Kłopoty finansowe a kryzys w małżeństwie

kryzys w malzenstwie

Kłopoty finansowe a kryzys w małżeństwie

Na szczęśliwy związek lub małżeństwo składa się wiele czynników. Na przykład wspólne wartości, hobby i pomysły dotyczące życia rodzinnego. Ważna jest też niezależność finansowa obydwu partnerów. Każdy zadłużony człowiek w pewnym momencie staje się zależny albo od banków, albo od partnera. Nieomówione trudności finansowe często prowadzą do rozwodu lub separacji z powodu pieniędzy, ponieważ trudno jest wykluczyć takie problemy z życia prywatnego małżonków.

Kłótnie o pieniądze są prawie nieuniknione w związkach i małżeństwach. Nie ma znaczenia, czy chodzi o korzystanie z aktualnych kont bankowych, czy o zaciągnięte długi. To drugie jest jednak o wiele bardziej groźne dla każdej pary, ponieważ regularny dochód jest podstawą poczucia bezpieczeństwa. Jeśli ta równowaga się zachwieje, relacja może znacznie się pogorszyć. W większości przypadków nie ma znaczenia, w jaki sposób powstał dług i na dłuższą metę obawy egzystencjalne przyćmiewają szczęście rodzin. Wiele rodzin ma problemy finansowe. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim brak równowagi między dochodami a wydanymi pieniędzmi. Właściwy ich podział i komunikacja między partnerami mogą pomóc zminimalizować spór o pieniądze i ryzyko rozpadu związku. W tym celu najlepszym wyjściem jest przede wszystkim psychoterapia w małżeństwie, ponieważ często partnerzy w stresie nie potrafią się już ze sobą porozumieć.

Źródło problemu

Psychoterapia może pomóc złagodzić napięcie związane z problemami finansowymi, a nawet może wyeliminować same obciążenia finansowe. Pomoże też partnerom ocenić ich nawyki związane z wydawaniem pieniędzy oraz określić, czy ich stosunek do pieniędzy jest wytworem problematycznych lekcji wyniesionych z dzieciństwa. Przykładowo – bywa, że uczymy się w dzieciństwie, że stres lub niepokój można złagodzić, idąc na zakupy, ponieważ taką technikę stosował rodzic. Rozpoznanie potrzeby emocjonalnej, która jest zaspokajana podczas zakupów, jest pierwszym krokiem do opanowania tego nawyku. Terapeuta może pomóc osobie odkryć źródło potrzeby wydawania pieniędzy i opracować lepsze narzędzia do radzenia sobie w stresowych sytuacjach, które pomogą jej zachować zdrowe zarządzanie finansami.

Zapobieganie kłótniom o pieniądze

Dobrym wyjściem będzie też prowadzenie oddzielnych kont bankowych. Zapobiegnie to kłótniom o pieniądze na dłuższą metę. Ponieważ uciążliwe jest oddzielanie wszystkiego, zwłaszcza jeśli chodzi o czynsz czy wspólne wydatki, przyda się również jedno konto wspólne, na które obaj partnerzy co miesiąc będą wpłacać określoną kwotę. W ten sposób sprawy finansowe staną się przejrzyste. Po konsultacji z terapeutą warto opracować kolejne zasady pozwalające obu stronom utrzymać strefę komfortu. Zawsze najważniejsze jest, aby otwarcie mówić o lękach i zmartwieniach. Nawet jeśli czujecie, że jesteście zależni od partnera, powinniście go o tym jak najszybciej poinformować. Potrzebna jest tu otwarta i szczera komunikacja, dzięki której można z jednej strony prowadzić szczęśliwy związek, a z drugiej – dobrze radzić sobie w sporach o pieniądze. Aby uniknąć wojny rozwodowej z powodu pieniędzy, zapiszcie się na terapię dla par w Łodzi. Zobaczycie, jak wiele kłopotów można w ten sposób zażegnać, a jednocześnie nie będziecie samotnie musieli radzić sobie z problemami. Takie merytoryczne wsparcie pozwoli Wam spojrzeć na relację z dystansu i dostarczy odpowiednich narzędzi do odbudowania związku.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *