Inwestycja w estetyczny uśmiech, czyli implanty zębowe w roli głównej

Inwestycja w estetyczny usmiech czyli implanty zebowe w roli glownej

Inwestycja w estetyczny uśmiech, czyli implanty zębowe w roli głównej

Każdy z nas pragnie cieszyć się zdrowym, pięknie wyglądającym uśmiechem. Niestety, wiele osób boryka się z rozmaitymi problemami natury estetycznej. Na szczęście, współczesna stomatologia oferuje szereg metod, które dają pacjentom szansę na odzyskanie pełnego, zdrowego uzębienia. Jedną z nich są trwałe i naturalnie wyglądające implanty zębowe, które mogą służyć nam przez całe życie. Co zatem warto wiedzieć na ich temat?

Implanty zębowe – właściwości

Implanty zębowe to niewielkie śruby wykonane z tytanu lub innych stopów dobrze tolerowanych przez ludzki organizm (alternatywą dla tytanu jest zwykle cyrkon). Wszczepione w kość żuchwy, imitują i zastępują korzeń brakującego zęba, zapobiegając jednocześnie zanikowi kościNa śrubie mocowana jest korona, która po odpowiednim dopasowaniu do złudzenia będzie przypominać nasz naturalny ząb.

Dlaczego właśnie implanty?

Implant wszczepiany jest w kość żuchwy lub szczęki zwykle w sytuacji, gdy z jakichś powodów utraciliśmy swój stały ząb. Najczęściej jest to decyzja podjęta z powodów estetycznych, ale ma ona także poważne uzasadnienie medyczne, gdyż braki w uzębieniu mogą rzutować na nasze zdrowie. Brak nawet jednego zęba powoduje nadmierne przeciążenie pozostałych, co może przyczyniać się nie tylko do pogorszenia ich stanu, ale także niebezpiecznych przemieszczeń. Staranne żucie pokarmów w celu ich należytego rozdrobnienia pomaga uniknąć chorób układu pokarmowego. Nie jest ono niestety możliwe bez kompletnego uzębienia. Warto też nadmienić, że stosowane zastępczo mostki protetyczne, wskazywane jako alternatywne rozwiązanie dla implantów, nie zapewniają takiego komfortu noszenia i mogą prowadzić do osłabienia zębów sąsiednich. Ponadto implanty zębów wykonywane są z wysokojakościowych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów, dlatego skutecznie odtwarzają braki w uzębieniu.

Implanty zębowe krok po kroku

Cała procedura wszczepienia implantu musi być dokładnie zaplanowana przez wykwalifikowanego lekarza, a plan leczenia poparty szczegółową diagnostyką uzębienia. Implanty zębów najczęściej wszczepia się w kilku etapach. Podczas pierwszej konsultacji lekarz dokonuje ogólnego wywiadu oraz zleca niezbędne badania. Najczęściej jest to RTG pantomograficzne, które pozwala na kompleksową ocenę stanu żuchwy oraz szczęki pacjenta. Czasem jest to również tomografia komputerowa lub podstawowe badania krwi. Chirurg stomatolog, wykonujący zabieg wstawiania implantów, zawsze stosuje znieczulenie miejscowe.

Pierwszy etap zabiegu polega na wkręceniu implantu w kość. Następnie, po kilku miesiącach przerwy instalowana jest śruba gojąca, a po paru tygodniach właściwa korona zęba. Implanty zębowe to bardzo bezpieczne rozwiązanie – nawet sporadyczne odrzuty nie powodują dodatkowych komplikacji.

Specjaliści podkreślają, że nie warto zbyt długo wstrzymywać się z decyzją o wszczepieniu implantu. Okres od 8 do 12 miesięcy po usunięciu zęba jest najlepszym momentem, na wypełnienie luki implantem. Po ok. 3 miesiącach rozpoczyna się bowiem proces zaniku wyrostka kostnego. Nie oznacza to jednak, że jeśli zęba nie mamy od dawna, nie możemy już skorzystać z tej metody. Procedura może w tym przypadku okazać się po prostu bardziej czasochłonna ze względu na konieczność regeneracji tkanki kostnej.

Implanty zębów są trwałym, bezpiecznym i estetycznym sposobem na poprawę komfortu życia pomimo ubytków w uzębieniu. Implanty nie bez powodu nazywane są zatem „trzecimi zębami” i coraz bardziej zyskują na popularności.

źródło: bianco.eu.com – rekonstrukcja zębów Wilanów

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *