Antena satelitarna a antena dvbt – porównanie rozwiązań

Antena satelitarna a antena dvbt – porownanie rozwiazan

Antena satelitarna a antena dvbt – porównanie rozwiązań

Obecnie zdecydowana większość gospodarstw domowych posiada dostęp do telewizji. Jej oglądanie stało się sposobem na spędzanie wolnego czasu zarówno przez dzieci, jak i osoby starsze. Aby było to możliwe poza odbiornikiem telewizyjnym, a w niektórych przypadkach także tunerem czy dekoderem konieczne jest zamontowanie anteny. Jest to urządzenie, które zamienia fale elektromagnetyczne na sygnał elektryczny i odwrotnie. W przypadku odbioru telewizji do dwóch najbardziej popularnych anten zalicza się anteny satelitarne oraz dvb-t. Na czym jednak polega różnica?

Instalacje satelitarne

Jak sama nazwa wskazuje, anteny satelitarne służą do odbioru programów radiowych i telewizyjnych nadawanych przez satelity. Sygnał wysyłany jest z ośrodka telewizyjnego do krążącego na orbicie satelity, a zamontowany na nim przekaźnik nadaje go z powrotem w kierunku Ziemi. Sygnałem tym pokryty jest określony obszar, a odebrać go może antena satelitarna znajdująca się w jego granicach. Instalacje tego typu najczęściej występują w formie anten parabolicznych, panelowych czy offsetowych. Wielkość czaszy decyduje o mocy sygnału, jaką można uzyskać (im większa średnica, tym większa moc). W ten sposób część sygnału zasłoniętego przez drobne przeszkody (np. drzewa, wysokie budynki) może zostać zrekompensowana. Jednak dobór wielkości czaszy powinien być dobrze przemyślany. Małe anteny mogą tracić sygnał (np. w trakcie ulewnego deszczu i silnego wiatru), a duże wymagają solidniejszego umocowania. Anteny satelitarne najczęściej wykonywane są ze stali, ale istnieją też lżejsze modele aluminiowe. Padający na czaszę sygnał jest skupiany na konwerterze, który za pomocą kabla koncentrycznego przekazuje go do odbiornika. Jeżeli montaż anten telewizyjnych zostanie wykonany poprawnie, na ekranie telewizora powinien pojawić się czysty i płynny obraz.

Montaż anten satelitarnych

W przypadku montażu anten satelitarnych pierwszym etapem jest dobór odpowiedniego miejsca. Zasadniczo antena powinna być skierowana na południe. Jeśli mamy problem z określeniem odpowiedniego kierunku, powinniśmy zasugerować się ustawieniem anten znajdujących się na sąsiednich budynkach. Ponadto w obszarze ok. 10 m od anteny nie powinny znajdować się przeszkody, takie jak drzewa czy budynki. Po solidnym przymocowaniu anteny do ściany lub masztu należy najkrótszą drogą poprowadzić przewód z konwertera do odbiornika. Po skalibrowaniu anteny w odpowiedni sposób możliwe staje się oglądanie telewizji. Instalacje satelitarne dają dostęp do tysięcy kanałów telewizyjnych z całego świata, ale prawidłowy montaż anten satelitarnych może okazać się bardzo kłopotliwy. Warto wtedy skorzystać ze specjalistycznych usług.

Cyfrowa telewizja naziemna

W 2013 r. w Polsce nastąpiło wyłączenie telewizji analogowej, która została zastąpiona telewizją cyfrową nadawaną naziemnie. Do jej odbioru służą anteny dvb-t, które dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwszy rodzaj sprawdzi się jedynie w większych miastach, gdzie nie ma problemu z sygnałem, natomiast w innych obszarach zaleca się montaż anten dvbt przystosowanych do stosowania na zewnątrz. Telewizja naziemna wykorzystuje fale radiowe do przesyłania strumienia audio-video. Ich źródłem są nadajniki zlokalizowane w różnych częściach naszego kraju. W celu ustawienia anteny należy najpierw zorientować się, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik i skierować czaszę anteny w jego stronę. System ten umożliwia odbiór bezpłatnych programów zgrupowanych w 4 multipleksy (łącznie 27 kanałów). Montaż anten dvbt wygląda analogicznie, jak w przypadku anten satelitarnych, z tą różnicą, że instalacje skierowane są nie na satelitę, a w stronę nadajnika.

Właściwy montaż anten telewizyjnych jest podwójnie ważny. Po pierwsze odpowiednie ustawienie anteny zapewnia mocny zasięg i stały dostęp do wielu kanałów. Po drugie jej dobre umocowanie sprawia, że nie stanowi ona zagrożenia dla ludzi czy zwierząt.

źródło: montazanten.warszawa.pl – ustawienie anteny Warszawa

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *