Niedosłuch u dzieci – jakie działania należy podjąć?

Niedosluch u dzieci – jakie dzialania nalezy podjac

Niedosłuch u dzieci – jakie działania należy podjąć?

Kłopoty z niedosłuchem u najmłodszych mogą mieć negatywny wpływ na edukację dziecka, a w szczególności na rozwój jego mowy. Dzieci z niedosłuchem pozbawione są szansy nauki poprawnej wymowy języku polskim, a nauka języków obcych jest często niemożliwa.

Niedosłuch powoduje u dzieci również duże problemy z koncentracją, z pisaniem oraz czytaniem. Dziecko, które ma problemy, by usłyszeć, o czym mówi na lekcji nauczyciel, jest po prostu znudzone i zaczyna przeszkadzać innym uczniom.

Jak rozpoznać niedosłuch u dziecka?

Niepokojącym objawem niedosłuchu u dziecka może być na przykład nadmierne podgłaśnianie telewizora. Innym symptomem niedosłyszenia mogą być zaburzenia mowy. Dziecko z niedosłuchem może zacząć izolować się od rówieśników w szkole lub w przedszkolu. Bardzo ważne jest, aby nauczyciele, którzy zauważą jakieś niepokojące zachowania lub objawy poinformowali o nich rodziców dziecka. Dzięki temu będą oni mogli podjąć odpowiednie kroki i działania, aby mu pomóc.

Jakie działania podjąć, jeżeli zauważymy u naszego dziecka objawy niedosłuchu?

Pierwszą i najważniejsza sprawą dotycząca postępowania z dzieckiem niedosłyszącym jest jak najszybsze umówienie go na wizytę do specjalisty. Lekarz najpierw obejrzy uszy dziecka w celu sprawdzenia czy nie ma tam żadnego stanu zapalnego, ciała obcego, nadmiaru woskowiny czy uszkodzeń przewodu słuchowego. W przypadku wykluczenia wszystkich tych potencjalnych przyczyn niedosłuchu, lekarz wykonuje badania słuchu.

Badanie u dorosłych polega na podawaniu sygnałów o różnych wysokościach aż do momentu, gdy pacjent poinformuje, że słyszy najniższy próg dźwiękowy. U dzieci natomiast korzysta się z badań obiektywnych, ponieważ nie potrafią one jasno określić, kiedy słyszą najcichszy z dźwięków. Takiego typu badania nie wymagają od dzieci zaangażowania i współpracy. Aby badanie się powiodło,  wystarczy, by dziecko tylko spokojnie siedziało w czasie jego trwania, czyli około 2 minuty. Polega ono na tym, że lekarz wkłada do ucha dziecka koreczek, który łączy się z sondą, a resztę pracy wykonuje aparat. Dzięki temu można ustalić próg słyszenia nawet u noworodków. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których dzieci już od urodzenia cierpią na niedosłuch. Wczesne jego rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia daje dziecku możliwość prawidłowego rozwoju mowy.

Co dalej z niedosłuchem u dziecka? Implanty, operacja czy może aparat słuchowy?

W przypadku dzieci z uszkodzeniami ucha środkowego lub zewnętrznego często stosuje się operacje, które mają na celu poprawienie jakości słuchu. Jeśli to rozwiązanie nie jest możliwe, można zdecydować się na polepszenie słuchu za pomocą implantu, który wszczepia się w ucho środkowe, lub aparatu słuchowego specjalnie przeznaczonego dla dzieci.

Jeżeli niedosłuch u dziecka zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany to dzięki założeniu implantu lub aparatu słuchowego dziecko będzie miało szansę na prawidłowe rozwijanie aparatu mowy tak samo jak zdrowe, normalnie słyszące dzieci. Dzięki szybkiej reakcji rodziców dziecko  będzie miało możliwość normalnej edukacji na równi ze swoimi rówieśnikami.

Źródło: strefasluchu.pl – aparaty słuchowe

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *