Najpopularniejsze rodzaje deskorolek

Najpopularniejsze rodzaje deskorolek

Najpopularniejsze rodzaje deskorolek

Odwiedzając każdy skate shop, w jego ofercie zauważymy różne rodzaje deskorolek. Cechuje je odmienny kształt, przeznaczenie oraz rodzaj napędu. Wśród miłośników jazdy na desce króluje kilka podstawowych modeli, dopasowanych do możliwości i zainteresowań ich użytkowników. Najpopularniejsze typy desek można znaleźć w asortymencie takich producentów, jak Santa Cruz, San Clemente czy Powell Peralta.

Deskorolki klasyczne

Klasyczne wersje deskorolki są najczęściej używane przez wszystkich, którym deska służy do codziennego przemieszczania się po mieście. Zazwyczaj mają one około 31 cali długości i 7-8 cali szerokości. Zastosowano w nich metalowe trucki, które umożliwiają wygodne skręcanie. W sprzedaży dostępne są modele zarówno z miękkimi, jak i twardymi kółkami. Pierwszy typ zapewnia wysoki poziom amortyzacji, dzięki czemu doskonale nadaje się do jazdy po mieście. Drugi rodzaj ze względu na dużą przyczepność i możliwość ślizgania się najlepiej sprawdzi się w skateparkach.

Deskorolki typu cruiser

Deskorolka cruiser to model zbliżony wyglądem do klasycznej odmiany deski. Jest bardzo zwrotna, a dzięki zastosowaniu miękkich gumek w truckach, doskonale reaguje na manewry użytkownika. Duże koła znacząco podnoszą komfort jazdy po bruku i chodnikach – z tego względu cruisery dobrze sprawdzają się do jazdy po mieście. Popularną odmianą cruiserów są fishboardy, znane także jako fiszki. Są one mniejsze i lżejsze, wykonane z plastiku i bardzo kolorowe, dzięki czemu są bardzo chętnie używane przez najmłodszych skaterów. Charakteryzują się dużą zwrotnością i doskonale radzą sobie z wybojami.

Deskorolki longboard

Deskorolki longboard to modele o znacznym wymiarze, przekraczającym nawet 1 metr długości. Najdłuższe egzemplarze mogą dochodzić nawet do 2 metrów. Longboardy są przeznaczone do długich i szybkich zjazdów. Służą przede wszystkim do jazdy; raczej trudno jest wykonywać tricki z ich użyciem. Posiadają odpowiednio duże i miękkie koła odpowiedzialne za wysoką przyczepność i komfortową jazdę w każdych warunkach. Są bardzo stabilne, ale mogą sprawiać problemy z hamowaniem – w związku z tym w sprzedaży są dostępne także modele z dodatkowych hamulcem.

Deskorolka mountainboard

Deska mountainboard to model terenowy, przeznaczony do jazdy w trudnych rejonach. Inaczej nazywana bywa all terrain board – czyli deską na każdy teren. Jest ona dłuższa niż tradycyjna deskorolka. Charakterystyczną cechą tej wersji są duże, 8-calowe pompowane koła o specjalnie dopracowanym bieżniku, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i odpowiednią przyczepność na nierównym podłożu.

Deskorolka waveboard

Jest to model deski zbudowanej z dwóch części, połączonych ruchomym drążkiem ze sprężyną. Waveboard jest wyposażona w dwa kółka, które obracają się o 360 stopni. Dzięki temu możliwa jest jazda bez odpychania, niezależnie od terenu. Deska ta jest połączeniem cech charakterystycznych zarówno dla skateboardingu, jak i surfingu.

Deskorolka elektryczna

Innowacyjnym sposobem podróżowania jest korzystanie z deskorolki elektrycznej. Napędzana przez silnik elektryczny z pilotem i specjalne akumulatory ładowane z gniazdka, może poruszać się z prędkością do 10 km/h, przejeżdżając jednorazowo nawet 25 km drogi.

Na rynku deskorolek istnieje wiele modeli, których parametry można łatwo dobrać do potrzeb i możliwości użytkownika. Dla początkujących skaterów odpowiednie będą deski klasyczne czy longboardy, dla bardziej zaawansowanych dedykowane są cruisery i mountainboardy. Wybierając rodzaj deski, warto zawsze dopasować ją do wzrostu i umiejętności użytkownika.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *