Profesjonalny dobór oświetlenia do pomieszczenia – ogólne zasady

Profesjonalny dobor oswietlenia do pomieszczenia – ogolne zasady

Profesjonalny dobór oświetlenia do pomieszczenia – ogólne zasady

Nieodłącznym elementem urządzania każdego wnętrza jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Odgrywa ono kluczową rolę, więc warto zadbać o to, by było funkcjonalne i trwałe, a przy tym estetyczne. Niestety bardzo powszechnym błędem w aranżacji pomieszczeń jest instalacja wyłącznie pojedynczego źródła światła na środku sufitu. Rozwiązanie to w praktyce nie sprawdza się najlepiej, gdyż poszczególne pokoje, zwykle pełnią jednocześnie kilka funkcji i w związku z tym wymagają wydzielenia różnych stref. Okazuje się, że odpowiednie doświetlenie każdej z nich może znacząco podnieść ich funkcjonalność i tym samym zapewnić domownikom większy komfort.

Wygodne oświetlenie w  kuchni

Nawet najmniejsze kuchnie zazwyczaj składają się ze strefy jadalnianej oraz części przeznaczonej do przygotowania posiłków. W tym przypadku zamiast jednego, silnego źródła światła postaw na odpowiednie lampy kuchenne w każdej z nich. Nad stołem może zawisnąć wisząca lampa z kloszem lub kilka mniejszych plafonów umieszczonych w rzędzie. Natomiast nad blatem roboczym lepiej zainstalować halogeny sufitowe. Do wnętrz loftowych wyjątkowo pasują również reflektory, które są łatwe w czyszczeniu i bardzo funkcjonalne. Przy wyborze lamp kuchennych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego zostały wykonane. Kuchenne oświetlenie powinno być bowiem w pełni odporne na tłuszcz, parę i dym unoszące się w pomieszczeniu w trakcie przygotowywania posiłków. Z tego względu papier, karton czy tkanina nie będą najrozsądniejszym wyborem.

Funkcjonalne lampy łazienkowe

Wybór oświetlenia do łazienki często okazuje się najtrudniejszy. W pomieszczeniu o małych gabarytach, które pełni wiele funkcji i pozbawione jest okna, możliwości aranżacyjne są nieco ograniczone. Ponadto oświetlenie łazienkowe narażone jest na nadmierną wilgoć i oddziaływanie pary wodnej.

Lampy łazienkowe powinny być nie tylko spójne z aranżacją, ale również funkcjonalne. W łazience szczególnie ważna jest strefa kąpielowa oraz umywalkowa, najczęściej połączona z toaletką do wykonywania makijażu. Jeśli zamierzamy doświetlić kabinę prysznicową, najlepszym wyborem będzie lampa hermetyczna wykonana w sposób uniemożliwiający wilgoci dostanie się do jej środka. Odpowiednie doświetlenie lustra do makijażu stanowi duże wyzwanie, ale zazwyczaj najlepiej sprawdzają się kinkiety umieszczone po obu stronach tafli. Rolę głównego źródła światła na suficie w niezbyt wysokim pomieszczeniu najlepiej odegra plafon, który równomierne oświetli całą przestrzeń, nie zajmując zbyt wiele miejsca. Wiszące lampy łazienkowe będą natomiast dobrym rozwiązaniem w przypadku wysokich mieszkań w kamienicach czy loftach.

Bezpieczne oświetlenie do pokoju dziecka

Wybierając lampy do pokoju dziecięcego, rodzice często kierują się kolorem, bajkowym motywem lub gustem swojej pociechy. Jednak oświetlenie do pomieszczenia użytkowanego przez najmłodszych domowników powinno być przede wszystkim bezpieczne. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, by żarówki były osłonięte, a lampa nie wisiała zbyt nisko, tak aby dziecko nie miało do niej nawet pośredniego dostępu (np. rzucając w klosz zabawką). Jeżeli chodzi o oświetlenie do pokoju dziecka, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się wszelkie plafony i listwy sufitowe. Lampy do pokoju dziecięcego powinny zapewniać światło o barwie zbliżonej do światła dziennego. W każdym przypadku przewody muszą być odpowiednio ukryte i zabezpieczone, tak aby dziecko nie miało do nich dostępu.

Również w dziecięcym pokoju bardzo istotne jest właściwe doświetlenie każdej strefy. W części do nauki, czyli najczęściej na biurku lub stoliku, powinna znaleźć się dodatkowa lampka biurkowa. W przypadku mniejszych dzieci, zwłaszcza podczas nauki samodzielnego zasypiania, przydatna może okazać się również mała lampka umieszczana niedaleko łóżeczka.

Oświetlenie może być integralnym elementem wystroju pokoju, więc świetnym pomysłem są kolorowe lampy z motywem ulubionej bajki czy neutralne modele w stylu skandynawskim. Niezależnie od wybranego stylu lepiej zastąpić szklane klosze ciekawymi propozycjami wykonanymi z plastiku, papieru bądź lekkiego metalu.

O czym warto pamiętać?

Wybierając oświetlenie, należy zwrócić uwagę na długość wybranej lampy. Powinna ona umożliwiać swobodne poruszanie się, dlatego przy wyborze konkretnego rozwiązania konieczne jest uwzględnienie wzrostu wszystkich domowników. Koniecznie wybierz lampę dostosowaną do funkcji spełnianej przez konkretne pomieszczenie, tak aby eksploatacja i konserwacja oświetlenia była wygodna i bezpieczna. Urządzając wnętrze w konkretnym stylu, zadbajmy również, aby oświetlenie dobrze uzupełniało całą aranżację. Właściwy dobór oświetlenia do pomieszczenia stanowi bowiem klucz do udanej aranżacji.

Źródło: hurtelektryczny.pl – oświetlenie szynowe

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *