Terapia laserowa a alternatywne metody usuwania tatuaży

metody usuwania tatuazy

Terapia laserowa a alternatywne metody usuwania tatuaży

Usuwanie tatuaży to procedura, która pozwala w bezpieczny sposób pozbyć się niechcianych grafik z powierzchni skóry. Poszczególne metody charakteryzują się nieco odmiennym przebiegiem i przewidywanymi rezultatami. Obok zastosowania kwasów, elektrokoagulacji czy chirurgicznego wycinania wybranych fragmentów skóry, zapewne warto rozważyć też laserowe usuwanie tatuaży, oferowane przez renomowanie gabinety medycyny estetycznej.

Laserowe usuwanie tatuaży

Laserowe usuwanie tatuaży sprowadza się do podwyższenia temperatury tuszu znajdującego się w skórze. Emitowane przez urządzenie światło jest pochłaniane przez melaninę, prowadząc do częściowego odparowania barwnika. Natomiast jego pozostałości ulegają rozbiciu na mikroskopijne cząsteczki, które są następnie transportowane do wątroby i efektywnie utylizowane. W zależności od gęstości, kolorystyki czy położenia tatuażu do jego usunięcia niezbędna będzie seria 4-10 naświetlań, realizowanych w regularnych, kilkutygodniowych odstępach czasu. Zasadniczo jest to najbezpieczniejsza (brak ryzyka pojawienia się blizn, podrażnień czy poparzeń), a zarazem najskuteczniejsza metoda redukcji nieudanych lub niechcianych tatuaży.

Zastosowanie kwasów

Nieco mniej popularne niż laserowe usuwaniu tatuaży jest wykorzystanie w tym celu mieszkanki różnych kwasów w odpowiednich stężeniach. Peeling wykonywany z ich użyciem niejako wypala obszar skóry pokryty tatuażem, dlatego ryzyko powstania trwałych blizn i zrostów jest w tym przypadku stosunkowo wysokie. Kolejnym popularnym zabiegiem z użyciem kwasów jest ich wstrzykiwanie w miejsce tatuażu. Zasadniczo pigment powinien zostać usunięty razem ze strupkiem, ale w praktyce często dochodzi do martwicy i zmiany koloru skóry w tym obszarze. W sprzedaży dostępne są także kremy do usuwania tatuaży, które w swoim składzie zawierają kwasy o działaniu złuszczającym. Jednakże ich regularna aplikacja może co najwyżej doprowadzić do rozjaśnienia tatuażu, a ryzyko wystąpienia silnych podrażnień skórnych czy reakcji alergicznych jest dosyć wysokie.

Zabiegi chirurgiczne

W naszym kraju funkcjonują specjalistyczne kliniki, które oferują chirurgiczne usuwanie tatuaży. W trakcie zabiegu wycięty zostaje fragment skóry, w którym zlokalizowany jest tatuaż. Niestety procedura ta nie jest skuteczna, jeżeli tusz został wprowadzony głęboko pod skórę. Dodatkowo w przypadku obszerniejszych wzorów istnieje ryzyko pojawienia się blizn, a w skrajnych przypadkach konieczny może okazać się przeszczep skóry.

Elektrokoagulacja

Niektóre osoby w celu pozbycia się niechcianych tatuaży, poddają się tzw. elektrokoagulacji. W trakcie jej trwania wykorzystywany jest prąd zmienny o wysokiej częstotliwości, który w naturalny sposób wyciąga barwnik z głębszych warstw skóry. Przy tego typu procedurach stosowane są elektrody lub igły, a ze względu na dużą bolesność konieczne jest podanie miejscowego znieczulenia. Podobnie jak w przypadku laserowego usuwania tatuaży, elektrokoagulacja wymaga wykonania kilku sesji w gabinetach medycyny estetycznej. Ścinanie białka przy pomocy łuku elektrycznego nie jest jednak zalecane osobom zmagającym się z cukrzycą oraz zaburzeniami krążenia i krzepnięcia krwi.

Usuwanie tatuaży to bardzo czasochłonny, a niejednokrotnie również bolesny proces. Popularne są zabiegi z użyciem prądu lub kwasów oraz interwencje chirurgiczne, ale niestety mogą one skutkować powstawaniem nieestetycznych zrostów. Najlepsze rezultaty można natomiast osiągnąć, korzystając z laserowych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej. Po kompleksowej serii naświetlań skóra odzyskuje bowiem prawidłowy koloryt, a tusz zostaje skutecznie usunięty z organizmu.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *