozwala poznać ukryte talenty. Jak przygotować swojego pierwszoklasistę do zajęć artystycznych?

 Zacznij od podstaw!

Sklepowe półki aż uginają się od ilości dostępnych materiałów plastycznych. Tak szeroki wybór może przyprawić rodzica o zawrót głowy i pustkę w portfelu. Najlepiej jest rozpocząć od podstawowych rzeczy, które pozwolą powoli wejść do świata plastyki. Poniższa lista pomoże w doborze odpowiedniego wyposażenia dla pociechy. Nie trzeba się jej sztywno trzymać, to jedynie wskazówka. W miarę wzrostu zainteresowania dziecka można poszerzyć ilość posiadanych akcesoriów. Od czego zacząć?

  1. Kredki, markery, pisaki

Wszystko, czym da się rysować po kartce! Kolorowe kredki są symbolem dzieciństwa dla większości osób. Zadbaj, aby Twojemu dziecku również ich nie zabrakło. Dla pierwszoklasisty zdecydowanie lepszy będzie wybór miękkich kredek świecowych. Nie wymagają częstego temperowania i rysują całą swoją powierzchnią. Kredki ołówkowe również się sprawdzą, zwłaszcza jeśli maluch jest już obyty z tego typu przyborami. Część dzieci od kredek woli markery i pisaki. Wynika to głównie z prostoty ich używania oraz intensywności koloru. Zostawiają one na kartce bardziej nasycone i widoczne ślady, a obrazki stają się bardziej żywe. Wybierając markery, sięgnij po produkty dedykowane dzieciom. Dają one gwarancję nietoksyczności i bezpiecznego użytkowania, nawet w przypadku kontaktu ze skórą.

  1. Farby

Dzieci uwielbiają farby wszelkiego rodzaju! Ten fenomen spowodowany jest nie tylko konsystencją i magicznym sposobem działania farbek (najpierw są mokre a za chwilę suche). Za te radosne uśmiechy odpowiada możliwość ubrudzenia się. Nic tak nie cieszy, jak kolorowe palce, buzia, włosy i ubrania. Szykując wyprawkę na plastykę, spakuj farby plakatowe lub akwarelowe. Mogą być używane do wszystkiego – od zwykłego malowania po wszelkiego rodzaju projekty rzemieślnicze.  Przy zakupie zwróć uwagę na to, czy są nietoksyczne i bezpieczne w kontakcie ze skórą! Nie zapomnij o komplecie pędzli. Chociaż zapewne znajdą się mali artyści, którzy wolą własne palce.

  1. Papier, blok rysunkowy

Tutaj przy wyborze należy kierować się rodzajem prac, jakie będą wykonywane na lekcji. Do kredek, flamastrów i markerów sprawdzi się tradycyjny blok rysunkowy. Niedrogi i dostępny w większości marketów. Inaczej sprawa wygląda przy farbach. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po specjalny papier o wysokiej gramaturze. Dzięki temu kolory nie będą się na nim rozlewać, a sam papier nie rozmięknie tak szybko. Zastosowanie jako podkład pod rysunek znajdzie też tektura. Połączenie przyjemnego z pożytecznym dla środowiska.

  1. Modelina, plastelina

Pozwolą na przełamanie rutyny i stworzenie prac przestrzennych. Dzieci uwielbiają zabawy i prace sensoryczne. Modelina czy plastelina mogą być zgniatane, toczone, formowane i łączone ze sobą. Tworzenie własnych figurek działa pobudzająco na wyobraźnię i daje namacalne efekty.

  1. Kleje, taśmy, naklejki

Klej jest koniecznością z wielu powodów. Jest wiele zabawnych zajęć plastycznych dla dzieci z jego wykorzystaniem, a wyciskanie butelki z klejem jest dodatkową atrakcją. Kleje szkolne to przede wszystkim kleje w sztyfcie (dobre do kolażu papierowego) oraz kleje w płynieTaśma Washi, taśma papierowa, taśma przezroczysta, naklejki. Maluchy (i nie tylko!) to kochają. Zadbaj o to, by w piórniku pierwszoklasisty znalazła się kolorowa taśma, a najlepiej kilka sztuk!

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *