5 powodów, dla których warto podjąć studia na psychologii medycznej

5 powodow dla ktorych warto podjac studia na psychologii medycznej

5 powodów, dla których warto podjąć studia na psychologii medycznej

Korzystanie z usług psychologa przestaje być już tematem tabu i faktem, który lepiej ukrywać przez otoczeniem. Polacy coraz chętniej sięgają po tego rodzaju pomoc i są bardziej świadomi, jak ogromne znaczenie ma kondycja psychiczna dla codziennego funkcjonowania. Szczególnie trudne są sytuacje, kiedy pojawiają się problemy zdrowotne, nie tylko nasze osobiste, ale także członków najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Często jest to taki moment w życiu, gdy pomoc psychologiczna staje się równie ważna jak leczenie objawów i skutków samej choroby. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie z psychologii klinicznej oraz medycyny wyodrębniła się nowa dziedzina, psychologia medyczna.

Zapotrzebowanie

Dlaczego warto podjąć studia na kierunku psychologia medyczna? Takie pytanie może nurtować niejednego absolwenta szkoły średniej, który chce postawić na rozwój w kierunku troski o kondycję psychiczną innych i jednocześnie ma ku temu predyspozycje – w tym przypadku wysoki poziom empatii, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, odporność na stres, itp. Jak już było to wcześniej wspomniane, rośnie zapotrzebowanie na usługi psychologów i nic nie wskazuje na to, iż ta tendencja się odmieni. Niestety przybywa też osób chorych na nowotwory i inne ciężkie schorzenia. Nie zmniejsza się także liczba rannych w wypadkach komunikacyjnych. To sprawia, że pacjentów, którzy będą potrzebować pomocy psychologa medycznego, nie brakuje.

Miejsce pracy

W ostatnich latach powstaje coraz więcej specjalnych placówek, których misją i zadaniem jest troska o pacjenta nieuleczalnie chorego lub wymagającego stałej opieki. Mowa tutaj o hospicjach stacjonarnych, oddziałach opieki paliatywnej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pomocy psychiatrycznej itp. Oprócz lekarzy, pielęgniarek, salowych i innych pracowników, niezbędny w takich placówkach jest także psycholog, który zajmie się kondycją psychiczną podopiecznych. To z kolei sprawia, że absolwent psychologii medycznej będzie mógł liczyć na znalezienie zatrudnienia i satysfakcję z niesienia pomocy innym.

W zdrowiu i w chorobie

Niekiedy kierujemy się błędnym przekonaniem, że pacjentami psychologa medycznego są tylko osoby chore i niepełnosprawne. W praktyce jednak z tego rodzaju usług korzystają także osoby zdrowe, najczęściej bliscy tych, którzy na co dzień zmagają się z problemami zdrowotnym i niepełnosprawnością. Pole pracy psychologa medycznego nie jest więc zawężone tylko do ludzi chorych. Zadania są rozmaite, a zdobytą na studiach wiedzę możemy wykorzystywać dwukierunkowo: nie tylko pomagając chorym znosić chorobę, ale także ucząc ich bliskich jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Rozwój osobisty

Studia na kierunku psychologia medyczna to także szansa na stały rozwój osobisty zarówno podczas studiów, jak i w przyszłości, w pracy w tymże zawodzie. Studia swym zakresem obejmują przedmioty z różnych dziedzin psychologii. Moment uzyskania dyplomu magistra z psychologii medycznej nie oznacza wcale zakończenia edukacji. Warto szkolić się dalej, chociażby przez uczestnictwo w różnych kursach. Ma to także wpływ na wynagrodzenie, które uzależnione jest od stopnia zaangażowania. Jednakże w zawodzie psychologa medycznego możemy zapomnieć o nudzie czy rutynie. Ciągły kontakt z ludźmi oraz możliwość niesienia im pomocy daje poczucie spełnienia.

Zawód z misją

Wymieniając argumenty przemawiające za studiowaniem na kierunku psychologia medyczna, trudno nie podkreślić satysfakcji, którą daje pomaganie innym. W tym przypadku jest to jej szczególny rodzaj. Jak wiemy, nastawienie i dobra kondycja psychiczna to obowiązkowe elementy skutecznego leczenia pacjenta. Dzięki pomocy psychologa medycznego i owocnej współpracy z nim, pacjent szybciej wraca do zdrowia oraz lepiej radzi sobie z uciążliwością leczenia, pobytu w szpitalu, itp. Z pewnością osoba wykonująca zawód psychologa medycznego może czuć się jako ta, która spełnia szczególną misję.

Źródło: wsr.edu.pl – fizjoterapia

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *