Jak ułatwić sobie komunikację z innymi, kiedy cierpisz z powodu utraty słuchu?

utrata sluchu

Jak ułatwić sobie komunikację z innymi, kiedy cierpisz z powodu utraty słuchu?

Problemy ze słuchem to zaburzenie, z którym borykają się nie tylko osoby starsze, ale również dzieci i młodzież. Ubytek słuchu często jest traktowany jako problem wstydliwy, a to sprawia, że osoby niedosłyszące wycofują się z życia towarzyskiego i unikają spotkań nawet z najbliższymi członkami rodziny. Konsekwencją takiej alienacji może być przygnębienie i frustracja. W takiej sytuacji najważniejsze jest okazanie wparcia osobie dotkniętej zaburzeniami słuchu, tak by miała poczucie, że nie stanowi dla nikogo problemu. Kolejny krok to udanie się do specjalisty, który wskaże możliwe rozwiązania. Jeśli mamy problemy ze słuchem, nie wahajmy się prosić o pomoc.

Wizyta u specjalisty

Wizyta w specjalistycznym gabinecie może być dość stresująca, jednak trzeba pamiętać, że osoby pracujące z osobami niedosłyszącymi są przygotowane do zapewnienia komfortu swoim pacjentom. Jeśli jednak mamy jakieś obawy, można zabrać ze sobą zaufaną osobę.

Praca protetyka słuchu polega na diagnozowaniu ubytku słuchu oraz dobraniu odpowiedniego aparatu słuchowego. Do zadań protetyka należy również dopasowanie wkładek usznych do budowy anatomicznej ucha pacjenta. Jednak wizyta rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem w celu określenia rodzaju ubytku słuchu. Zostaniemy również poproszeni o udzielenie informacji na temat naszego stylu życia. To bardzo istotne w procesie dobierania aparatu słuchowego. Nie wszystkie aparaty słuchowe będą równie skuteczne na przykład dla osób aktywnych, które uprawiają różne sporty. Doświadczony protetyk umiejętnie dobierze optymalne rozwiązanie do rodzaju niedosłuchu oraz naszych oczekiwań.

W gabinecie protetyka słuchu otrzymamy również szczegółowe instrukcje dotyczące obsługi aparatu oraz stosowania wkładek. Dowiemy się, jak pielęgnować i konserwować jego elementy.

Sposoby na lepszą komunikację

Choć aparaty słuchowe stanowią najskuteczniejszy sposób, aby jakość naszej komunikacji z otoczeniem poprawiła się, to warto również stosować inne metody. Są to proste nawyki, które powinniśmy wykształcić u siebie oraz u osób z naszego otoczenia. Nie wstydźmy się prosić o to, by nasz rozmówca zastosował się do kilku wskazówek.

  • Jeśli osoba, z którą rozmawiamy obraca głowę i zmienia co chwilę pozycję, poprośmy, aby zwróciła twarz w naszą stronę. Dzięki temu łatwiej rozumiemy wypowiadane przez nią słowa.
  • Ważne, aby osoby z naszego otoczenia mówiły powoli i wyraźnie; nie muszą podnosić tonu głosu, warto je o tym poinformować.
  • Kolejnym ułatwieniem będzie to, że rozmówca nie będzie zasłaniał ust podczas mówienia.
  • Dobrym rozwiązaniem jest szukanie spokojnego miejsca do rozmowy, z dala od zakłócających odbiór hałasów takich jak grający telewizor czy zgiełk ulicy.
  • W przypadku gdy nasze problemy ze słuchem są poważne, dobrze jest delikatnie zasugerować osobom z naszego najbliższego otoczenia, aby nauczyły się podstawowych znaków języka migowego. To znacznie ułatwi nam sprawne porozumiewanie się, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu hałasu.

Protetyka słuchu nieustannie dostarcza nowych rozwiązań, które pozwalają osobom z ubytkiem słuchu prowadzić normalne życie. Profesjonalna pomoc to jednak za mało. Bardzo istotne jest wsparcie najbliższych oraz wyrozumiałość osób z naszego otoczenia.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *