Najważniejsze kwestie związane z transportem pneumatycznym

transport pneumatyczny

Najważniejsze kwestie związane z transportem pneumatycznym

Transport pneumatyczny służy do przemieszczania substancji suchych i sypkich w systemie rur za pomocą sprężonego powietrza. Ruch materiału jest wynikiem różnicy ciśnień w urządzeniach transportowych. System można łatwo rozbudować, a konstrukcja rurociągu zajmuje mało miejsca. Urządzenie sterujące znajduje się na początku lub na końcu całego systemu. Transport pneumatyczny w głównej mierze służy do rozładunku i dostarczania surowców w stanie sypkim na linie produkcyjne. Produkcja może przebiegać płynnie dzięki sprawnemu systemowi rozładunku materiału z silosów.

Jakie parametry musi spełniać transport pneumatyczny?

Żeby proces dostarczania substancji przebiegał sprawnie, to transport pneumatyczny musi posiadać odpowiednie parametry. W przypadku choćby jednego, niewłaściwego parametru, produkcja może zostać wstrzymana do czasu usunięcia wady. Jakie warunki muszą być spełnione?

  • system rurowy musi zajmować jak najmniej miejsca,
  • musi być energooszczędny,
  • musi być szczelny, aby do środka nie dostawały się zanieczyszczenia,
  • nie może niszczyć transportowanego materiału,
  • nie może segregować produktów.

System rurowy a transport pneumatyczny

Żeby transport pneumatyczny mógł działać sprawnie, to niezbędne jest zastosowanie systemu rurowego. Za jego pośrednictwem odbywa się dostarczanie sypkich  materiałów do miejsca docelowego. Musi by szczelny, aby produkcja spełniała odpowiednie normy. System rurowy powinien zostać odpowiednio zaprojektowany, aby zapewnić maksymalną wydajność produkcji, która przekłada się na rentowność przedsiębiorstwa.

Jak ważny jest odpowiedni wybór systemu rurowego?

W przypadku zastosowania systemu rurowego w przedsiębiorstwie, trzeba zapoznać się z jego danymi technicznymi, aby zapewniał optymalną wydajność produkcji. Musi być skonstruowany z wysokiej klasy materiałów charakteryzujących się odpornością na przetarcia i uszkodzenia, które mogą powstać w wyniku działania naprężeń podczas transportowania surowców. Warto zwrócić też uwagę na dostępność części zamiennych na rynku, ponieważ w razie awarii możliwa będzie szybka wymiana i uruchomienie produkcji. Każda godzina przestoju wiąże się ze stratami dla przedsiębiorstwa. Ważnym aspektem jest również szczelność systemu rurowego. W przeciwnym razie będzie generował duże straty materiału. W przypadku niektórych materiałów może także dojść do eksplozji wskutek zetknięcia z powietrzem.

Z jakich elementów składa się system rurowy?

Żeby system rurowy był zgodny z normami krajowymi i europejskimi, musi być wykonany z elementów aluminiowych lub wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Do elementów, które wchodzą w jego skład należą:

  • kolana rurowe,
  • trójniki rurowe,
  • łączniki,
  • lance ssące,
  • elementy montażowe.

Warto wiedzieć, że wielkość i rodzaj materiału mogą zostać dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa, podobnie jak kształt poszczególnych elementów. Odpowiedni system rurowy można szybko przekształcić i ponownie wykorzystać jego elementy. Dużą zaletą jest możliwość jego rozbudowy o kolejne piony. System rurowy pełni kluczową rolę w transporcie pneumatycznym, ponieważ wpływa na wydajność produkcji w przedsiębiorstwie. Warto wybierać systemy renomowanych firm, ponieważ materiały, z których są wykonane cechują się dużą trwałością. Dzięki temu proces produkcji będzie przebiegał w sposób ciągły, co zwiększy zyski przedsiębiorstwa.

System rurowy w transporcie pneumatycznym jest niezbędny do działania transportu pneumatycznego. Dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na parametry techniczne poszczególnych elementów. Ważną funkcję oprócz konstrukcji pełni również sprężarka oraz dmuchawa. Urządzenia te muszą posiadać parametry adekwatne do rodzaju materiału używanego w procesie produkcji danego przedsiębiorstwa.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *