Orteza biodra – w jakim przypadku może okazać się pomocna?

Orteza biodra – w jakim przypadku moze okazac sie pomocna

Orteza biodra – w jakim przypadku może okazać się pomocna?

Zmiany zwyrodnieniowe, kontuzje oraz wszelkie inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu biodrowego to jedne z najczęściej spotykanych schorzeń. Z tego powodu warto odpowiednio dbać o staw i unikać jego przeciążania. Często zdarza się bowiem, że nawet ledwo odczuwalny ból, będący wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego, z biegiem czasu może przerodzić się w poważny problem. Nie powinno się zatem lekceważyć żadnego dyskomfortu w stawie biodrowym. Jeżeli utrzymuje się on przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania oraz profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny. W wielu przypadkach skutecznym rozwiązaniem może okazać się orteza biodra.

Kiedy stosować ortezy biodra?

Ortezy biodra znajdują zastosowanie w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania stawu biodrowego. Są one niezbędne przy poważnych urazach i zmianach zwyrodnieniowych. Świetnie sprawdzają się także w leczeniu przykurczy. Tego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny z powodzeniem wykorzystywany jest również bezpośrednio po operacjach, takich jak wszczepienie sztucznego stawu (endoproteza biodra). W takim przypadku ich zadaniem jest wsparcie w rekonwalescencji, uśmierzanie bólu oraz poprawa sprawności fizycznej. Po ciężkich kontuzjach sprzęt rehabilitacyjny tego typu wspomaga prawidłowe poruszanie się i utrzymywanie odpowiedniej postawy podczas chodzenia (pionizacja). Orteza biodra poszerza zakres ruchów oraz zapewnia nad nimi większą kontrolę.

W przypadku leczenia dysplazji biodrowej u  noworodków, stosuje się Rozwórki Koszli , szyny Pawlika, aparaty następujące są refundowane przez NFZ .

Tego rodzaju ortezy są  świetnym narzędziem w przypadku noworodków z wrodzonymi wadami, takimi jak dysplazja stawów biodrowych. Przy wczesnym rozpoznaniu choroby i szybkim podjęciu leczenia, orteza biodra wspomaga również leczenie wszelkich uszkodzeń szkieletu. W zależności od indywidulanych potrzeb chorego i konkretnego schorzenia aparat dostępny jest w rozmiarach w zależności od potrzeb zaopatrzenia.

Zalety ortez

Ortezy bioder posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą one okazać się pomocne w wypadku wielu różnych kontuzji oraz przy rozmaitych problemach związanych z funkcjonowaniem stawu biodrowego, takich jak długotrwały silny ból, stan zapalny czy zmiany zwyrodnieniowe. Po przebytych urazach i skomplikowanych operacjach ortezy umożliwiają naukę chodzenia, poszerzają zakres ruchu oraz pomagają chorego w utrzymywaniu właściwej postawy ciała. Ponadto zdecydowanie przyspieszają proces odzyskiwania sprawności, ograniczają ból oraz zapewniają stabilność i ochronę uszkodzonego miejsca. Ortezy odciążają również stawy, więzadła oraz mięśnie i skutecznie chronią przed ewentualnymi kolejnymi urazami. Warto podkreślić, że sprzęt rehabilitacyjny tego typu jest wygodniejszy w użytkowaniu i bardziej komfortowy niż gips. Użytkownicy ortez doceniają także łatwość w utrzymywaniu odpowiedniej higieny stawu biodrowego.

Nowoczesna orteza biodra zapewnia komfort oraz łatwość w poruszaniu się. Odznacza się lekkością i trwałością. Orteza wykonana jest z miękkich i oddychających materiałów, dlatego gwarantuje odpowiedni przepływ powietrza i skutecznie odprowadza wilgoć. Większość modeli posiada też prosty w obsłudze mechanizm regulacji kąta zgięcia i odwodzenia.

Dostępność i ceny

Ortezy biodra są łatwo dostępne, gdyż można je nabyć zarówno za pośrednictwem sieci, jak i w sklepach ortopedycznych. W zależności od indywidualnych wymagań można zdecydować się na modele jednostronne lub dwustronne, ale przy wyborze należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego leczenie. Istnieje wiele różnych modeli tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego, zróżnicowanych pod względem ceny i właściwości.

Jeżeli szukasz rozwiązania na swoje problemy ze stawem biodrowym lub chcesz przyspieszyć proces leczenia czy rehabilitacji, orteza biodra prawdopodobnie będzie doskonałym wyborem. Bezpośrednio przed zakupem należy jednak udać się na konsultację z lekarzem specjalistą.

Źródło: wzso.pl – buty ortopedyczne

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *