Konserwacja paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych

Konserwacja paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

Panele fotowoltaiczne, to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą dużo zaoszczędzić na kosztach pozyskiwania energii elektrycznej oraz wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii, które nie wpływają degradująco na naszą planetę. Aby zamontowane przez nas panele słoneczne spełniały swoją funkcję i wydajnie pracowały, warto zadbać o ich odpowiednią konserwację.

Wydajność paneli a zabrudzenia

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych wielu fachowców zapewnia, że panele czyszczą się bez ingerencji człowieka i potrzebują do tego jedynie deszczu. Potocznie uważa się, że jest on w stanie wyczyścić wszystkie zbrudzenia, znajdujące się na powierzchni paneli fotowoltaicznych. Najogólniej – to prawda. Należy jednak pamiętać, że deszcze nie jest w stanie zmyć dokładnie np. dużego zabrudzenia ptasimi odchodami. Duże zanieczyszczenie paneli będzie obniżało ich wydajność, co bezpośrednio przekłada się na niższe uzyski energii.

Jak często należy czyścić panele słoneczne, aby wydajnie pracowały?

Zaleca się czyszczenie paneli fotowoltaicznych mniej więcej 1 bądź 2 razy w roku. Dokładna ilość jest uzależniona od takich czynników, jak np. opady. W naszym klimacie jest ich coraz mniej, więc stopniowo rzadziej możemy liczyć na to, że deszcz pomoże nam oczyścić panele. Ważnym czynnikiem, determinującym częstotliwość wykonywania zabiegu konserwacji po montażu paneli fotowoltaicznych jest miejsce, w którym są one zamontowane. Najczęściej inwestorzy wybierają dach i on jest narażony na najmniejszą ilość mechanicznych zabrudzeń (przy okazji jeśli jest korzystnie zorientowany względem kierunków świata, pozyskuje największą ilość promieni słonecznych). Są jednak inwestorzy, którzy panele słoneczne montują na specjalnych konstrukcjach stabilnie umieszczonych na gruncie. Wówczas należy częściej czyścić panele, ponieważ są one o wiele bardziej narażone na zabrudzenie oraz kontakt z ludźmi czy zwierzętami. Zaleca się oczyszczanie paneli wiosną oraz późną jesienią. Wiosną możemy oczyścić panele z nalotów po topniejącym śniegu czy pyłków drzew, a jesienią z letniego kurzu oraz drobnych odpadów takich jak np. liście.

Jak konserwować panele fotowoltaiczne?

Konserwacja tego rodzaju sprzętu powinna opierać się przede wszystkim na oczyszczeniu wszystkich elementów wchodzących w skład modułu. Czyszczenie należy wykonać z użyciem odpowiednich środków i narzędzi, powinny one być delikatne, aby nie uszkodziły struktury paneli. Usługę czyszczenia możemy zlecić odpowiednim fachowcom bądź wykonać ją sami. Warto pamiętać o pięciu podstawowych zasadach:

  1. Nie wchodź na dach bez odpowiednich zabezpieczeń!
    2. Myj panele rano lub późnym popołudniem, kiedy są zimne. Ograniczy to ryzyko wystąpienia szoku termicznego .
    3. Nie używaj szorstkich szczotek – mogą porysować panele. Warto zakupić miękką szczotkę lub gąbkę na teleskopowym kiju. Znacznie ułatwi to czyszczenie z większych zabrudzeń.
    4. Używaj czystej, miękkiej wody. Twarda woda może pozostawić smugi i ograniczać przepuszczalność światła, a detergenty mogą wejść w reakcję chemiczną i uszkodzić materiały, z których wykonany jest panel.
    5. Pod żadnym pozorem nie używaj myjek wysokociśnieniowych, możesz w ten sposób uszkodzić uszczelniający sylikon między ramą a szybą modułu.

W mieście Bern w Szwajcarii naukowcy przeprowadzili badanie sprawdzające efektywność paneli słonecznych, które były odpowiednio konserwowane. Okazało się, że ich efektywność była 14% większa niż w przypadku paneli, które nie poddawano regularnej konserwacji. Warto pamiętać o zaplanowaniu czyszczenia paneli przynajmniej raz do roku, aby jak najefektywniej pozyskiwały one dla nas energię.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *