Tkaniny obiciowe, czyli prosty sposób na odnowę mebli

Tkaniny obiciowe welur

Tkaniny obiciowe, czyli prosty sposób na odnowę mebli

Twoja sofa lata świetności ma już dawno za sobą? Myślisz o nowej kolorystyce swojego salonu i nijak nie wpisują się w nią stare fotele? Wcale nie musisz wyrzucać wysłużonych mebli i wykosztowywać się na nowe. Czasami wystarczy tylko odwiedzić sklep z tkaninami i zdecydować się na obicie ulubionego fotela, pufy czy kanapy.

Bądź eko

Sposobów na renowację starych mebli jest wiele, a zdecydowanie najłatwiejszym jest zakup tkaniny do szycia i ich obicie. Jest to dobry pomysł nie tylko z powodów ekonomicznych (bo tego typu renowacja jest znacznie tańsza od zakupu nowego mebla), ale też ekologicznych.

Wraz ze wzrostem ekologicznej świadomości, coraz bardziej popularny staje się upcycling, czyli przerabianie starych i zniszczonych przedmiotów w taki sposób, by nadal można było z nich korzystać (nawet zwiększając ich dotychczasową wartość). Dotyczy to także mebli. Przykładowo starą szufladę można przerobić na półkę na książki, a z wydawałoby się bezużytecznej palety euro, można stworzyć stolik lub ramę łóżka. Niekiedy wystarczy pomalować stół czy krzesło, a czasem – jak w przypadku kanapy czy fotela – zmienić wyłącznie obicie, by całkowicie odmienić wygląd mebla.

Skoro już wiemy, że nie musimy wyrzucać mebli, pozostaje tylko odpowiedzieć sobie na jedno proste pytanie – które tkaniny do szycia wybrać? Sofa czy fotel to meble zwykle dosyć intensywnie użytkowane, więc wybór powinien paść na materiał o odpowiedniej gramaturze i grubości. Nie może być on cienki i podatny na zniszczenia, gdyż stosunkowo szybko będzie trzeba ponownie zająć się tapicerowaniem. Materiał musi być wytrzymały i odporny, ale też dobrze się prezentować.

Tkanina z historią

Materiałem, który łączy wszystkie wspomniane cechy, z całą pewnością jest tkanina obiciowa welur, czyli materiał znany i ceniony od wielu wieków. W przeszłości był uznawany za symbol bogactwa i prestiżu, dlatego wykorzystywano go do produkcji eleganckich kreacji. Dzisiaj z jego dostępnością jest znacznie lepiej. Branża odzieżowa masowo wykorzystuje welur, który wytwarzany jest z przędzy runowej. Dzięki temu cechuje się miękkością i puszystością, ale też idealnie układa się na meblach. Omawiany materiał jest wytrzymały i dzięki nierównomiernemu cieniowaniu wygląda niebanalnie i efektownie. Tkanina obiciowa welur ma jeszcze jedną zaletę – jest łatwa w czyszczeniu i impregnacji. Sprawia to, że jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do obijania kanap, sof czy dekoracyjnych poduszek. Welur występuje w kilku odmianach – m.in. gładkiej i aksamitnej. Oba rodzaje idealnie sprawdzą się w roli tkaniny dekoracyjnej.

Gdy wybierzemy już konkretny materiał, pozostaje jedynie zdecydować się na konkretny kolor. Na szczęście welur jest tkaniną, która występuje w wielu nasyconych barwach. Co ciekawe, materiał ten można spotkać nie tylko w jednobarwnej postaci, ale także z kolorowymi, wzorzystymi motywami. Dzięki temu znacząco wzrasta jego uniwersalność.

Wybierz z głową

Przy zmianie wystroju wnętrza, warto zastanowić się, czy faktycznie trzeba pozbyć się starego mebla. Niejednokrotnie wystarczy odnowić kanapę czy fotel, odświeżyć ściany i dodać kilka dodatków, aby całkowicie odmienić wygląd danego wnętrza. Odwiedzając sklep z tkaninami, trzeba mieć na uwadze, aby wybrany materiał był wytrzymały i odpowiednio gruby. Istotna jest też łatwość utrzymania i estetyczny wygląd. Podsumowując, przed zakupem kosztownego mebla warto zatem rozważyć jego odświeżenie przy użyciu tkanin obiciowych.

źródło: otula.pl – tkanina bambusowa na metry

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *