Ile zarobię, pracując w zimie w Holandii?

praca za granica

Ile zarobię, pracując w zimie w Holandii?

Zima to w Holandii okres, w którym na Polaków czeka wiele ofert pracy. Zarówno w branży budowlanej, jak i logistycznej, a także w ogrodnictwie pracodawcy poszukują pracowników z zagranicy, a Polacy są przez nich szczególnie cenieni. Wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicę w tym właśnie okresie, pragnąc podreperować swój budżet oraz zdobyć doświadczenie.

Jakie branże oferują zatrudnienie w okresie zimowym i ile zarobię pracując w Holandii?

Wiele firm holenderskich pracuje pełną parą w zimie, zatem ofert zatrudnienia nie brakuje. Można zdecydować się na pracę w magazynach i hurtowniach. W budownictwie przy wykończeniach także mile widziani są polscy pracownicy. Ponadto również branża ogrodnicza czeka na chętnych do podjęcia zatrudnienia. Z uwagi na warunki pogodowe prace odbywają się w dużych szklarniach. Zazwyczaj związane są z pielęgnacją czy pakowaniem kwiatów doniczkowych lub ciętych.

Przed świętami zauważa się zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w wielu sektorach. Po świętach również liczne branże intensywnie poszukują rąk do pracy. Zima to czas, gdy do Holandii do pracy sezonowej przyjeżdża mniej młodych osób, a więc przede wszystkim studentów, którzy mają w tym czasie zajęcia na uczelniach. Wolne miejsca czekają zatem na innych kandydatów i pracę można znaleźć praktycznie bez problemu.

Praca w zimie w Holandii czeka na osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, ale także na wszystkich poszukujących dobrze płatnego zajęcia, nie dysponujących doświadczeniem, a nawet nieznających języka. Wiek oraz płeć również nie stanowią problemu – pracę w Holandii może podjąć bowiem każda osoba pełnoletnia, bez względu na wykształcenie czy umiejętności.

Warunki finansowe dla pracowników z zagranicy, czyli ile można zarobić pracując w zimie w Holandii

Podejmując zatrudnienie w Holandii, należy przed podpisaniem umowy poznać warunki finansowe, które oferuje pracodawca. Holenderskie prawo jest w tym wypadku przyjazne dla pracowników, również tymczasowych. W Holandii obowiązują zbiorowe układy pracy, czyli CAO. Określają one nie tylko minimalne stawki, ale również maksymalną ilość godzin pracy w ciągu tygodnia, precyzują nawet wymagane warunki zakwaterowania. Warto zatem upewnić się, że pracodawca, u którego chce się podjąć pracę, objęty jest układem CAO. Jeszcze jedną pozytywną cechę CAO stanowi to, że są one często aktualizowane. Na przykład dla branży ogrodniczej nowe, wyższe stawki CAO obowiązują od 1 stycznia 2020 roku.

Minimalna stawka wynagrodzenia w Holandii jest zależna nie tylko od branży, lecz również od wieku pracownika. W branży ogrodniczej tydzień pracy trwa 38 godzin, a minimalna stawka godzinowa (brutto) dla pracowników tymczasowych przedstawia się następująco:

  • dla pracowników od 18. do 19. roku życia – 5,03 euro
  • dla pracowników od 19. do 20. roku życia – 6,03 euro
  • dla pracowników od 20. do 21. roku życia – 8,04 euro
  • dla pracowników od 21. roku życia i starszych – 10,05 euro

Jeśli dzień pracy przedłuży się, pracownik może liczyć na wyższą stawkę godzinową za każdą dodatkowo przepracowaną godzinę. Również dni ustawowo wolne od pracy, niedziele oraz święta są objęte wyższymi stawkami. Nadgodziny są płatne w wysokości 135% stawki godzinowej, co dotyczy także pracy w soboty. We wszystkie dni świąteczne od poniedziałku do soboty stawka za godzinę pracy wynosi 150% stawki godzinowej brutto, zaś za godzinę pracy wykonywanej w niedzielę będzie to 200% tej stawki.

Znalezienie odpowiedniego zatrudnienia w zimie w Holandii

Znalezienie pracy w Holandii może wydawać się proste, ale zawsze warto zdać się na pomoc profesjonalistów. Polskie agencje pośrednictwa pracy pomagają w wyszukaniu odpowiedniej oferty, indywidualnie dopasowanej do potrzeb i kwalifikacji każdego kandydata. Ponadto można liczyć na radę, jeśli chodzi o kompletowanie dokumentów. Duża część ofert, którymi dysponują agencje pośrednictwa pracy, wiąże się również z możliwością zakwaterowania oraz z organizacją przejazdu. Za wybraniem takiej opcji przemawia także fakt, że agencje, które zajmują się wyszukiwaniem pracowników dla holenderskich firm, doskonale znają reguły panujące na tamtejszym rynku pracy. Nade wszystko zyskuje się pewność, że proponowane zatrudnienie będzie w pełni legalne.

Źródło: Beyondresources – agencja pośrednictwa pracy za granicą

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *