Sprężone powietrze – jakie parametry pozwalają wykorzystać je do zasilania urządzeń medycznych?

Sprezone powietrze

Sprężone powietrze – jakie parametry pozwalają wykorzystać je do zasilania urządzeń medycznych?

Pandemia wirusa Covid-19 stworzyła nadzwyczajne zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Aby mogło być one stosowane w celach medycznych, musi spełniać wyśrubowane normy. To stwarza konieczność opracowania systemów zdolnych podołać normie zarówno jakościowej jak i też ilościowej.

Znaczenie wyboru odpowiednich urządzeń

Nowoczesne rozwiązania w zakresie wytwarzania powietrza medycznego mogą okazać się sposobem na zaistniałą sytuację pandemiczną. Sprężone powietrze wykorzystywane jest przy wspomaganym oddychaniu na oddziałach intensywnej terapii dla pacjentów z ciężkimi objawami.

Skład sprężonego powietrza do celów medycznych musi spełniać najwyższe standardy. Absolutna czystość i osuszenie, zawartość wolna od mikroorganizmów i oleju – wszystkie te cechy sprężonego powietrza można uzyskać przy wykorzystaniu nowoczesnych sprężarek. Wynika to z zastosowania wielostopniowego procesu uzdatniania powietrza.

Warto również pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia pacjentów liczy się niezawodność urządzeń – warto zatem stawiać na kompresory powietrza od najlepszych producentów. Należy również pomyśleć o systemie rezerw. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia lub konieczności przeprowadzenia czynności serwisowych przy jednej ze sprężarek możliwe będzie poleganie na funkcjonalności jednej z zapasowych, bez konieczności tolerowania przerw w ciągłej dostawie sprężonego powietrza. Naturalnie każda zakupiona sprężarka zapewniać musi moc przerobową gwarantującą pokrycie zapotrzebowania na sprężone powietrze. Tylko przy takim podejściu do organizacji systemów jego dostarczania można uznać przypadek wstrzymania stałych dostaw sprężonego powietrza za mało prawdopodobny.

Obecne realia stale rosnącej ilości zakażeń wymagających pilnej reakcji i zmuszają do stosowania sprężarek w nietypowym zakresie pełni ich mocy i funkcjonalności. Wymusza to również restrykcyjne podejście do norm przeciwpożarowych. Dodatkowym czynnikiem jest również hałas pracy kompresorów powietrza – pomimo ich wytężonej pracy, urządzenia nie mogą zaburzać warunków wymaganych przez szpital, potrzebnych pacjentom do wypoczynku.

Podsumowanie

Pandemia koronawirusa zmienia otaczającą nas rzeczywistość w wielu aspektach. Wielu zastanawia się już nad długofalowymi skutkami kryzysu. Warto jednak pamiętać, że obecnie pierwszym i nadrzędnym celem jest ochrona ludzkiego życia. U pacjentów, którzy dotkliwie przechodzą zakażenie koronawirusem, często konieczne jest zastosowanie wspomagania oddychania. Jest to możliwe dzięki urządzeniom zasilanym przez sprężone powietrze. Musi ono spełniać jednak maksymalnie wyśrubowane standardy. Każdy szpital powinien więc rozważyć zakup wydajnych sprężarek bezolejowych, które generują powietrze o najwyższej czystości. W dalszym toku powinno ono zostać również uzdatnione, by było bezpieczne dla pacjentów.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *