Błędy w montażu instalacji elektrycznej – zleć ekspertyzę budowlaną

instalacja

Błędy w montażu instalacji elektrycznej – zleć ekspertyzę budowlaną

Od tego, czy instalacja elektryczna zostanie zainstalowana w sposób prawidłowy, zależy nie tylko komfort użytkowania urządzeń elektrycznych, ale i bezpieczeństwo podczas korzystania z nich. Źle zamontowane przewody elektryczne mogą nie tylko utrudnić nam pracę, ale i doprowadzić do awarii, a nierzadko także zwarcia i pożaru. Zawsze będzie się to wiązało z problemami technicznymi i dodatkowymi kosztami naprawy instalacji i remontu. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać nie tylko o sprawdzonego elektryka z doświadczeniem, ale i na bieżąco monitorować postęp prac wykończeniowych. Co jednak, jeżeli nie uda nam się uniknąć błędów? Wtedy warto skonsultować się z rzeczoznawcą budowlanym!

Nieprawidłowo ułożone przewody elektryczne

Nieumiejętnie ułożone przewody elektryczne to jeden z powszechnych błędów wykonawczych. Najczęściej dochodzi do niego wskutek oszczędności, ale nierzadko przyczyną jest po prostu brak wiedzy niedoświadczonego montera lub chęć przyspieszenia i uproszczenia prac monterskich. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku nieprawidłowo ułożonych przewodów elektrycznych, które biegną w newralgicznych miejscach w ścianie albo są ułożone po skosie, problemem jest nie tylko niemożność zlokalizowania przewodów podczas prac remontowych. Nie wiedząc, w którym miejscu biegną przewody elektryczne, nie będziemy w stanie wykonać najprostszych czynności, np. wywiercić w sposób bezpieczny otworu w ścianie. Każde nieprzemyślane posadowienie kabli elektrycznych w ścianie może skutkować zwarciem w przypadku przypadkowego przebicia złącza. Prawidłowo zamontowana instalacja elektryczna powinna biec równolegle względem krawędzi ściany i musi być łatwa do zlokalizowania. Przede wszystkim jednak musi być zgodna z zatwierdzonym projektem. Jeżeli wykonawca tego zaniecha, a my będziemy mieli problemy z elektryką, mamy prawo zażądać naprawy wadliwej instalacji. W takim wypadku dobrym pomysłem jest zlecić ekspertyzę budowlaną, ponieważ na jej podstawie rzeczoznawca budowlany będzie mógł zasądzić działania naprawcze.

Za mało przewodów elektrycznych

Częstym problemem pojawiającym się we właściwie każdym domu jest brak odpowiedniej ilości gniazd elektrycznych. Niestety wiąże się on nie tylko z brakiem komfortu podczas korzystania z urządzeń elektrycznych, ale też z kwestiami naszego bezpieczeństwa. Mała ilość gniazd oznacza zazwyczaj, że pod jeden przewód elektryczny podpinanych zostaje zbyt wiele urządzeń, co może doprowadzić do zwarcia instalacji. Brak dostatecznej ilość obwodów najczęściej powodowany jest oszczędnościami i wygodą podczas montażu elektryki. Musimy jednak pamiętać, że brak obwodów z własnym zabezpieczeniem, a także łączenie wielu przewodów w jeden, najczęściej skutkuje przeciążeniem systemu, a w razie awarii uniemożliwia korzystanie z wielu urządzeń, które powinny być podpięte do prądu na stałe, np. lodówki czy pralki. Obciążenie instalacji elektrycznej może też prowadzić do pożaru wadliwych przewodów. Jeżeli podczas użytkowania domu pojawiają się problemy z instalacją elektryczną i mamy podejrzenie, że wykonawca nie wywiązał się z umowy wykonawczej w sposób należyty, możemy zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy budowlanego. Ekspertyza budowlana może wówczas wskazać na konieczność wykonania nowych obejść na koszt wykonawcy.

Brak uziemienia instalacji elektrycznej

Jednym z częstych błędów wykonawczych popełnianym podczas prac nad elektryką jest brak uziemienia. Niedostateczne zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed zwarciem i brak prętów odprowadzających napięcie do gruntu jest o tyle niebezpieczne, że w razie awarii może doprowadzić do porażenia, a nawet pożaru instalacji. Co istotne, uziemienie powinno być wykonywane jeszcze na etapie wylewania fundamentów – wtedy nie tylko będzie nietrudno o nim pamiętać, ale i najłatwiej będzie je zamontować w odpowiednim miejscu. Jeżeli elektryk o tym zapomni lub wbrew projektowi budowlanemu pominie ten etap, możemy zażądać od niego wykonania późniejszego uziemienia instalacji, już po zakończonych pracach naziemnych. W przypadku, jeżeli wykonawca odmawia rekompensaty, możemy zwrócić się po pomoc do rzeczoznawcy budowlanego. Jeżeli błędy wykonawcze są ewidentne, ekspertyza budowlana będzie jasno wskazywała na konieczność wykonania dodatkowych prac. W ten sposób będzie nam też łatwiej wyegzekwować należne nam odszkodowanie lub prace naprawcze. W przypadku braku uziemienia konieczne może być np. zamontowanie uziemienia otokowego.

Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy Budowlane

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *