Cieplarka laboratoryjna – właściwości i zastosowanie

Cieplarka laboratoryjna – wlasciwosci i zastosowanie

Cieplarka laboratoryjna – właściwości i zastosowanie

W laboratoriach prowadzone są prace badawcze, których wiarygodność i powtarzalność wpływa na możliwość zachowania odpowiednich procedur i zapewnienia konkretnych warunków. Do stworzenia stabilnego środowiska dla badań służy między innymi cieplarka laboratoryjna.

Jak działa cieplarka laboratoryjna?

Cieplarka laboratoryjna jest inkubatorem, który tworzy odpowiednie warunki inkubacji badanych próbek. Urządzenie, wyglądem przypominające lodówkę, pozwala wygrzewać i suszyć materiały oraz prowadzić badania w stałej, określonej temperaturze. Niezależnie od rodzaju obiegu powietrza w urządzeniu (grawitacyjny lub wymuszony), temperatura wewnątrz cieplarki rozkłada się w sposób równomierny, a specjalne układy kontrolne czuwają nad tym, aby temperatura utrzymywała się na stałym, zaprogramowanym poziomie.

Funkcje urządzenia

Dostępne w sprzedaży urządzenia to zaawansowane technologicznie konstrukcje, które poza podstawową funkcją utrzymywania określonej temperatury, mogą również:

  • zachowywać jednorodny rozkład temperatury i wilgotności (nawet przy dużej ilości próbek i częstym otwieraniu cieplarki), dzięki wymuszonemu obiegowi powietrza,
  • informować o sytuacjach przekroczenia zaprogramowanych parametrów za pomocą sygnałów alarmowych,
  • zapewniać (po odpowiednim zaprogramowaniu) liniowy wzrost temperatury w funkcji czasu,
  • posiadać opcję wyłączenia wentylatora lub regulacji ilości jego obrotów,
  • być wyposażone w podłogowy ociekacz, który umożliwia usuwanie nadmiaru wody.
  • posiadać zamek.

Oczywiście poszczególne funkcje uzależnione są od właściwości i parametrów konkretnego modelu. Wybór ten nie może być przypadkowy i należy go dokonać na podstawie analizy potrzeb laboratorium. Niezależnie od modelu, podstawową funkcją cieplarki, jest utrzymanie temperatury wyższej, niż temperatura otoczenia. Niektóre z urządzeń posiadają również funkcję chłodzenia.

Poza zapewnieniem odpowiednich warunków temperaturowych cieplarki umożliwiają kontrolowanie środowiska, w którym przebiegają badania, poprzez minimalizację ewentualnego wpływu czynników zewnętrznych, innych niż temperatura. Część cieplarek posiada szklane lub podwójne drzwi, które pozwalają na pełną kontrolę przebiegu próby badawczej bez konieczności otwierania urządzenia.

Cieplarka z chłodzeniem

Niektóre próby laboratoryjne wymagają szybkiego przejścia z fazy nagrzewania do fazy chłodzenia lub odwrotnie. Rozwiązaniem, które pozwala stworzyć odpowiednie warunki do prowadzenia tego typu badań, jest cieplarka z chłodzeniem. Wspominane urządzenie umożliwia programowanie cykli czasowo-temperaturowych, dlatego może ono pracować w sposób ciągły, bez konieczności ręcznej zmiany parametrów w trakcie prowadzenia danej próby.

Cieplarki laboratoryjne z naturalnym i wymuszonym obiegiem powietrza

Ze względu na rodzaj obiegu powietrza w urządzeniu, wyróżniamy cieplarki z naturalnym obiegiem powietrza oraz cieplarki z obiegiem wymuszonym.

Urządzenia z naturalnym obiegiem powietrza sprawdzą się dobrze w przypadku badań, które trwają długo lub, gdy sama cieplarka otwierana jest stosunkowo rzadko. Wymuszony obieg powietrza jest zapewniany przez odpowiedni wentylator. W wielu modelach cieplarek wentylator ten można wyłączyć lub regulować jego obroty. Konwekcja wymuszona pozwala utrzymać jednolity rozkład temperatury i wilgotności w komorze urządzenia. To rozwiązanie, na które należy zdecydować się w przypadku, gdy urządzenie jest stosunkowo często otwierane lub, gdy przechowane są w nim duże ilości próbek.

Cieplarka laboratoryjna to urządzenie o bardzo zróżnicowanych właściwościach i zastosowaniu. W każdym przypadku warto jednak wybierać modele nowoczesne, wydajne i atestowane.

Źródło: wamed.pl – sprzęt medyczny producent

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *