Zapalenie żył powierzchniowych – objawy i leczenie

Zapalenie zyl powierzchniowych – objawy i leczenie

Zapalenie żył powierzchniowych – objawy i leczenie

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych to poważna choroba nóg. W tym przypadku chorzy zwykle odczuwają dotkliwe, napadowe bóle w nogach. Ignorowanie tych objawów oprócz znaczącego pogorszenia jakości życia prowadzi do stanów zapalnych w żyłach głębokich i innych groźnych powikłań. Dlatego w żadnym przypadku nie wolno stosować domowych metod doraźnego leczenia tak poważnej choroby, jaką jest zapalenie żył powierzchniowych. Jeżeli odczuwamy bóle w nogach, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zapalenie żył powierzchniowych – objawy

Do objawów, których przyczyną jest zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych, zalicza się między innymi ból i opuchliznę nóg. Szczególną uwagę na ten objaw chorobowy należy zwrócić w przypadku, gdy opuchlizna kończyn dolnych pojawia się zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas wykonywania ruchu. W przypadku zapalenia żył powierzchniowych dolna kończyna jest najczęściej zaczerwieniona i wyraźnie, nadmiernie gorąca. Niekiedy podwyższona temperatura nogi wyczuwalna jest nawet przez spodnie lub rajstopy. Innym poważnym objawem choroby, jaką jest zapalenie żył powierzchniowych, są zgrubienia naczyniowe występujące na żyłach (w ten sposób uwypukla się chore naczynie krwionośne). Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych powoduje również ogólne pogorszenie samopoczucia, spadek aktywności umysłowej i problemy z koncentracją oraz osłabienie czy chroniczne zmęczenie.

Zapalenie żył powierzchniowych rozwija się w kolejnych rzutach chorobowych, co może dawać złudzenie chwilowej poprawy. Kolejne nasilenia objawów pozornie ustępują po kilku dniach lub tygodniach. Niestety po chwilowej remisji następuje kolejny rzut chorobowy.

Zapalenie żył – leczenie

Leczenie zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych polega przede wszystkim na konsekwentnym i systematycznym stosowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwobrzękowych i przeciwgorączkowych. Zwykle lekarz przepisuje choremu również indywidualnie dobrane leki poprawiające przepływ żylny. Wskazane są także, stosowane miejscowo kompresy ochładzające obrzęki naczyniowe oraz maści, żele i inne środki oparte głównie na heparynie, czyli substancji przeciwzakrzepowej. Jeżeli zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych ma przebieg zapalny, konieczne będą serie antybiotykoterapii, gdyż zakażona zakrzepica grozi znacznie poważniejszymi powikłaniami.

W wielu przypadkach poza leczeniem zachowawczym konieczne jest również operacyjne leczenie zapalenia żył. Wskazaniem medycznym jest w tym przypadku niezwykle groźny dla całego organizmu, powstały i rozszerzający się proces zapalno-zakrzepowy. Niestety zapalenie żył powierzchniowych ma tendencję do patologicznego rozszerzania się w kierunku ujścia żyły odpiszczelowej aż do żyły udowej. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do śmiertelnego zatoru tętnicy płucnej. Nie ma więc żadnych wątpliwości, iż jakiekolwiek symptomy zapalenia żył powierzchniowych powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą.

Profilaktyka zapalenia żył powierzchniowych

Powszechnie zalecaną profilaktyką żył powierzchniowych jest kompresjoterapia polegająca na okresowym noszeniu specjalnych pończoch lub rajstop uciskowych. Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie zapalenia żył jest systematyczny, codzienny ruch. Warto również redukować nadwagę, by nadmierna masa ciała nie powodowała zbędnych ucisków na żyły. Należy także ostrożnie dawkować czas spędzany w saunie i jacuzzi czy na opalanie.

Inspirowane: Centrumflebologii.pl – pajączki na nogach

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *