Przegląd najpopularniejszych kontuzji, które mogą towarzyszyć bieganiu

Przeglad najpopularniejszych kontuzji ktore moga towarzyszyc bieganiu

Przegląd najpopularniejszych kontuzji, które mogą towarzyszyć bieganiu

Uprawianie sportu nieodłącznie związane jest z ryzykiem wystąpienia kontuzji. Każda dyscyplina generuje natomiast inne urazy. W przypadku biegaczy najczęściej pojawiają się problemy ze ścięgnem Achillesa, kolanami, torebką stawową czy więzadłami.

Ścięgno Achillesa

Biegacze bardzo często mają do czynienia z zapaleniem ścięgna Achillesa. Schorzenie to może wynikać z nadmiernego przeciążenia, naderwania lub nawet zerwania wspomnianego ścięgna. Dolegliwości bólowe zwykle obejmują okolice ścięgna luj jego przyczepu. Powszechny jest również dyskomfort na podeszwie stopy lub na tylnej stronie podudzia.

Problemy z kolanami

Osoby, które odbywają regularne treningi biegowe, mogą nabawić się różnego typu problemów z kolanami. Bardzo często można spotkać się z określeniem „kolano biegacza”. Jest to charakterystyczny ból przedniej strony stawu. Ponadto często spotykanym urazem jest pęknięcie torebki stawowej w kolanie. Często wiąże się to niestety również ze skręceniem stawu. Do najczęstszych objawów pęknięcia torebki stawowej w kolanie należy m.in.:

  • obrzęk i opuchlizna,
  • podskórny wylew,
  • intensywny i dokuczliwy ból (szczególnie podczas podejmowania prób chodzenia),
  • uczucie gorąca w miejscu urazu,
  • ograniczone możliwości ruchowe.

Zerwanie więzadeł

Bieganie wiąże się także z możliwością zerwania lub naderwania więzadeł krzyżowych bocznych bądź więzadeł krzyżowych przednich. Tego typu urazy mogą być konsekwencją dynamicznego przeciążenia, związanego przykładowo z szybką i niespodziewaną zmianą kierunku ruchu, nieprawidłowym ustawieniem stopy lub przeciążeniem stawu. Objawami zerwania więzadeł krzyżowych bocznych lub więzadeł krzyżowych przednich może być ostry i intensywny ból, większy obrzęk, „uciekanie” kolana w przeciwną stronę niż miejsce zerwania, a także możliwość wystąpienia krwiaków.

Rozcięgno podeszwowe

U biegaczy często występuje także stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Może on wystąpić, chociażby podczas nadmiernego zwiększenia dystansu. Zapalenie objawia się dyskomfortem po porannym wstaniu z łóżka, a także dokuczliwym bólem i raną umiejscowioną wzdłuż łuku stóp. Z czasem następuje dużo bardziej intensywny ból na części podeszwy.

Złamania zmęczeniowe

Kolejnym, bardzo częstym urazem, który dotyka biegaczy, jest złamanie zmęczeniowe. Nie wynika ono z upadku czy uderzenia, ale z przekroczenia granicy wytrzymałości danej kości. Złamania tego typu często mają także związek z mikrourazami. U biegaczy najbardziej narażone na złamania są piszczele, kości strzałkowe, kości śródstopia i piętowe. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza sportowcy, którzy pokonują bardzo długie dystanse. Aby uniknąć takich urazów, warto zwiększyć gęstość kości poprzez trening siłowy. Ważne jest także stosowanie zbilansowanej i zróżnicowanej diety, bogatej m.in. w potrzebne witaminy i minerały, a także dostarczającej odpowiednią ilość kalorii. Przy uprawianiu każdej dyscypliny sportu, trzeba więc pamiętać o tym, że kluczem są mocne oraz zdrowe kości.

Biegacze są narażeni na szereg poważnych kontuzji. Liczne badania wykazały, że spora ilość osób, które regularnie biegają, przynajmniej raz w życiu doznały jakiegoś urazu. Aby uniknąć bólu i niebezpiecznych powikłań warto decydować się na trening, który nie przekracza naszych możliwości i pamiętać o odpowiedniej regeneracji. Najlepiej sprawdzają się mniej intensywne, ale regularne aktywności fizyczne. W ten sposób możliwe jest osiąganie zamierzonych efektów, bez ryzyka utraty zdrowia i sprawności.

Źródło: rehabilitacja-mw.pl – masaż Warszawa Ursynów

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *