Jak wybrać urnę pogrzebową

urna pogrzebowa

Jak wybrać urnę pogrzebową

Kremacja czyli ciałopalenie jest formą pogrzebu zwłok zmarłej osoby, jaka polega na spopieleniu ciała. Kremacja jest uznawana przez wiele religii, zaś zmarłych można pochować poprzez złożenie urny z prochami w grobach ziemnych, murowanych albo w katakumbach. Polskie prawo zezwala nawet na zatopienie urny w morzu.

Nim jeszcze ciało trafi do krematorium, zostaje przygotowane przez zakład pogrzebowy do ceremonii pogrzebowej. Rodzina zmarłego musi wybrać także całun pogrzebowy, a także trumnę oraz urnę, w której zostaną umieszczone prochy. Sam pogrzeb jest niejako dwuetapowy, składa się bowiem z ceremonii pożegnania zmarłego, jaka odbywa się jeszcze przed kremacją oraz złożenia prochów w wybranym przez rodzinę miejscu pochówku.

Rodzaje urn

Urna pogrzebowa znana już była wiele wieków temu, nosiła również różne nazwy. Urny  określano mianem popielnic lub urn grobowych, a pierwsze z nich datuje się na 7000 p.n.e.

Wachlarz tworzyw, wykorzystywanych do produkcji urn, jest znacznie szerszy aniżeli w przypadku trumien, które w zasadzie wykonuje się jedynie z drewna, a tylko drobne elementy wykonywane są z metalu. Tymczasem urny mogą być wytworzone z drewna, ale także ze znacznie trwalszych surowców. Jednym z powodów tego zróżnicowania jest wielkość urn, których wysokość zawiera się w granicach 30 centymetrów, natomiast ich średnica wynosi mniej więcej 20 centymetrów.

Współczesne urny wykonywane są z metalu, charakteryzują się one znaczną wytrzymałością, a także ze stali nierdzewnej, występują również urny drewniane, zazwyczaj wykonane z drewna sosnowego, kamienne, które cechują się pięknym wyglądem, wytworzone z granitu czy onyksu albo marmuru. Urny kamienne mają także znaczną wytrzymałość, a ostatnio dostępne są również urny kompozytowe – czyli wykonane ze sztucznego kamienia, jaki jest imitacją prawdziwego granitu czy marmuru. Nadal również wykonuje się urny ceramiczne, które wypala się w specjalnym piecu, które charakteryzują się nierzadko bardzo ciekawymi kształtami.  Istnieją również urny z mosiądzu, trwałe i wytrzymałe, a także odporne na korozję, zaś zamożne osoby nierzadko decydują się na zamówienie urny, wykonanej według własnego projektu, z wybranego przez nich materiału, bogato zdobionej, czy złoconej.

Kolorystyka urn pogrzebowych jest już mniej zróżnicowana, zazwyczaj mają one stonowane barwy, są utrzymane w tonacji czerni, szarości bądź grafitu, większość z nich posiada również zdobienia.

Jak wybrać urnę pogrzebową?

Wybór urny pogrzebowej to ważna decyzja, jaką podjąć musi rodzina zmarłego. Kryteria, które są brane pod uwagę to nie tylko cena, ale również wytrzymałość danej urny oraz jej kształt. Dobrze również, podczas dokonywania wyboru zastanowić się, jaka urna najbardziej odpowiadałaby preferencjom osoby zmarłej. Winna zostać zatem dostosowana do charakteru zmarłego, pod uwagę należy brać jego preferencje, dotyczące koloru czy materiału.

Największą popularnością cieszą się urny wykonane z metalu, które są najmniej kosztowne, a także droższe, ale bardziej odporne na wilgoć urny mosiężne, często wybierane przez rodziny zmarłych. Na mosiężnej urnie można umieścić również dowolny grawer czy ozdobić ją w wybrany przez siebie sposób. Urny kamienne oraz ich odpowiednik, cechujący się niższą ceną czyli urny kompozytowe także są warte polecenia. Ich cena jest umiarkowana, natomiast jeśli chodzi o kolorystykę, urny kompozytowe występują w wielu kształtach i kolorach. W profesjonalnych domach pogrzebowych dostępne są również urny świeckie, pozbawione emblematów chrześcijańskich oraz urny, jakie zostały przygotowane z myślą o osobach wierzących. Zazwyczaj zakłady pogrzebowe służą w tej kwestii radą, prezentując zalety każdej z dostępnych urn.

Relikwiarze

Profesjonalny zakład pogrzebowy posiada w ofercie również relikwiarze, które są miniaturowymi pojemnikami na prochy. Relikwiarz może mieć kształt miniaturowej urny, serca czy krzyża, służy do przechowywania niewielkiej ilości prochów zmarłej osoby. Taki relikwiarz w celu zachowania pamięci o zmarłym oraz oddania mu szacunku, może zostać postawiony na honorowym miejscu w domu. 

Źródło: Usługi pogrzebowe Elizjum

 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *