Sensor magnetyczny – gdzie znajduje zastosowanie?

Sensor magnetyczny

Sensor magnetyczny – gdzie znajduje zastosowanie?

Sensory magnetyczne to po prostu odmiana czujników zbliżeniowych. Ten konkretny rodzaj czujnika reaguje wyłącznie na obecność magnesu. Elementem reagującym na pole magnetyczne we wspomnianych już czujnikach jest między innymi tak zwany kontaktron, czyli czujnik z hermetycznym (szczelnie zamkniętym, nieprzepuszczającym powietrza) łącznikiem elektrycznym. Drugim elementem natomiast jest hallotron, czujnik z półprzewodnikiem.

Czujniki magnetyczne stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak w szczególności przez ich uniwersalne zastosowanie i trwałą obudowę, dzięki czemu urządzenie nie ulegnie zbyt szybkiemu zniszczeniu. Z kolei ich rozmiary są na tyle niewielkie, że pozwalają na wygodne ukrycie, które nie będzie skutkowało pogorszeniem wyglądu miejsca instalacji.

Rodzaje czujników magnetycznych

Można wyróżnić wiele rodzajów sensorów magnetycznych. Do najpopularniejszych należą:

Wyżej wspomniane czujniki różnią się od siebie budową i zastosowaniem.

Jak działają czujniki magnetyczne?

Ciekawym aspektem tego urządzenia jest to, że działa ono na podstawie pola magnetycznego Ziemi. W czujnikach magnetycznych znajdują się specjalne elementy reagujące na pole magnetyczne planety. Są to wyżej wspomniany kontaktron lub hallotron.

Czujniki magnetyczne, które zawierają w sobie kontaktron, pod wpływem powietrza (odpowiednio nakierowanego) w urządzeniu wytwarzają własne pole magnetyczne. Dzięki temu, za pomocą kontaktronu można przerywać lub zamykać obwód elektryczny. Czujniki kontaktronowe mogą mieć różne formy obudowy i od tego kształtu zależny będzie zakres ruchu magnesu.

Czujniki zawierające hallotron działają natomiast bazując na efekcie Halla, czyli zjawisku fizycznym, które zostało odkryte przez Edwina Halla w 1879 roku. Polega ono na wystąpieniu różnicy potencjałów w przewodniku, w którym znajduje się prąd elektryczny. Zaletami tego urządzenia są z pewnością prostota i niewielkie rozmiary.

Zastosowanie czujników, sensorów magnetycznych.

Jako bardzo uniwersalne urządzenia sensory (czujniki) magnetyczne odnalazły zastosowanie w wielu dziedzinach. Jednym z zastosowań tych czujników jest wykorzystanie ich w siłownikach, czyli elementach napędowych. Kolejnym przykładem wykorzystania tych kompaktowych urządzeń jest czujnik magnetyczny lub elektryczny wskaźnik położenia. Oprócz tego czujniki te odnalazły zastosowanie w wykrywaniu promieniowania jonizującego obiektów obrotowych/postępowych; do obiektów znajdujących się w ścianach między innymi budynków (rury, pojemniki) i wykrywania przedmiotów w środowiskach agresywnych.

Podsumowując, sensory magnetyczne odnalazły zastosowanie w szeregu usług przemysłowych. Zawdzięczają to uniwersalnemu sposobowi ich wykorzystania, wytrzymałości i niewielkim rozmiarom.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *