Czym jest ubytek zębowy? Dlaczego tak ważne jest leczenie profilaktyczne zębów

leczenie profilaktyczne zebow

Czym jest ubytek zębowy? Dlaczego tak ważne jest leczenie profilaktyczne zębów

Ubytek zębowy to nic innego jak określenie pojawiającej się na zębach próchnicy. Na rozwój ubytków w zębach wpływ ma wiele czynników. Główną rolę w powstawaniu próchnicy odgrywa styl życia – rodzaj spożywanego pokarmu i nawyki higieniczne.

Rodzaje ubytków zębowych

Na ubytki w zębach najbardziej narażone są dzieci, co nie oznacza, że dorosłych ten problem nie dotyczy. Do najczęściej występującego rodzaju ubytku zalicza się ubytek koronowy, który zlokalizowany jest głównie między zębami lub na powierzchniach żujących. Do pozostałych typów ubytków należą pojawiające się wraz z wiekiem ubytki korzeniowe (korzenie zębów zostają odsłonięte przez cofające się dziąsła), a także próchnicę nawracającą.

Leczenie profilaktyczne próchnicy

Stomatologia zachowawcza (inaczej ogólna) ma za zadanie skutecznie leczyć zaatakowane próchnicą tkanki zęba, jednocześnie zachowując jego naturalny wygląd i żywotność. W tym celu w gabinetach stomatologicznych stosuje się szereg nowoczesnych narzędzi, technik i materiałów. Niezależnie od miejsca występowania próchnicy, najlepszym sposobem diagnozowania i leczenia ubytków są wizyty u stomatologa. Podstawowym zabiegiem zachowawczym oferowanym w gabinetach stomatologicznych jest leczenie profilaktyczne próchnicy, do którego zalicza się: usuwanie kamienia, piaskowanie, lakierowanie i lakowanie zębów.

Inny rodzaj ubytku

Okazuje się, że próchnica nie jest jedynym rodzajem ubytku zębowego. Najnowsze badania w tym zakresie coraz głośniej mówią o kawitacji zębów, zwanej także „martwicą kawitacyjną” lub „martwicą niedokrwienną”. Jest to ubytek kości żuchwy, będący skutkiem infekcji i martwicy tej okolicy. W wyniku braku odpowiedniego leczenia obszary objęte stanem zapalnym mogą zacząć ropieć, a powstałe toksyczne pierwiastki rozprzestrzeniać się przez układ krwionośny w całym organizmie.

Diagnozowanie kawitacji

Kawitacja zębów może być trudna do zdiagnozowania. Jednym z problemów związanych z martwicą niedokrwienną zębów jest to, że większość tych zmian jest bezbolesna. W celu rozpoznania schorzenia niewystarczające może okazać się powszechnie wykonywane dwuwymiarowe zdjęcie rentgenowskie. Dlatego stomatolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, zapoznaje się z jego historią medyczną i ustala możliwe przyczyny uszkodzenia kości. W ostateczności dentysta zleca wykonanie trójwymiarowego obrazu szczęki za pomocą tomografii komputerowej.

Przyczyny kawitacji zębów

Główną przyczyną kawitacji zębów kości jest zakażenie kanału korzenia zęba. Martwica kawitacyjna może być także wynikiem:
– ropnia zęba,
– urazu kości,
– nieprawidłowo przeprowadzonej procedury chirurgicznego usunięcia zęba,
– przegrzania kości podczas zabiegu dentystycznego.

Leczenie kawitacji zębów

Leczenie martwicy kości kawitacyjnej polega na dokładnym jej oczyszczeniu. W trakcie zabiegu z ogniska zapalnego pobierany jest płyn oraz próbki tkanek, które wysyłane są do badania histopatologicznego. W celu odkażenia i oczyszczenia zmiany chirurdzy stomatologiczni używają lasera oraz umieszczają specjalne materiały w przestrzeni kostnej, przyspieszające proces gojenia zainfekowanej okolicy. Po wykonaniu zabiegu zalecane jest stosowane diety przeciwzapalnej, bogatej w składniki odżywcze i probiotyki.

Podsumowanie

Nieleczone ubytki w zębach stanowią zagrożenie dla zdrowia. Prowadzą one do rozwoju zakażenia nie tylko w okolicy wierzchołka korzenia, ale i całego ustroju. Toksyczne substancje mogą wpływać na inne komórki i narządy w organizmie, tworząc ogólnoustrojowe stany zapalne, przewlekłe choroby i powracające dolegliwości bólowe.

źródło: mcs-przychodnia.pl – ortodonta

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *