Czy sprężarka i kompresor to to samo?

Czy sprezarka i kompresor to to samo

Czy sprężarka i kompresor to to samo?

Sprężarki i kompresory mają do wykonania to samo zadanie: podnieść ciśnienie powietrza. Z tego powodu często używa się ich nazw zamiennie – nie do końca jednak słusznie. Sprężarka to pojęcie znacznie szersze niż kompresor, który jest po prostu jej rodzajem.

Czym są sprężarki powietrza?

Sprężarki to urządzenia szeroko wykorzystywane w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Zdarza się, że stanowią część integralną innych, bardziej złożonych maszyn. Dzięki sprężarkom można uzyskać wysokie ciśnienie sprężonego gazu lub jego wymuszony przepływ, co jest niezbędne dla zwiększenia zdolności gazu do wykonania zamierzonej pracy, a wzrost jego gęstości ułatwia z kolei magazynowanie i transport.

Sprężone powietrze jest powszechnie stosowane przy napędzaniu wszelkiego rodzaju urządzeń i narzędzi pneumatycznych. Ponieważ wszelkie zanieczyszczenia bardzo niekorzystnie wpływają na pracę i żywotność sprzętu, niezbędne jest uzdatnianie powietrza w układzie pneumatycznym. Sprężarki powietrza wyposaża się w specjalne filtry, ale to często jest niewystarczające. Bardzo dobrym rozwiązaniem stanowią specjalne stacje złożone z kilku połączonych ze sobą bloków spełniających różne funkcje. Uzdatnianie powietrza staje się dzięki temu bardzo efektywne.

Klasyfikacja sprężarek

Rynek oferuje dużo różnorodnych sprężarek, co umożliwia odpowiednie do potrzeb dostosowanie urządzenia i jego efektywną pracę. Możemy podzielić je, biorąc pod uwagę ich budowę i zasadę działania, na:

  • sprężarki wyporowe – tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, z wirującymi tłokami, łopatkowe,
  • sprężarki przepływowe – promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe.

Inny podział sprężarek dzieli je na urządzenia tj.:

  • dmuchawa,
  • wentylator,
  • kompresor.

Poza wielkim przemysłem sprężarki znajdują też liczne zastosowania w domu, garażu czy warsztacie. Spotykamy się z nimi na co dzień. Bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza w motoryzacji, mają kompresory.

Kompresory – rodzaje i zastosowanie

Kompresory stanowią bazę dla wielu narzędzi i urządzeń. To najczęściej używany rodzaj sprężarki. Wyróżniamy ich dwa rodzaje:

  • kompresory olejowe – gwarantują ciągłość prac oraz wysoką wydajność, mogą być jedno- lub wielostopniowe, bardzo trwałe  z uwagi na konieczność użycia oleju.
  • kompresory bezolejowe – są bezobsługowe, ale przez to mniej wydajne i przeznaczone raczej do wykonywania krótkich prac, gdyż szybko się nagrzewają.

Olejowy kompresor świetnie sprawdza się w zakładach przemysłowych, profesjonalnych warsztatach samochodowych, lakierniczych i wulkanizacyjnych oraz przy większych pracach przydomowych i motoryzacyjnych. Przyda się w trakcie renowacji elewacji budynku czy malowania płotu. Jest idealny do obsługi narzędzi pneumatycznych.

Kompresor bezolejowy nie wymaga smarowania olejem i dlatego sprężone powietrze jest bardzo czyste. Z tego powodu wykorzystuje się go w urządzeniach dentystycznych oraz przemyśle farmaceutycznym i chemicznym. Jest również doskonałą opcją w wypadku drobnych prac w domu czy ogródku. Przy jego pomocy łatwo pomalujemy małe ścianki i nietypowe konstrukcje, napompujemy oponę w rowerze lub materac. Przyda się do precyzyjnego oczyszczenia z kurzu różnych sprzętów i przyrządów.

Każdy kompresor możemy określić mianem sprężarki, którą w rzeczywistości jest. Natomiast jeżeli mówimy o sprężarce to musimy pamiętać, że istnieje wiele typów sprężarek powietrza i nie zawsze będzie to kompresor. Ta wiedza może być nam przydatna w momencie wyboru odpowiedniego dla naszych potrzeb urządzenia.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *