Jak poprawić wydajność wózka widłowego? Wskazówki dla początkujących operatorów

wydajnosc wozka widlowego

Jak poprawić wydajność wózka widłowego? Wskazówki dla początkujących operatorów

Sprawny wózek widłowy znacząco zwiększa wydajność magazynową, a co za tym idzie przyczynia się do zwiększenia zysków firmy. Wiele magazynów dysponuje wyeksploatowanymi urządzeniami, których wydajność daleka jest od maksymalnej. Oprócz kosztownej wymiany wózków na nowe, można wykonać szereg czynności, które poprawią funkcjonowanie wózków widłowych i wpłyną na wydajność uzyskiwaną w magazynie.

Awarie wózków widłowych a wydajność

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wydajność maszyn magazynowych jest czas ich użytkowania. Jeśli wózek widłowy jest regularnie sprawdzany i w miarę możliwości naprawiany, można uniknąć długiego czasu serwisowania ze względu na poważniejsze usterki. Ponadto utrzymywanie wózków w dobrym stanie chroni firmę przed kosztami związanymi z kupnem nowych maszyn. Rezygnacja z używanego sprzętu powinna nastąpić dopiero w przypadku, gdy jego użytkowanie zagraża zdrowiu i życiu pracowników lub jest wyjątkowo niewydajne.

Sposoby na utrzymanie wydajności wózków widłowych

Niezależnie od modelu maszyny, wózki widłowe można poddawać drobnym zabiegom, które w dłuższej perspektywie pozwalają na ich sprawniejsze użytkowanie. Zabiegi te przyczyniają się do lepszej pracy silnika oraz układu podnoszącego oraz zabezpieczają maszynę przed poważnymi awariami.

  • Wymiana oleju to zabieg rutynowy, który w przypadku wózków widłowych powinien być wykonywany co trzy miesiące. Stale wymieniany olej zabezpiecza silnik przed uszkodzeniami. Kontrolowanie stanu oleju silnikowego pozwala również zaoszczędzić na paliwie, ponieważ maszyny pobierają go nieco mniej, działając na czystym oleju.
  • Wymiana komponentów hamulcowych to czynność, której zaniedbanie może prowadzić do poważnych wypadków. Zużyte klocki czy tarcze hamulcowe utrudniają pracownikom użytkowanie maszyny, ale mogą też negatywnie oddziaływać na droższe części skorelowane z układem hamulcowym. Należy więc dbać o regularne wymiany części hamulcowych, by zabezpieczyć się przed większymi awariami wózków i wypadkami związanymi z niesprawnym układem hamulcowym.
  • Sprawdzanie stanu opon to kolejny zabieg, który powinien stanowić rutynę w dbaniu o sprawność wózków widłowych. Zużyte opony spowalniają maszynę i stwarzają ryzyko wypadku, którego można uniknąć poprzez regularne badanie ogumienia. Należy skrupulatnie sprawdzać stan bieżnika i ciśnienie wewnątrz opon. Należy liczyć się z faktem, że co jakiś czas musi nastąpić wymiana opon w wózkach widłowych zależna od eksploatacji maszyny
  • Konserwacja części ruchomych pozwala zmniejszać skutki eksploatacji  i wydłużyć żywotność układów wpływających na poprawne działanie maszyny. Części do wózków widłowych, jak przedłużki wideł czy maszt są stosunkowo drogie, a ich wymiana może znacząco obciążyć budżet firmy. Regularna konserwacja obejmująca smarowanie części i niwelowanie skutków ich zużycia pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy i przyczynić się do zwiększenia wydajności maszyn.
  • Odpowiednie ładowanie baterii jest niezbędne, by uniknąć jej uszkodzenia i zmniejszenia pojemności. Ładowanie należy wykonywać po każdej ośmiogodzinnej zmianie i nigdy nie odpinać ładowarki przed uzyskaniem stuprocentowego naładowania.

Podsumowanie

Większą żywotność wózków widłowych można osiągnąć poprzez rutynowe kontrole stanu opon, części ruchomych, a także regularną wymianę oleju silnikowego. Dodatkowo należy zadbać o odpowiedzialnie użytkowanie maszyn uwzględniających np. prawidłowe ładowanie baterii.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *