Trawertyn – charakterystyka i zastosowanie

Trawertyn – charakterystyka i zastosowanie

Trawertyn – charakterystyka i zastosowanie

Na koniec męczącego dnia nie ma nic lepszego niż długi, gorący prysznic, albo kąpiel w wannie. Szczególnie, gdy nasza łazienka wygląda tak, że samo przebywanie w niej relaksuje i odpręża. Stworzenie luksusowego azylu we własnym mieszkaniu nie musi pozostawać w sferze marzeń. Aby osiągnąć zamierzony efekt, można użyć jednego z najładniejszych elementów wystroju, jakie są obecnie dostępne na rynku – płytek trawertynowych.

Charakterystyka trawertynu

Trawertyn to porowata skała osadowa, odmiana skały wapiennej. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa traventino, które to wywodzi się od łacińskiego tibertinus oznaczającego „z Tyburu” (dzisiejszego Tivoli – miasta w południowych Włoszech). Tworzy się w źródłach mineralnych i gejzerach, a jego koloryt jest rezultatem zanieczyszczeń wypłukanych ze skały macierzystej.

Trawertyn został odkryty na półwyspie Apenińskim w czasach Starożytnego Rzymu. Był wtedy używany głównie jako materiał budowlany – jednym z najbardziej znanych obiektów, do którego budowy użyto tego kamienia, jest Amfiteatr Flawiuszów w Rzymie, czyli słynne Koloseum.

Kolory trawertynu

Materiał występuje w wielu wariacjach kolorystycznych – od lekko beżowego po brązowy, czy też żółty, czerwony albo szary. Wiele odmian charakteryzuje się ciekawymi, nieregularnymi wzorami. Dzięki temu, niezależnie od wizji wnętrza, łatwo jest znaleźć płytki trawertynowe, które będą do pasować do zakładanego projektu aranżacji.

Wygląd i wykończenie

Trawertyn sprawdza się w wielu funkcjach. Często wykorzystywany jest jako posadzka, zarówno we wnętrzach, jak i poza nimi. Płytki trawertynowe znajdują zastosowanie w łazienkach i basenach, a z samego materiału nierzadko wykonuje się płytki kuchenne, zabudowę wanny lub umywalki.

Istnieją cztery główne typy wykończenia trawertynu. Może być on polerowany, szlifowany, szczotkowany lub bębnowany. Pierwsze dwa są gładkie, tekstura pozostałych jest wyraźnie trójwymiarowa. Polerowane mocno się błyszczą, a szlifowane, czy bębnowane są matowe.

Wytrzymałość materiału

Chociaż trawertyn jest odmianą skały wapiennej, charakteryzuje się wysoką trwałością i solidnością. Jest odporny na wodę i wilgoć, i nie wymaga specjalnego traktowania, by długo zachować swój naturalny blask. Trawertyn tak jak i każdy inny kamień należy impregnować by dłużej zachował nieskazitelny wygląd.

Dlaczego warto użyć trawertynu w aranżacji wnętrza?

Niezależnie od wybranego sposobu cięcia i wykończenia, każda płytka z trawertynu ma swoje własne, wyjątkowe kolory i unikatowy design. Trawertyn jest materiałem wszechstronnym i solidnym, którego możemy użyć na wiele sposobów. Jego wygląd jest ponadczasowy, co daje pewność, że zachowa swoje właściwości i będzie cieszyć oko przez długie lata. Co więcej, trawertyn to jeden z tych materiałów, które mają bardzo dobrą relację ceny do jakości. Dlatego zyskują coraz większe uznanie w oczach architektów i projektantów wnętrz.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *