Zaplecze sanitarne imprez masowych – jak je zapewnić

toalety przenosne

Zaplecze sanitarne imprez masowych – jak je zapewnić

Warunki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa na imprezach masowych, a także wymagania odnośnie zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych na takich imprezach regulują w Polsce przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Każdy organizator takiej imprezy, celem uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie, musi między innymi uzyskać tak zwaną opinię sanitarną, jaką wydają właściwi miejscowo państwowi inspektorzy sanitarni. Opinię tę winien dołączyć do wniosku o zgodę na przeprowadzenie imprezy. Inspektor sanitarny może również określić dodatkowe dla danej imprezy wymagania sanitarne.

Impreza masowa czyli jaka?

Imprezy masowe mają różny charakter, mogą również odbywać się na zamkniętym, jak też na otwartym terenie. W halach sportowych albo w salach koncertowych ilość uczestników jest ograniczona i z zasady nie przekracza 1000 osób, jednak imprezy plenerowe mogą liczyć sobie kilka tysięcy uczestników.

Również czas trwania imprezy może być różny – są takie imprezy, które trwają kilka godzin bądź cały dzień, ale odbywają się też takie wydarzenia masowe, których czas trwania wynosi kilka dni. Warto wiedzieć, że zaplecze sanitarne imprezy masowej musi być dostosowane do liczby uczestników oraz czasu jej trwania.

Jak obliczyć liczbę toalet, umywalni i natrysków na imprezie masowej?

Liczbę toalet należy dostosować do przewidywanej liczby uczestników imprezy. Można ją obliczyć w bardzo prosty sposób:

  •         w przypadku, gdy liczba uczestników eventu nie przekracza 1000 osób  – w tym wypadku należy liczbę uczestników podzielić przez 250, a więc dla 1000 osób należy zapewnić 4 toalety mobilne;
  •         jeśli liczba uczestników będzie większa niż 1000 i mniejsza niż 10 000 – należy podzielić ich liczbę przez 250, a potem tę samą liczbę przez 750, po czym dodać do siebie otrzymane ilorazy, a więc w przypadku 10 000 uczestników imprezy organizatorzy muszą zapewnić 54 toalety;
  •         w przypadku, gdy liczba uczestników przekroczy 10 000 – liczba toalet będzie sumą trzech ilorazów – liczby uczestników podzielonych przez 250, 750 i 1000; w tym przypadku dla imprezy organizowanej dla 20 000 osób liczba toalet będzie wynosić 127 szt.;
  •         jeśli impreza jest połączona z konsumpcją napojów alkoholowych liczba toalet musi być większa nawet o połowę;
  •         na kilkudniowych imprezach masowych organizator musi zapewnić również natryski i umywalnie; podobnie jak w przypadku toalet, ich liczba zależy od liczby uczestników. W tym wypadku jedna umywalnia powinna przypadać na 33 osoby, zaś jeden natrysk na każde 100 osób.

Warto mieć na uwadze, iż w przypadku uzyskania wyników ułamkowych winny one być zawsze zaokrąglane „w górę”.

Toalety i kontenery sanitarne – rozwiązaniem dla organizatorów imprez masowych

Organizatorzy imprez masowych korzystają zazwyczaj z rozwiązania, jakim jest wynajem mobilnych toalet oraz kontenerów sanitarnych. Dostępne rozwiązania pozwalają na zapewnienie wygody uczestnikom imprezy, biorąc pod uwagę również specyficzne wymagania, jak zapewnienie toalet osobom niepełnosprawnym.

Nawet standardowe toalety, jak mStandard gwarantują wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Są wyposażone w pojemny zbiornik na fekalia, podwójnie wentylowane, posiadają antypoślizgową podłogę, a także bezpieczne zamykane drzwi. W wersji z wyposażeniem dodatkowym znajduje się w nich również umywalka, dozownik płynu dezynfekującego do rąk, podajnik podkładów higienicznych.

Toalety dla osób niepełnosprawnych typu mSize są większe, wyposażone dodatkowo w mocne poręcze, ułatwiające korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnością, zaś ich konstrukcja została specjalnie przystosowana do wjazdu wózkiem inwalidzkim.

Kontenery sanitarne również występują w kilku wersjach. Zależnie od liczby uczestników eventu można na przykład zapewnić im możliwość skorzystania z dużego i wygodnego kontenera sanitarnego mPlus, w którym znajduje się aż 14 kabin prysznicowych oraz analogiczna liczba umywalek i luster.

Zaplecze sanitarne dla personelu

Organizator musi również pamiętać o odpowiednim zapleczu sanitarno-socjalnym dla personelu zatrudnionego na imprezie plenerowej. Tu również należy zapewnić pracownikom właściwą liczbę toalet oraz miejsce umożliwiające umycie rąk, a także przebranie się. W zależności od liczby pracowników, rozwiązaniem mogą być kontenery sanitarne np. kontener sanitarny mLine MIX, w którym znajdują się 2 pisuary, 5 toalet oraz 2 kabiny prysznicowe.

Jako zaplecze socjalne natomiast doskonale sprawdzi się funkcjonalny kontener biurowy, który można przykładowo wyposażyć w szafki BHP, stół i krzesła, a także lodówkę.

Źródło: mToilet – wynajem toalet przenośnych

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *