Butelka szklana a plastikowa – porównanie rozwiązań

Butelka szklana a plastikowa – porownanie rozwiazan

Butelka szklana a plastikowa – porównanie rozwiązań

W ostatnich latach bardzo duży nacisk stawiany jest na ochronę środowiska i ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu. Spowodowane jest to głównie coraz większym zanieczyszczeniem i negatywnymi efektami nadmiernej eksploatacji złóż naturalnych na całym świecie. Takie podejście spotyka się z aprobatą społeczeństwa, które w dobie edukacji środowiskowej staje się coraz bardziej świadome i konsekwentne w swoich działaniach. Przedsiębiorstwa dostosowują więc swoje produkty do oczekiwań klientów. Powszechnie dostępne na rynku są płócienne lub papierowe torebki, ekologiczne naczynia jednorazowe czy butelki ekologiczne wielokrotnego użytku.

Ekologia w dążeniu do ochrony środowiska

Większość butelek, z jakimi każdy człowiek ma do czynienia to butelki plastikowe, które mają bardzo długi okres rozkładu. Są więc nieekologiczne i szkodliwe. Ciekawą alternatywą dla tego typu produktów są butelki szklane, które oprócz tego, że podlegają recyklingowi, mogą być ponownie wykorzystane przez konsumenta. Oprócz tego są znacznie tańsze w codziennym użytkowaniu. Na większość z nich jest bowiem kaucja, którą dolicza się do ceny. Przy oddawaniu jest ona zwracana, a klient płaci jedynie za napój. Takie rozwiązanie praktykowane jest przede wszystkim w przypadku piwa i niektórych napojów bezalkoholowych. Spotyka się również specjalne automaty (zwłaszcza za naszą zachodnią granicą), które wypłacają kaucję za zwroty.

Plastik też może być ekologiczny!

Pomimo tego, że zdecydowana większość osób kupuje na co dzień plastikowe butelki, aby później po prostu wyrzucić je do kosza, na rynku istnieją rozwiązania bardziej ekologiczne. Jednym z nich jest bidon na wodę. Zazwyczaj wykonuje się go z plastiku lub innego tworzywa, ale okres użytkowania takiego produktu jest dłuższy niż w przypadku zwykłych butelek. Tego rodzaju ekologiczne butelki wykorzystywane są nie tylko przez sportowców. Znajdują zastosowanie również w pracy, w szkole czy w podróży. Producenci oferują butelki wykonane z bezpiecznych materiałów, które mają ciekawy design i zróżnicowaną pojemność.

Szklane rozwiązanie w trosce o środowisko

Szkło to produkt, który po użyciu może być ponownie wykorzystany. Butelki szklane, po zwróceniu ich do sklepu, pozwalają bowiem na ich wykorzystanie przez producenta. Alternatywnym rozwiązaniem są w tym przypadku szklane pojemniki, które każdy może samodzielnie wypełnić dowolnym płynem. Nakrętki na butelki szklane, w takim przypadku przystosowane są do wielokrotnego odkręcania i zabezpieczają przed wylaniem się płynu. W przeciwieństwie do plastikowych rozwiązań może być on również gorący. Szkło nie zmieni bowiem swojego kształtu ani nie przetopi się pod wpływem wysokiej temperatury. Będzie również lepszym izolatorem, ponieważ na rynku dostępne są specjalne rodzaje szkła, trzymające ciepło. Zarówno nakrętki na butelki szklane, jak i same butelki różnią się właściwościami, kształtem, kolorem czy printem, dlatego każdy zapewne znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Pojawienie się na rynku alternatywnych rozwiązań, w stosunku do jednorazowego plastiku, świadczy o tym, że społeczeństwo zaczyna zmierzać w dobrym kierunku. Ochrona środowiska i wielokrotne wykorzystywanie niektórych przedmiotów stają się dzisiaj coraz bardziej popularne. Wspomnieć należy również o atrakcyjnym designie większości tego typu produktów. Rozmaite szklane i plastikowe butelki wielokrotnego użytku zapewne już niedługo będą więc w powszechnym użyciu.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *