Jak zredukować wilgotność sprężonego powietrza

Jak zredukowac wilgotnosc sprezonego powietrza

Jak zredukować wilgotność sprężonego powietrza

Niezależnie od środowiska w jakim pracuje, kompresor zawsze zasysa z otoczenia parę wodną. Podczas procesów sprężania  wilgoć z powietrza podlega procesowi wykraplania, co może stanowić duży problem w przemyśle elektronicznym, farmaceutycznym i wszędzie tam, gdzie wilgoć jest szczególnie niepożądanym zjawiskiem w procesie produkcji. Warto więc zainwestować w skuteczne metody odprowadzania wilgoci ze sprężonego powietrza. Podpowiadamy, jak zredukować wilgoć sprężonego powietrza i w jakim celu to robić.

Wilgoć w sprężonym powietrzu — skąd się bierze i dlaczego jest niepożądana?

Aby poznać mechanizm powstawania wilgoci w sprężonym powietrzu, niezbędne jest najpierw zrozumienie, jak powstaje sprężony gaz. Kompresor zasysa powietrze atmosferyczne, a następnie przy pomocy tłoków (sprężarki tłokowe), wirników (sprężarki śrubowe) lub turbin zwiększa jego ciśnienie. Otaczające nas powietrze nie jest pozbawione pary wodnej. W procesie sprężania powietrza wytrąca się z niego wilgoć na skutek schłodzenia w chłodnicach, w osuszaczach chłodniczych i w instalacjach rurowych. Jej ilość może być różna w zależności od poziomu wilgoci powietrza atmosferycznego i stopnia schłodzenia

 

Brak odpowiedniego systemu osuszania medium roboczego, jego wysoka wilgotność i nieodpowiedni system  odprowadzania kondensatu może spowodować duże szkody w zakładzie. Jakie dokładnie, to wszystko zależy od przeznaczenia sprężonego powietrza i branży, w jakiej jest stosowane. Sprężone powietrze służące do zasilania narzędzi i maszyn pneumatycznych nie powinno zawierać wilgoci, ponieważ sprzyja ona powstawaniu korozji. Innymi słowy, jeśli nie zadbamy o odpowiednie osuszenie sprężonego gazu, to narzędzia pneumatyczne posłużą krócej, gwałtownie skróci się ich żywotność i będą wymagały częstszych napraw i wymiany części. 

 

Innym przykładem jest branża medyczna i farmaceutyczna, gdzie sprężone powietrze ma bezpośredni kontakt z produktem końcowym procesu produkcji. Brak odpowiedniego osuszania sprężonego powietrza mógłby zanieczyścić produkowane towary a w konsekwencji doprowadzić firmę do dużych strat. Są również branże, takie jak elektroniczna i IT, gdzie sprężone powietrze wykorzystywane jest do wydmuchiwania zanieczyszczeń. Jakakolwiek wilgoć w układach elektronicznych byłaby dla nich całkowicie zabójcza. Dlatego tak ważne jest odpowiednie i prawidłowe redukowanie poziomu wilgoci sprężonego powietrza.

Metody redukcji wilgoci sprężonego powietrza

W produkcji i dostarczaniu sprężonego powietrza w celu obniżenia jego poziomu wilgoci stosuje się różne rozwiązania technologiczne. Jednym z nich są osuszacze ziębnicze zwane również chłodniczymi. Redukują wilgoć w sprężonym powietrzu poprzez zastosowanie dwustopniowego schładzania ciepłego sprężonego powietrza nasyconego wilgocią. Osuszacze tego typu sprawdzają się zarówno w małych, jak i w dużych układach sprężonego powietrza. Osuszacze ziębnicze są najczęściej stosowanymi urządzeniami do usuwania wilgoci ze sprężonego powietrza. 

 

Kolejnym sposobem na pozbycie się wilgoci ze sprężonego powietrza jest zastosowanie separatora cyklonowego, który jest, w zależności od modelu urządzenia, wyposażony w pływakowy lub elektroniczny spust kondensatu sterowany pojemnościowo lub czasowo. Zasada działania separatora opiera się na wprowadzeniu powietrza w ruch wirowy w celu wytrącenia cząsteczek wody. Na jeszcze innej zasadzie pracują osuszacze adsorpcyjne. Osuszacze te są zbudowane z dwóch kolumn, które pracują naprzemiennie. W czasie gdy jedna z kolumn odpowiada za osuszanie powietrza, druga regeneruje się. Proces osuszania przy pomocy osuszacza adsorpcyjnego jest najskuteczniejszym i najbardziej wydajnym ze wspomnianych tutaj metod. Osuszacze adsorpcyjne są jednymi z najskuteczniejszych urządzeń do usuwania wilgoci.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *