Szlifowanie i polerowanie stali nierdzewnej – informacje ogólne

kobamet szlifowanie

Szlifowanie i polerowanie stali nierdzewnej – informacje ogólne

Stal nierdzewna wykorzystywana jako surowiec do wytwarzania części maszyn czy urządzeń oraz elementów użytkowych jest obecnie jednym z najbardziej popularnych materiałów inżynierskich. Jak zatem dbać o stal i jakim obróbkom ją poddawać, aby służyła nam bardzo długo i spełniała swoje zadanie? Poniżej podpowiadamy, na czym polega szlifowanie i polerownia stali nierdzewnej i dlaczego warto zdecydować się na te zabiegi.

Szlifowanie stali nierdzewnej – jak się do tego przygotować?

Podczas szlifowania, aby zachować właściwości stali nierdzewnej i nie naruszyć jej powłoki ochronnej, należy pamiętać o kilku zasadach. Stal nierdzewna jest samopasywna, co jest wynikiem obecności na jej powierzchni pierwiastków stopowych tworzących ochronną warstwę. W związku z tym w wypadku, gdyby powierzchnia stali nierdzewnej uległa mechanicznym uszkodzeniom, pasywna, cieniutka warstwa ochronna wytwarza się natychmiast pod wpływem tlenu z wody albo powietrza. To dlatego stal nierdzewna sama w sobie nie wymaga już żadnej dodatkowej powłoki czy innego zabezpieczenia przed korozją. Musimy jednak pamiętać, że każda ingerencja powodująca zanieczyszczenie stali nierdzewnej stalą niestopową powoduje korozję w wilgotnym powietrzu i niszczy tym samym warstwę pasywną. Dzieje się tak wtedy, kiedy podczas czyszczenia mechanicznego produktów wykonanych ze stali nierdzewnej użyjemy narzędzi stosowanych wcześniej do obróbki stali niestopowej. Powinniśmy zatem tego unikać i stosować nowe lub syntetyczne narzędzia, aby wykluczyć korozję międzykrystaliczną.

Szlifowanie stali nierdzewnej – najpopularniejsze sposoby obróbki

Do najpopularniejszych sposobów obróbki ściernej stali nierdzewnej zaliczamy obróbkę ściernicami fibrowymi lub listkowymi, obróbkę taśmami bezkońcowymi oraz obróbkę włókninami szlifierskimi.

Za najpopularniejszą metodę obróbki mechanicznej stali nierdzewnej uważa się obróbkę ściernicami listkowymi, które ze względu na swoją elastyczność są w stanie dostosować się do różnych powierzchni. Dzięki temu ściernicami listkowymi możemy oszlifować zarówno proste przedmioty, jak i te o złożonych kształtach, które charakteryzują się nietypowymi załamaniami i złączeniami. W przypadku ściernic listkowych możemy dostosowywać rozmiar tarczy oraz uziarnienie do rodzajów podejmowanych prac, a ich cechą charakterystyczną jest bezudarowa praca na krawędziach. Ściernice fibrowe są równie popularne, ale niestety mniej skuteczne niż ściernice listkowe. Krążki papieru ściernego są dużo cieńsze i delikatniejsze, ale ze względu na swoją elastyczność bardzo przydatne, jeśli chcemy zeszlifować trudno dostępne miejsca i spoiny.

Szlifowanie taśmami bezkońcowymi, równie popularne jak szlifowanie ściernicami, odbywa się najczęściej na dużych szlifierkach stacjonarnych, specjalnych przystawkach bezkońcowych lub ręcznych szlifierkach taśmowych. W przypadku tych urządzeń układ napędowy złożony z rolki napędowej i napinającej wprawia w ruch i nadaje narzędziu odpowiednią prędkość, a także napina taśmę na rolkach i steruje nią, dopasowując ją do kształtu szlifowanego przedmiotu. Same przystawki bezkońcowe są szczególnie przydatne przy szlifowaniu i polerowaniu trudno dostępnych miejsc, spawów oraz drobnych i skomplikowanych elementów. Kształty ramion kontaktowych oraz różne szerokości kółek szlifujących pomagają chociażby przy pracy z balustradami wykonanymi ze stali nierdzewnej – dzięki nim bez problemu dokonamy także obróbki wszelkiego rodzaju rur i prętów.

Obróbka szlifierska włókninami to innowacyjny, trójwymiarowy produkt ścierający składający się z odkształcalnego i odpornego na działanie płynów obróbkowych podkładu z włókien syntetycznych oraz przyczepionych do nich za pomocą żywic naturalnych cząsteczek ściernych. Główną zaletą włóknin ścierających jest optymalna struktura powierzchni ścierającej powstająca dzięki równomiernemu rozmieszczeniu ziaren oraz wysoka dostosowalność tarczy do kształtów obrabianego przedmiotu. Poza tym włókniny są bezinwazyjne, ponieważ nie przypalają obrabianej powierzchni i nie uszkadzają jej mechanicznie.

Polerowanie stali nierdzewnej – o czym należy pamiętać?

Polerowanie stali nierdzewnej odbywa się zazwyczaj za pomocą krążków polerskich wykonanych z filcu lub bawełny. Można ich, zgodnie z potrzebami, stosować na sucho oraz na mokro, z wykorzystaniem odpowiednich past. Niestety, decydując się na metodę wykorzystującą krążki polerskie, należy pamiętać o dostosowaniu prędkości oraz siły nacisku na polerowany przedmiot do materiału, z którego został wykonany. Zbyt silny ucisk może doprowadzić do przebarwień oraz przypaleń stali.

Równie popularnym i mniej inwazyjnym od krążków polerskich rozwiązaniem jest elektrochemiczne polerowanie stali nierdzewnej. Polerowanie elektrochemiczne nadaje polerowanemu przedmiotowi klasyczny wygląd i obejmuje równomierną pasywacją całą powierzchnię przedmiotu. Ten sposób polerowania stali nierdzewnej wymaga zastosowania mieszanek z kwasu siarkowego i kwasu fosforowego i pozwala podnieść właściwości antykorozyjne metalu. Z uwagi na równomierną aktywność kwasów na polerowanej powierzchni nadaje przedmiotom wysoki połysk i już podczas użytkowania ułatwia utrzymanie ich w czystości. Polerowanie elektrochemiczne jest też dużo tańsze niż polerowanie mechaniczne stali.

Źródło: Kobamet

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *