Jak dbać o auto latem? – poradnik

Jak dbac o auto latem – poradnik

Jak dbać o auto latem? – poradnik

Lato to pora zarówno wakacyjnych wyjazdów, jak i krótkich wycieczek weekendowych. Dlatego istotne jest, aby w tym okresie szczególnie zadbać o samochód. Zapewne będzie to miało bezpośrednie przełożenie na poprawę komfortu oraz bezpieczeństwa podróżowania. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę w szczególności?

Odgrzybianie klimatyzacji

Letnie upały sprawiają, że korzystanie z klimatyzacji podczas jazdy jest wręcz niezbędne. Jednak należy pamiętać o tym, iż woda skraplająca się w jej wnętrzu tworzy sprzyjające warunki dla rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii. Z tego powodu istotne jest regularne czyszczenie klimatyzacji samochodowej. Zabiegi pielęgnacyjne można wykonać zarówno samodzielnie za pomocą środków grzybobójczych dedykowanych do klimatyzacji, jak i skorzystać z usług specjalistycznego zakładu.

Czyszczenie karoserii

Letnią porą kierowcy muszą zmagać się z nietypowymi zabrudzeniami. Mowa o martwych owadach, które przyklejają się do maski oraz szyb, zwłaszcza podczas jazdy poza miastem. Trudno jest usunąć je z karoserii, a nieumiejętne i nieostrożne próby mogą doprowadzić nawet do zarysowania pojazdu. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zastosowanie do tego celu specjalnych środków do usuwania owadów. Zawierają one substancje, które rozpuszczają pozostałości organiczne. Dzięki temu po spryskaniu zabrudzonych miejsc i odczekaniu zalecanego przez producenta czasu ich usunięcie staje się prostsze. Produkty tego typu są na tyle uniwersalne, że służą również do usuwania innych zanieczyszczeń samochodów, charakterystycznych dla letnich miesięcy, takich jak ptasie odchody i sok z drzew.

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Wymiana opon na letnie jest czynnością wykonywaną przez zdecydowaną większość kierowców. Jednak istotna jest również regularna kontrola poziomu ciśnienia w oponach. Jego prawidłowa wartości wpływa bowiem m.in. na odpowiednią przyczepność. Dodatkowo zbyt niskie ciśnienie powoduje większe odkształcanie się opon pod wpływem ciężaru pojazdu. To z kolei oznacza większe opory toczenia, a co za tym idzie wzmożone zużycie paliwa oraz ogumienia. Prawidłową wartość ciśnienia dla danego pojazdu znaleźć można na tabliczce umieszczonej w jego wnętrzu, w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta. Najprościej i najszybciej można napompować koło do żądanej wartość za pomocą kompresorów, które znajdują się na wielu stacjach benzynowych.

Kiedy potrzebna będzie pomoc drogowa?

Nawet w przypadku najbardziej zadbanego samochodu, może zdarzyć się awaria na drodze. Jest to szczególnie problematyczna sytuacja, jeżeli pojazd zepsuje się daleko od domu. Z tego powodu przed wyjazdem warto znaleźć i zapisać kontakt do zaufanej pomocy drogowej. Podstawową usługą, jaką świadczą takie zakłady, jest autoholowanie, czyli przyjechanie po zepsute auto lawetą i odwiezienie go do warsztatu. Warto pamiętać, że nie zawsze jest to konieczność. W przypadku mniejszych awarii można przeprowadzić naprawy na drodze. Usługę tą posiadają w swojej ofercie renomowane przedsiębiorstwa. Samochód, który przyjeżdża na pomoc, wyposażony jest wtedy w odpowiedni sprzęt serwisowy. Dzięki temu w niektórych przypadkach (np. przebicie opony, rozładowane akumulatora) możliwe jest przywrócenie sprawności pojazdu bezpośrednio na miejscu. Naprawy na drodze pozwalają więc na zaoszczędzenie czasu, ponieważ w takim przypadku autoholowanie nie jest konieczne.

Odgrzybianie karoserii czy utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach to tylko niektóre aspekty, na które warto zwrócić uwagę w letnich miesiącach. W przypadku drobnych awarii czy poważnych usterek najlepiej skontaktować się z pomocą drogowa. Stosowanie się do tego typu zasad pozwoli zauważalnie zwiększyć komfort podróży i bezpieczeństwo na drodze podczas wakacyjnych wyjazdów.

Autoben.pl – pomoc drogowa Radzymin, awaryjne uruchamianie pojazdów

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *