Przyzwyczajenie dziecka do wizyt w gabinecie stomatologicznym kluczem do zdrowia zębów

stomatologia dziecieca

Przyzwyczajenie dziecka do wizyt w gabinecie stomatologicznym kluczem do zdrowia zębów

Warto zaszczepić w dziecku chęć regularnych wizyt u stomatologa. Warto zasięgnąć porady dentysty jak dbać o zęby dziecka pamiętając o tym , że u dzieci pojawienie się pierwszych ząbków jest sprawą indywidualną u każdego dziecka, dla jednych będzie to 6 miesięcy, a dla innych 9 miesięcy, a u innych zęby nie pojawią się przed ukończeniem pierwszego roku życia. Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem jest natomiast zwykle rekomendowana kiedy dziecko posiada większość zębów mlecznych czyli około 1,5 do 2 roku życia .

Stomatolog przybliży najpierw rodzicom istotę profilaktyki i podpowie, w jaki sposób dbać o zęby dziecka. Ważne będą również wskazówki dotyczące diety najmłodszych – wzbogaconej w zdrowe przekąski, owoce i warzywa, z wyeliminowaniem słodyczy bogatych w cukier.

W przypadku kilkulatków naukę higieny jamy ustnej można połączyć z naturalną ciekawością, dzięki której dzieci muszą dotknąć, zobaczyć, spróbować. A gabinety wychodzą naprzeciw małym pacjentom – posiadają specjalne rekwizyty, dzięki którym dziecko nauczy się prawidłowej techniki mycia zębów.

Właściwa codzienna higiena zębów jest podstawową troski o zdrowe zęby. Należy ją praktykować codziennie w warunkach domowych, by weszło to w nawyk już od najmłodszych lat. Najlepszą metodą jest pozwolić dziecku samemu myć zęby na miarę własnych możliwości i umiejętności motoryczno-ruchowych, a następnie rodzic powtarza tą samą czynność w buzi dziecka. Zaleca się stosowanie mycia zębów dziecku dodatkowo przez osobę dorosłą do osiągnięcia przez dziecko pełnej sprawności manualnej w tej kwestii .

Tak jak w przypadku osób dorosłych, wskazane jest regularne przeprowadzanie konsultacji w gabinecie stomatologicznym. U dzieci warto przeprowadzać je nawet częściej niż raz na pół roku. Szybko rozwijający się organizm i zachodzące zmiany mogą wpływać również na stan zębów mlecznych u dzieci. Częste wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą też rozważyć potrzebę leczenia ortodontycznego.

Profilaktyczne zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej

W gabinecie stomatologicznym możemy zadbać też o wzmocnienie zębów dzieci. Jednym z takich zabiegów jest fluoryzacja. Zabieg ten zapobiega rozwojowi próchnicy, poprawia stan szkliwa zębów i tworzy dla nich swoistą ochronę. Innym zabiegiem jest profilaktycznym jest lakowanie bruzd i szczelin, wskazane do zastosowania zarówno na zębach trzonowych stałych ,ale i mlecznych . Ułatwia ono zachowanie właściwej higieny zębów i przeciwdziała powstawaniu próchnicy. Dzięki takim bezbolesnym i skutecznym zabiegom można utrzymać zęby najmłodszych w doskonałym stanie.

Kiedy pojawia się próchnica

Najczęstszą przyczyną interwencji stomatologa dziecięcego jest pojawiająca się próchnica, którą należy niezwłocznie leczyć. Według badań, z problemem tym boryka się 90% kilkulatków. Niezwykle istotne w takiej sytuacji jest to, by wypełnić ubytki w zębach mlecznych i nie dopuszczać do dalszego rozwoju choroby. Zęby mleczne objęte próchnicą leczy się podobnie jak u dorosłych – ubytki wypełnia się, a na bardzo zniszczonych zębach można zastosować korony protetyczne. Jeśli zachodzi taka konieczność, zęby mleczne poddaje się również leczeniu kanałowemu. Dopiero w sytuacji, kiedy zęba nie można uratować, wykonuje się jego ekstrakcję.

Zabiegi stomatologiczne u najmłodszych pacjentów mogą być wykonywane ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Jest to uzależnione od tego, jak dziecko znosi ból, jak rozległe są ubytki czy też innych ograniczeń (na przykład od głębokiej niepełnosprawności lub też od rozległości planowanego leczenia).

Dzisiejsze metody profilaktyczne, jeśli chodzi o stomatologię dziecięcą stoją na bardzo wysokim poziomie. Mimo to wielu rodziców bagatelizuje problemy z zębami mlecznymi u swoich dzieci. To poważny błąd, ponieważ próchnica z zębów mlecznych może przenieść się bezpośrednio na zęby stałe, wymuszając często długotrwałe i kosztowne leczenie. Dzięki właściwej profilaktyce można uniknąć podobnych problemów.

źródło: Triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny Warszawa

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *