Dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka o profilu sensoryczno-poznawczym?

Dlaczego warto zapisac dziecko do zlobka o profilu sensoryczno poznawczym

Dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka o profilu sensoryczno-poznawczym?

Rodzice często traktują zapisanie dziecka do żłobka jako przykrą konieczność. Tymczasem tego rodzaju rozwiązanie może przynieść młodemu człowiekowi wiele korzyści. Kontakt z rówieśnikami, zwłaszcza gdy w domu nie ma rodzeństwa, przyczynia się do rozwoju emocjonalnego malucha. Ponadto, możemy zapisać dziecko do żłobka o profilu sensoryczno-poznawczym, w którym oprócz kontaktu z innymi dziećmi będzie miało okazję do stymulowania swoich zmysłów poprzez specjalnie ułożony do wieku program i zabawy sensoryczne. Odpowiednio wyszkolona kadra może zadbać o rozwój poznawczy dziecka, a także wykryć istniejące zaburzenia znacznie wcześniej niż rodzice, którzy nie są przeszkoleni z zakresu psychologii i pedagogiki.

Czym jest integracja sensoryczna?

Terminem integracji sensorycznej obejmuje się metody diagnozy, stymulacji i terapii ogólnorozwojowej małego dziecka. Jej kształtowanie rozpoczyna się już na etapie życia płodowego i trwa do około 7 roku życia. Jest nieodłącznym elementem rozwoju malucha, ponieważ ma związek z organizacją jego zachowania. Warunkuje możliwości uczenia się dziecka. Jeżeli systemy sensoryczne i procesy integracyjne działają prawidłowo, to tak samo przebiega jego rozwój emocjonalny, ruchowy i poznawczy. Układ nerwowy młodego człowieka jest niezwykle plastyczny, dzięki czemu za pomocą odpowiednich bodźców można wpłynąć na jego prawidłowy rozwój, w tym między innymi rozwój mowy i funkcji słuchowych. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej i bardziej całościowo możemy oddziaływać na wszystkie jego zmysły. Celem wprowadzenia stymulacji sensorycznej jest nie tylko leczenie pewnych deficytów emocjonalnych i braków rozwojowych, ale również (a może przede wszystkim) zapobieganie wystąpieniu w przyszłości zaburzeń rozwoju emocjonalnego i poznawczego.

Dlaczego warto?

Osoby pracujące w żłobkach o profilu sensoryczno-poznawczym to wykwalifikowani pedagogicznie pracownicy, którzy starają się być dla swoich podopiecznych przewodnikami, którzy pozwalają na poznawanie świata wszystkimi zmysłami. Specjalnie zaplanowane zabawy sensoryczne sprawiają, że dzieci są aktywizowane do maksymalnego wykorzystywania zmysłu dotyku, węchu, smaku i słuchu. Umożliwienie maluchowi samodzielnego testowania i odkrywania smaków, dźwięków, zapachów oraz tekstur daje mu radość i zachęca je do dalszej nauki poprzez zabawę. Dzieci nie są przy tym do niczego zmuszane ani ograniczane, dzięki czemu mogą same dążyć do zaspokojenia swojej ciekawości we własnym tempie i rytmie. Specjalne programy multisensoryczne pozwalają na wczesne wykrycie zaburzeń rozwojowych, ich leczenie oraz profilaktykę i ogólny rozwój integracji sensorycznej. Zajęcia odbywające się w tego typu żłobkach to również zabawy ruchowe, w miarę możliwości na świeżym powietrzu.

Oddanie dziecka do żłobka nie musi mieć negatywnego wpływu na malucha, jak zazwyczaj postrzegają to rodzice. Programy wychowawcze opracowane na podstawie wyników badań z zakresu psychologii dziecięcej i pedagogiki umożliwiają właściwe stymulowanie układu nerwowego młodego człowieka, co skutkuje jego prawidłowym rozwojem emocjonalnym, ruchowym i poznawczym. Rodzice wybierający żłobek o profilu sensoryczno-poznawczym mogą mieć pewność, że ich pociecha będzie rozwijać się prawidłowo, a umiejętności nabyte w żłobku ułatwią dziecku etap edukacji wczesnoszkolnej.

Źródło: Sensoludki.pl – żłobek Warszawa

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *