Honda Civic kontra Ford Focus – który model wybrać?

Honda Civic kontra Ford Focus – ktory model wybrac

Honda Civic kontra Ford Focus – który model wybrać?

Zestawiając ze sobą Hondę Civic i Forda Focusa, porównujemy amerykańskie doświadczenie z Japońską precyzją.

Ford Focus będący od lat flagowym modelem marki został zaprojektowany od zera. Było to posunięcie o tyle trafne, że samochód całkiem sporo zyskał na urodzie. Jedyny zachowany standardowy dla Forda akcent to klasyczny kształt osłony chłodnicy. Stylowe przetłoczenia po bokach nadają mu charakteru, jedynie tył nieco rozmywa pozytywne wrażenie. Złośliwi mówią nawet, że przypomina Fiata Tipo…

Honda Civic wygląda oszałamiająco. Wygląd X wersji Civica, podobnie jak w poprzednich wersjach, wyprzedza swoje czasy. Futurystyczna i bardzo zdecydowana linia nadwozia sprawia, że tego samochodu zwyczajnie nie da się pomylić z żadnym innym. Sportowe aspiracje marki widać w tym aucie na pierwszy rzut oka.

Prowadzenie

Nowy Civic zachowuje się bardzo przewidywalnie, nie tylko na prostych odcinkach drogi, ale również na zakrętach. Nawet tych ciasnych. Pozwala na to wysoka jakość układu przeniesienia napędu i zawieszenia. Kolejnym dużym plusem są bardzo dobre hamulce. Silnik 1.5 VTEC Turbo jest w stanie rozpędzić Civica do prędkości 215 km/h i pozwala na przyspieszanie do setki w niespełna 9 sekund.

Ford Focus został wymyślony i zaprojektowany, tak by nie przesadzić. To czuć również za kierownicą. Zaskoczeniem jest dostępność tylko małych, benzynowych silników w tym modelu. Przyznać trzeba natomiast, że auto bardzo pewnie prowadzi się na zakrętach. Hatchback z wielowahaczowym zawieszeniem praktycznie zawsze prowadzi się świetnie i tak jest również w tym przypadku. Warto wspomnieć o solidnej kierownicy. Focus to samochód dla tych, którzy lubią prowadzić.

Wyposażenie

Oba samochody wprost naszpikowane są elektroniką. Nie sposób wymienić wszystkich sprytnych rozwiązań zastosowanych w obu modelach. Co ciekawe, wydaje się, że Honda bardziej zadbała o klientów o mniej zasobnych portfelach. Zdecydowanie więcej bajerów dostępnych jest już w podstawowej, najtańszej wersji. Warto wspomnieć o kilku najbardziej imponujących, takich jak: system reflektorów adaptacyjnych rozpoznający znaki drogowe, w pełni zautomatyzowane parkowanie, hamowanie awaryjne z funkcją rozpoznawania motocyklistów i omijaniem przeszkody.

W obu modelach mamy też więcej miejsca dla pasażerów (w Focusie kosztem bagażnika), a Civic po prostu został odrobinę powiększony.

Na co się zdecydujesz?

Porównanie obu samochodów, abstrahując od ceny (Honda jest droższa) wypada na korzyść Civica. Inżynierowie Forda wybrali bardziej ugrzecznione rozwiązania. To już nie jest ten sam Focus co 10 lat temu, kiedy zachwycał oryginalnym designem. A Civic? Civic nadal tak samo niepokorny.

źródło: autowitolin.pl – salon Honda Warszawa

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *