Śruby – podstawowe rodzaje

Sruby – podstawowe rodzaje

Śruby – podstawowe rodzaje

Przy ciągłym rozwoju technik budowlanych, zwłaszcza w przydomowych gospodarstwach – mamy trudności z dobraniem odpowiednich materiałów i narzędzi do pracy, którą zamierzamy wykonać. Czasem nawet czynność tak błaha, jak zakup odpowiednich śrub, może napsuć krwi nie tylko amatorom majsterkowania, ale i fachowcom. Czym różnią się poszczególne rodzaje śrub?

Śruba grzybkowa

Śruba grzybkowa charakteryzuje się specyficznym łbem, od którego bierze swoją nazwę. Najczęściej wykorzystuje się ją do połączeń konstrukcji drewnianych, ale również w sytuacjach, w których konkretny element jest narażony na częsty kontakt z ciałem człowieka. To dlatego, że dzięki gładkiemu, grzybkowemu zakończeniu nie grożą nam otarcia czy zadrapania w kontakcie ze śrubą. Poza tym ten rodzaj łebka pełni również funkcję estetyczną – nie przeszkadza i ładnie prezentuje się na skręconych elementach.

Śruba maszynowa

Jest to rodzaj śruby z łbem sześciokątnym. Zależnie od rozmiaru może posiadać gwint na całej długości lub tylko na części trzpienia. Najczęściej stosuje się je przy skręcaniu mebli, chociaż – jako najbardziej uniwersalne ze wszystkich rodzajów mogą być wykorzystane również w innych sytuacjach. Śruba maszynowa cechuje się płaskim końcem i najczęściej wymaga zastosowania odpowiedniej podkładki i nakrętki. Ze względu na swoją budowę są niezwykle wytrzymałe, a przez to też uniwersalne.

Śruba rzymska

Model ten występuje w wielu wariantach. W najprostszym z nich są to dwa gwintowane w przeciwnych kierunkach pręty połączone ze sobą podłużną nakrętką. Pręty należy przyspawać do pożądanych elementów, dzięki czemu śruba rzymska służy do regulacji odległości między nimi.

Spawanie nie jest jednak konieczne, jeśli zdecydujemy się na inne warianty śruby rzymskiej. Pręty mogą mieć różne końcówki ­– hak, oko i inne – dzięki którym zaczepimy śrubę do naszego elementu. Śruba rzymska może również pojawić się w wariancie jednego, gwintowanego pręta z dwoma przeciwstawnymi nakrętkami.

Śruby te stosuje się w budownictwie – w ściągach filarów i ścian, ale również w innych gałęziach techniki – np. przy napinaniu sieci trakcyjnych. Są też używane przez żeglarzy, przy olinowaniach okrętów. Możemy je znaleźć wszędzie tam, gdzie coś wymaga ściągnięcia, zagęszczenia lub napięcia.

Śruba z łbem kulistym

Śruba grzybkowa jest do niej bardzo podobna (często te nazwy są stosowane naprzemiennie), ale diabeł tkwi w szczegółach. Śruba z łbem kulistym również przypomina grzybek, jednak w przeciwieństwie do grzybkowej ma gniazdo (najczęściej imbusowe), pozwalające ją dobrze wkręcić. Znowu śruba grzybkowa jest tego gniazda pozbawiona (ma wbudowany tzw. „zamek”, który ją blokuje przed niechcianym kręceniem). Śruba z łbem kulistym najczęściej znajduje zastosowanie w przemyśle oraz przy budowie maszyn.

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych rodzajów śrub. Możemy również spotkać się z różnymi normami i klasami wytrzymałości poszczególnych wyrobów śrubowych. Przy zakupie zawsze warto poradzić się specjalistów, którzy wyjaśnią nasze wątpliwości.

źródło: azmet.com.pl – wkręty do karton gipsu

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *