O czym pamiętać, remontując mieszkanie zimą?

remontujac mieszkanie

O czym pamiętać, remontując mieszkanie zimą?

Remont mieszkania zimą dla wielu brzmi jak projekt niemożliwy do zrealizowania. To jednak nieprawda! Remont mieszkania zimą nie stanowi żadnego problemu, o ile się do niego dobrze przygotujesz. Co więcej, może być korzystnym rozwiązaniem pod względem czasowym. Dużo ekip budowlanych jest zimą dostępnych od ręki i prace przebiegają naprawdę sprawnie. Oto, o czym musisz pamiętać, remontując mieszkanie zimą!

Odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza

W domowych remontach optymalna temperatura wnętrz to 18-23°C. Przy takiej temperaturze możliwe jest bezpieczne przetrzymywanie i używanie materiałów budowlanych. Wilgotność powietrza natomiast powinna wynosić 40-80%. Poniżej 40% mogą pojawić się problemy z rozprowadzaniem farb i klejów. Powyżej 80% nie ma szans na dobre i szybkie wyschnięcie tynków i pomieszczenie wymaga dodatkowego osuszania. Najniższa temperatura podłoża, na którym można rozpoczynać pracę, powinna być wyższa niż 5°C. Pamiętaj, że osuszanie i nagrzewanie powinno rozpocząć się jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Jeśli próby ogrzewania i osuszania będą prowadzone równomiernie do prac, może to wprowadzić negatywne efekty jak np. farbę schnącą na kilka różnych odcieni.

Z powodu kosztów eksploatacyjnych remont mieszkania zimą prawdopodobnie pochłonie więcej pieniędzy, niż miałoby to miejsce ciepłą porą roku. Warto być na nie przygotowanym.

Osuszanie miejsca pracy! Jak pozbyć się wilgoci technologicznej z budynku?

Osuszanie mieszkania przed rozpoczęciem prac budowlanych to jeden z najważniejszych elementów remontu, od którego zależy skuteczność pozostałych działań.

Osuszanie pozwala na trwałe pozbyć się wilgoci ze ścian budynku. Bardzo często ze strony ekip remontowych pojawiają się propozycje osuszania ścian za pomocą nagrzewnic. Jednakże ten sposób stwarza spore ryzyko. Przede wszystkim ciężko go przeprowadzić prawidłowo, nie mogąc odpowiednio wywietrzyć mieszkania ze względu na niskie temperatury na zewnątrz i wysoką wilgotność. Nagrzewnice w niewywietrzonym mieszkaniu osuszą pomieszczenie jedynie powierzchownie, a ponowne osuszanie, kiedy wilgoć pojawi się po kilku latach, będzie znacznie trudniejsze i kosztowne. Ponadto nagrzewnice używane zbyt intensywnie potrafią spowodować przebarwienia i pęknięcia w ścianie. Co więc zamiast ogrzewnic? Osuszacze! Wynajem osuszaczy pozwoli na bezpieczne i dokładne pozbycie się wilgoci z miejsca budowy. Ponadto ich wynajem wychodzi korzystnie cenowo, a w wielu małych pomieszczeniach wystarczy jedynie kilka osuszaczy do pozbycia się wilgoci.

Osuszacze powietrza działają, wykorzystując zasadę kondensacji. Skraplającą się wodę należy regularnie opróżniać. Osuszanie z wilgoci technologicznej będzie konieczne, kiedy planujemy całkowity remont wnętrza wraz z tzw. pracami mokrymi, a warunki pogodowe nie dają możliwości samoistnego pozbycia się wilgoci poprzez parowanie. Zimą jest więc konieczne.

Dodatkowo osuszacze pomogą wyregulować wilgotność powietrza i temperatury w pomieszczeniu.

Bezpieczeństwo materiałów

Tynki, kleje, lakiery, farby nie lubią i nie powinny być trzymane w zimnych pomieszczeniach. Należy o nie zadbać już na etapie transportu – unikać przewożenia nieogrzewanym transportem. Równie istotna jest kwestia wyrobów z drewna np. paneli podłogowych, które w różnych temperaturach kurczą się i rozkurczają. Aby uniknąć odkształceń na podłodze, należy odczekać z układaniem paneli do czasu aż w pełni przejmą temperaturę otoczenia, zwykle zajmuje to około dwóch dni.

Remont mieszkania zimą wymaga spełnienia odpowiednich warunków, jeśli jednak podejdziemy do nich poważnie i poczynimy wymienione wyżej przygotowania, to z pewnością przebiegnie bez zakłóceń. Temperatura na dworze nie musi być przeszkodą, zwłaszcza w dobie dzisiejszych technologii!

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *