Zastosowanie elementów szklanych w aranżacji wnętrz

szklo aranzacja wnetrz

Zastosowanie elementów szklanych w aranżacji wnętrz

Szkło w budownictwie to nie tylko okna i drzwi, ale też blaty, balustrady, zwierciadła, płytki szklane i wiele, wiele innych. Zgodnie z najnowszymi trendami w dekoracji wnętrz przetworzone szkło znajduje coraz szersze zastosowanie w pomieszczeniach. 

Powierzchnie szklane we wnętrzach są wykorzystywane w ściankach działowych, meblach oraz jako elementy czysto dekoracyjne. Projektanci wnętrz wykorzystują najnowsze metody przetwarzania powierzchni szklanych, które gwarantują szybką i efektowną realizację bez ryzyka uszkodzenia struktury szkła. 

Zastosowanie szkła to nie tylko nowoczesne i modne rozwiązanie w dekoracji wnętrz. Jest to też materiał bardzo trwały i wytrzymały oraz odporny na wilgoć, co jest istotne zwłaszcza w pomieszczeniach kuchennych czy łazienkowych, dzięki czemu coraz częściej znajduje tam zastosowanie. Ważną cechą szkła jest również jego właściwość odbijania światła, co powoduje ciekawy efekt i sprawia, że pomieszczenia wydają się większe, jaśniejsze i bardziej przestronne. Jeśli chodzi o wykorzystanie materiałów w projektowaniu wnętrz, szkło odgrywa ważną rolę, ponieważ dodaje pomieszczeniu stylu i wyrafinowania, i jest materiałem, który jest bardzo modny i szeroko stosowany w tej branży.

Ale ponieważ projektowanie wnętrz nie polega tylko na tworzeniu przestrzeni, która wygląda wspaniale, projektant wnętrz musi skupić się na różnych innych czynnikach, a nawet zastanowić się czy projekt rzeczywiście wymaga użycia szkła. Stąd, w zależności od koncepcji projektu, osobistego stylu mieszkańców i celu stojącego za używaniem szkła, projektanci podejmują decyzję, który rodzaj szkła należy wybrać.

Najpopularniejsze rodzaje szkła w wystroju wnętrz

Na rynku dostępna jest szeroka gama rodzajów szkła przeznaczonych do wykorzystania we wnętrzach.  Mają one różne faktury i wzory, mogą być przezroczyste, półprzeźroczyste lub nieprzeźroczyste.

Najpopularniejsze z nich to:

  • szkło bezbarwne;
  • szkło barwione: są to powierzchnie szklane do wyboru w wielu kolorach; stąd, w zależności od barwienia, bezpośrednie światło słoneczne może być przyciemnione lub rozjaśnione;
  • szkło matowe: rozmywa obrazy, ale nadal przepuszcza światło. Jest często używane, żeby zachować prywatność;
  • szkło fazowane: w celu osiągnięcia efektu fazowania podczas procesu jego tworzenia załamuje się szklaną powierzchnię tak, by na jej krawędziach powstały fazy; efekt szkła fazowanego przypomina ramę lustra;
  • szkło lakierowane: zaletą takiego szkła jest szeroka gama kolorów, wysoka odporność na zmiany temperatury i naprężenia powstałe w przypadku tworzenia wycięć i otworów;
  • szkło teksturowane: dekoracyjne powierzchnie szklane są wykorzystywane zarówno w celu oddzielenia powierzchni jak i ciekawy element dekoracyjny.

Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. Jaki rodzaj szkła wybrać?

W zakresie zastosowania tafli szklanych we wnętrzach niezwykle istotną kwestią jest bezpieczeństwo jego użytkowania. Z tego powodu w takich zastosowaniach stosuje się zazwyczaj szkło hartowane lub laminowane

Szkło hartowane jest do pięciu razy trwalsze, niż zwykłe szkło. Jeśli się je rozbije, rozpada się na małe kawałki bez ostrych krawędzi, dzięki czemu można uniknąć potencjalnych cięć i obrażeń. Szkło hartowane wykorzystuje się często przy tworzeniu barierek szklanych, blatów czy szyb.

  • Szkło laminowane w przypadku pęknięcia, jest utrzymywane na miejscu przez warstwę pośrednią (laminat). Tafla po uderzeniu nie rozpada się, ale jej struktura zostaje naruszona – pęknięcie faktury układa się we wzór pajęczyny. Dodatkowo, szkło to wytrzymuje zmiany temperatur. Taki rodzaj powierzchni szklanych używany jest w podłogach szklanych, kabinach prysznicowych, balustradach itp., a także do izolacji akustycznej.

Szkło oferuje niemal nieograniczone możliwości przekształcania przestrzeni zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym, a ostatnie postępy technologiczne jeszcze bardziej rozszerzyły te możliwości. Odgrywa znaczącą rolę w projektowaniu wnętrz. Zrozumienie korzyści, jakie oferuje projektantom szkło, wymaga przynajmniej podstawowego zrozumienia właściwości różnego rodzaju powierzchni szklanych. Doświadczenie projektanci wiedzą, jak zachować harmonię między swoimi koncepcjami estetycznymi, a zapewnieniem komfortu użytkowników.

Źródło: Szklarz Warszawa – sprzedaż i obróbka szkła

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *