Ile paszy powinien zjadać tucznik?

Ile paszy powinien zjadac tucznik

Ile paszy powinien zjadać tucznik?

Odpowiednie żywienie świń w głównej mierze determinuje opłacalność ich hodowli (pasze dla świń generują około 70% całkowitych kosztów chowu tych zwierząt). Co więcej, każda grupa technologiczna (locha, prosię, tucznik czy też warchlak) posiada swoje indywidualne wymagania żywieniowe, których optymalizacja przekłada się bezpośrednio na uzyskiwany przez hodowcę zysk końcowy. Jaka jest optymalna ilość paszy pobieranej przez tucznika?

Żywienie świń – podstawowe założenia hodowli tuczników

Tuczniki to świnie, które z założenia są intensywnie karmione i przeznaczone na ubój po osiągnięciu określonej masy ciała (optymalna masa ubojowa to 90-100 kg i jest ona zazwyczaj osiągana po 165-180 dniach optymalnie prowadzonej hodowli). Zważywszy na ten fakt, ekonomicznie prowadzona gospodarka żywieniowa tej grupy technologicznej powinna spełniać następujące założenia:

  • Ilość paszy – przy oczekiwanych 700-gramowych przyrostach dobowych optymalna ilość paszy powinna wynosić około 3,5 kilograma na sztukę (przy koncentracji energii rzędu 37 MJ). W przypadku tuczników, które osiągnęły już masę 70-90 kg gramatura ta powinna być zredukowana o 10-20% – wpływa to na redukcję kosztów hodowli i poprawę jakości mięsa (mniejsze jego otłuszczenie).
  • Stosowanie żywienia bez ograniczeń tylko dla ras szybko rosnących – rasy szybko rosnące są w stanie osiągnąć nawet 1000-gramowe dzienne przyrosty masy. Z ekonomicznego punktu widzenia tylko ich hodowla uzasadnia stosowanie systemu żywienia bez ograniczeń ilościowych paszy.
  • Unikanie nadmiernej podaży paszy – stosowanie zbyt dużej ilości paszy wpływa jedynie na zwiększone odkładanie się u zwierzęcia tkanki tłuszczowej (tempo przyrostów mięśniowych jest względnie stałe). To z kolei podwyższa koszty i wpływa na produkcję mięsa gorszej jakości.
  • Ilość dostarczanej zwierzęciu energii musi być skorelowana z odpowiednią ilością białka – pasza dla świń uboga w energię będzie w sposób znaczny ograniczała wykorzystanie dostarczanych zwierzęciu protein. To z kolei będzie przekładało się na mniejsze dzienne przyrosty masy i zwiększenie kosztów wyprodukowania jednego kilograma mięsa.

Tylko racjonalne zarządzanie ilością i jakością paszy podawanej tucznikom jest gwarancją udanej i rentownej hodowli.

źródło: bas-pol.pl – produkty mleczne dla prosiąt

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *