Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy zakupie pawilonu ogrodowego? – poradnik

Na jakie czynniki warto zwrocic uwage przy zakupie pawilonu ogrodowego – poradnik

Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy zakupie pawilonu ogrodowego? – poradnik

Wypoczynek w przydomowym ogrodzie stał się bardzo popularną formą relaksu. Fakt ten zapewne spowodowany jest tym, iż rośliny ogrodowe mają bardzo uspokajający wpływ na człowieka. Jednak, aby móc zrelaksować się pośród własnej zieleni konieczne jest zagospodarowanie przestrzeni do takiego wypoczynku. Idealnie sprawdzą się do tego altany ogrodowe. Jednakże posiadają one jedną dużą wadę, a mianowicie wysoką cenę. Dlatego też świetną alternatywą dla altan są pawilony ogrodowe. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się konkretny pawilon ogrodowy?

Konstrukcja

Konstrukcja pawilonu ogrodowego oparta jest na stelażu. Najczęściej elementy konstrukcyjne wykonane są z metalowych rurek, a bardzo rzadko ze sztucznego tworzywa. Materiał użyty do elementów konstrukcyjnych jest bardzo lekki, co ułatwia rozkładanie i składanie pawilonu ogrodowego. Konstrukcja ze sztucznego tworzywa nie jest wytrzymała, co może skutkować nieoczekiwanym przewróceniem się pawilonu pod wpływem silnego wiatru czy intensywnego deszczu. Dużo stabilniejszy jest natomiast szkielet wykonany z metalowych rurek. Na rynku dostępne są również pawilony ogrodowe posiadające drewnianą konstrukcję. Jednak wybierając pawilon tego rodzaju, należy pamiętać, iż wymaga on sezonowej konserwacji i nie jest mobilny w takim stopniu, jak inne modele.

Metoda mocowania do gruntu

Duża stabilność pawilonów wynika z ich mocowania bezpośrednio do podłoża. Stałym elementem przytwierdzania konstrukcji do podłoża są szpilki, które wkręca się w dolną część słupków. Niektórzy producenci dodają do zestawu także linki napinające materiał pawilonu ogrodowego.

Różnorodność ścian

Na rynku dostępne są różne modele pawilonów – ze ścianami otwartymi, półotwartymi oraz obiekty całkowicie zamknięte. Pawilony otwarte bardzo dobrze sprawdzą się zwłaszcza w pogodny, bezwietrzny dzień. Jednak najczęściej wybierane są pawilony półotwarte (dwie ściany otwarte, dwie zamknięte), gdyż dają one poczucie prywatności przy jednoczesnym oglądaniu ogrodu. Naturalnie najlepiej przed czynnikami zewnętrznymi oraz wścibskimi sąsiadami chronią pawilony zamknięte. Ściany pawilonów ogrodowych najczęściej montowane są za pomocą rzepów lub zamków błyskawicznych, co pozwala na ich łatwy montaż i demontaż.

Materiał

Pawilony ogrodowe są z reguły pokryte tkaniną, która chroni przed promieniami UV. Należy jednak zwrócić uwagę również na jej wodoodporność. Najpopularniejszym materiałem nieprzepuszczającym wody jest poliester. Duże znaczenie ma również gramatura materiału – im wyższa, tym skuteczniejsza ochrona przed deszczem oraz słońcem.

Elementy dodatkowe

Bardzo ważnym dodatkiem jest komin ułatwiający wentylację, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w pawilonie. Prawdopodobnie niezbędna będzie również moskitiera skutecznie chroniąca przed insektami. W przypadku pawilonów zamkniętych nieposiadających komina istotną rolę będą pełnić otwierane okna, ułatwiające cyrkulację powietrza oraz dostarczają odpowiednią ilość światła. Wieczorną porą dobrze jest dodatkowo oświetlić pawilon wężami LED czy specjalnymi lampami zewnętrznymi.

Design

Wybierając pawilon do swojego ogrodu, należy zwrócić uwagę także na jego design, czyli kolorystykę, kształt oraz fakturę. Kolor pawilonu powinien współgrać z otoczeniem. Najbardziej uniwersalnymi kolorami są odcienie brązu, zieleni oraz bieli. Do ogrodów w nowoczesnym stylu najbardziej pasują natomiast pawilony w odcieniu szarości czy beżu. Natomiast do ogrodu w stylu śródziemnomorskim odpowiednie będą pawilony w pastelowych barwach.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli pawilonów ogrodowych dzięki temu, każdy może znaleźć rozwiązanie odpowiadającego jego indywidualnym potrzebom oraz możliwościom finansowym.

Źródło: Dascompany.com – namioty garażowe

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *