Kiedy należy wykonać USG układu moczowego?

usg ukladu moczowego

Kiedy należy wykonać USG układu moczowego?

Schorzenia układu moczowego zwykle kojarzą się jedynie z zapaleniem pęcherza, które najczęściej dotyka kobiety. Jednak nie jest to jedyny problem, jaki może dotyczyć pęcherza czy nerek. Warto wiedzieć, jakie są niepokojące objawy, które mogą świadczyć o problemach z funkcjonowaniem układu moczowego i kiedy warto zgłosić się na badanie USG układu moczowego. Tak samo ważne są informacje, jak przebiega samo badanie, jak się do niego przygotować oraz jakie są ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Wszystkie te wątpliwości postaramy się rozwiać w poniższym tekście.

Badanie USG układu moczowego i wskazania do jego wykonania

Na układ moczowy składa się nie tylko pęcherz moczowy, ale także cewka moczowa, u mężczyzn prostata i – co może najważniejsze – nerki. Coraz więcej mówi się o profilaktyce chorób układu moczowego. Jako społeczeństwo jesteśmy bardziej świadomi i dzięki temu pijemy więcej wody, spożywamy sok z żurawiny, który ma znaczący wpływ na poprawę funkcjonowania układu moczowego, a także pijemy herbatki oraz napary z pokrzywy. Jednak nie wszystkim schorzeniom można zapobiegać w ten sposób. Warto wiedzieć, jakie objawy mogą nas zaniepokoić i co zrobić, kiedy już zaobserwujemy je u siebie. Badanie ultrasonograficzne jest proste i bezinwazyjne, a dzięki temu często oraz chętnie stosowane przez lekarzy jako narzędzie do wstępnej diagnozy układu moczowego. Jednak co diagnozować? Otóż istnieje wiele chorób: od uciążliwych, lecz łatwych w leczeniu, po niezwykle poważne schorzenia, które mogą dotknąć organy wchodzące w skład układu moczowego. Niejednokrotnie zdarza się także, że USG układu moczowego jest łączone z USG jamy brzusznej. Najczęstszymi i zarazem najważniejszymi wskazaniami do wykonania badania ultrasonograficznego układu moczowego są nieprawidłowości występujące w wynikach ogólnego badania moczu, bóle brzucha, okolicy lędźwiowej i nadbrzusza, krwiomocz, trudności oraz bolesność przy oddawaniu moczu, guz wyczuwalny w jamie brzusznej podczas badania palpacyjnego, upośledzenie czynności nerek, podejrzenie kamicy nerkowej, nadciśnienie tętnicze, torbiele nerki lub nerek, a także choroby gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Przygotowanie do badania układu moczowego i jego przebieg

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego jest jednym z nielicznych badań USG, które wymagają wcześniejszego przygotowania. Na dzień przed badaniem zalecana jest dieta lekkostrawna. Dobrze jest też w dniu poprzedzającym badanie wyłączyć z diety jarzyny, owoce i ciemne pieczywo. Bezpośrednio 6 godzin przed badaniem należy zupełnie wstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów. Z kolei na 2 godziny przed badaniem wskazane jest wypicie około 1–1,5 litra wody niegazowanej i nieoddawanie moczu. Wypełnienie pęcherza moczowego jest ważnym elementem tego badania. Wypełniony pęcherz moczowy wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i w ten sposób tworzy tak zwane okno ultrasonograficzne. Okno to umożliwia obserwację takich narządów, jak pęcherz moczowy, nerki i gruczoł krokowy u mężczyzn. Ponadto na dzień wcześniej wskazane jest niepalenie tytoniu oraz nieżucie gumy. Dodatkowo osoby z nadwagą powinny zadbać o wyeliminowanie z układu pokarmowego powietrza, które stanowi przeszkodę do przewodzenia ultradźwięków. W tym celu zalecane jest przyjęcie 3 razy dwóch kapsułek leku Espumisan w dniu poprzedzającym badanie. Samo USG nie trwa dłużej niż 15–20 minut. Zawsze poprzedzone jest wywiadem, który ma na celu przybliżenie lekarzowi obecnego stanu zdrowia i poznanie historii choroby. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Wyniki badania są dostępne dla pacjenta bezpośrednio po jego zakończeniu.

Przeciwwskazania do wykonania badania USG układu moczowego

Nie istnieją absolutnie żadne przeciwwskazania do wykonania badania ultrasonograficznego układu moczowego. Badanie to jest całkowicie bezpieczne zarówno u kobiet w ciąży, malutkich dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Można je bez obaw przeprowadzać u każdego pacjenta bez względu na jego stan zdrowia.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *