Ogrodzenie palisadowe – wertykalne czy horyzontalne?

Ogrodzenie palisadowe

Ogrodzenie palisadowe – wertykalne czy horyzontalne?

Polacy są narodem szczególnie ceniącym sobie prywatność. Lubimy siedzieć przed domem, popijając kawę z rodziną czy przyjaciółmi i mieć pewność, że żaden z przechodniów czy sąsiadów nie zagląda nam do ogródka. Dobór odpowiedniego ogrodzenia jest więc kwestią kluczową, jeżeli chodzi o aranżację przestrzeni wokół domu. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę zarówno walory funkcjonalne, jak i estetyczne.

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie palisadowe?

Ogrodzenia palisadowe to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wyznaczenie granic działki. Wynika to z ich funkcjonalność, trwałości oraz mnogości dostępnych wzorów i kolorów. Nowoczesne ogrodzenia palisadowe charakteryzuje ponadto elegancki design. Ogrodzenia palisadowe wykonywane są z różnych materiałów (np. drewna, stali), co pozwala dobrać produkt do stylu architektonicznego, w którym utrzymane są zabudowania znajdujące się na posesji. Ponadto wielu producentów oferuje wykonanie ogrodzenia na indywidualne zamówienie – możemy wtedy samodzielnie wybrać jego kolor, wymiary, zdobienia. Ponadto niektóre ogrodzenia malowane są proszkowo i pokrywane lakierem chroniącym ich powierzchnię przed korozją.

Koszt zakupu

Ogrodzenia palisadowe są droższe od popularnych siatek ogrodzeniowych. Jednak za ich zakupem przemawia większa wytrzymałość i stabilność konstrukcyjna. Ponadto nie trzeba ich regularnie malować czy konserwować specjalnymi preparatami, gdyż poszczególne ogniwa są chronione przed rdzą. Ogrodzenia palisadowe są bowiem fabrycznie zabezpieczane przed wilgocią, nasłonecznieniem czy dużymi amplitudami temperatury. Szczególnie solidne i trwałe są ogrodzenia palisadowe z podmurówką. Zazwyczaj do wyboru jest podmurówka betonowa lub klinkierowa. Ogrodzenie palisadowe można umieścić także bezpośrednio nad gruntem na stalowych kształtownikach. Cena zakupu przęseł uzależniona jest od materiału ich wykonania, designu oraz wymiarów.

Ogrodzenie palisadowe pionowe czy poziome?

Ogrodzenie palisadowe poziome jest uznawane za symbol nowoczesności, dlatego najczęściej możemy je spotkać przy nowo wznoszonych domach. Pionowe panele zalecane są natomiast przede wszystkim do montażu wokół nieco starszych, utrzymanych w bardziej tradycyjnym stylu zabudowań. W każdym przypadku możemy dobrać kolor i wzór ogrodzenia zgodnie z naszymi preferencjami.

W przypadku ogrodzenia poziomego, aby zapewniało ono bezpieczeństwo w przypadku pojawienia się włamywaczy i innych niepożądanych gości, musimy zadbać, by odległości pomiędzy poszczególnymi modułami nie były większe niż 15 mm. W ten sposób ewentualne punkty podparcia dłoni i stóp konieczne do sforsowania bariery, nie będą funkcjonować. Z kolei ogrodzenia palisadowe o strukturze wertykalnej same w sobie skutecznie chronią dobytek, nie dając ewentualnego punktu zaczepienia potencjalnemu złodziejowi czy wandalowi.

Oba typy ogrodzeń są odporne na uszkodzenia mechaniczne wynikające z trudnych warunków atmosferycznych (np. wilgoć, nasłonecznienie). Ogrodzenia palisadowe najczęściej wykonywane są z metalu, ale na rynku znajdziemy również nieco bardziej tradycyjne modele drewniane.

Czy możliwy jest ich samodzielny montaż?

Do zamontowania ogrodzenia palisadowego będziemy potrzebować pomocy wykwalifikowanego pracownika. Pręty muszą bowiem zostać wkopane odpowiednio głęboko w ziemię, a do tego przydatna może być specjalna wiertnica. Trzeba również uważać, aby nie przekroczyć granic działki – wszystko musi zostać dokładnie odmierzone, aby w przyszłości nie była konieczna modyfikacja ogrodzenia. Ogrodzenia palisadowe są dostępne w dwóch wersjach – z ramą lub bez. Rama znacząco wpływa na ich wagę, więc w takim przypadku możemy potrzebować dodatkowej pary rąk przy ich instalacji.

Nowoczesne ogrodzenia palisadowe dzięki swojej stabilności, trwałości i wysokiej estetyce wykonania stanowią jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. Ponadto zapewniają domownikom pełną prywatność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Decyzja o wyborze modułów wertykalnych lub palisadowych powinna być podyktowana głównie indywidualnym poczuciem estetyki użytkownika.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *