Montaż klimatyzatorów – powierz to zadanie specjalistom

montaz klimatyzacji clima 380x380

Montaż klimatyzatorów – powierz to zadanie specjalistom

Montaż klimatyzatora we wszelkiego rodzaju wnętrzach przynosi wiele korzyści użytkownikom. urządzenia nie tylko pozwalają na schładzanie pomieszczeń w ciepłe dni, ale również ich ogrzewanie zimą. Co więcej, posiadają specjalne filtry oczyszczające powietrze. Gwarancją efektywnego działania klimatyzacji jest przede wszystkim jej poprawny montaż, dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom.

Montaż klimatyzatora – montaż jednostki wewnętrznej

Klimatyzatory (typu split) składają się z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej. Elementy te połączone są kablami oraz przewodem freonowym wraz z czynnikiem chłodniczym. Każdy z modeli wymaga zachowania odpowiedniego odstępu pomiędzy zamontowanym urządzeniem, a sufitem oraz podłogą. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości od przeszkód znajdujących się po jego bokach oraz od samej jednostki zewnętrznej. W montażu pomaga tutaj wspornik, będący w wielu przypadkach jednym z komponentów zestawu.

Przed instalacją jednostki wewnętrznej konieczne jest wykonanie w ścianie zewnętrznej otworu posiadającego średnicę około 5-6cm. Umożliwi on wyprowadzenie rury oraz kabli na zewnątrz budynku. Po wykonaniu odpowiedniego otworu następuje montaż wspornika poziomo w stosunku do nośnej konstrukcji ściany zewnętrznej. Wspornik montowany jest przy użyciu specjalnych wkrętów, przy czym najwygodniejszym rozwiązaniem staje się tutaj zastosowanie wkrętu szybkiego montażu. Kolejnym etapem montażu jest podłączenie przewodu freonowego oraz kabla elektrycznego do jednostki wewnętrznej klimatyzatora. Wymaga to  szczególnej uwagi i precyzji, gdyż właśnie od tego etapu zależy prawidłowe działanie systemu klimatyzacji.

Montaż klimatyzatora – montaż jednostki zewnętrznej

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora to komponent systemu instalowany na zewnątrz budynku, a więc na elewacji, dachu czy też na balkonie. Urządzenie mocowane jest na odpowiednio sztywnym i stabilnym wsporniku, przy zachowaniu zalecanych odległości od wszelkich przeszkód. Klimatyzator zaleca się montować w miejscach zacienionych. Warto również pamiętać o hałasie, który towarzyszy pracującemu urządzeniu. Uzgadniając docelowe miejsce montażu, należy zadbać o to, by jednostka zewnętrzna umieszczona była z dala od okien, często użytkowanych pomieszczeń czy też balkonów.

Niezwykle istotnym elementem montażu jest odpowiednie podłączenie odpływu skroplin. Przyłącze należy zainstalować pod jednostką zewnętrzną. W ten sposób zapewniamy prawidłowe odprowadzanie wody na zewnątrz urządzenia podczas trybu ogrzewania. Jednym z ostatnich etapów montażu jest przyłączenie przewodu freonowego. Profesjonalny montaż klimatyzacji wymaga odpowietrzenia instalacji freonowej oraz usunięcia z jej wnętrza wilgoci. Konieczne jest także sprawdzenie czy układ pozostaje odpowiednio uszczelniony. W tym celu konieczne staje się zastosowanie specjalnych urządzeń, a więc wakuometru oraz pompy próżniowej.

Powierz montaż systemu klimatyzacji specjalistom

Montaż klimatyzacji wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy technicznej, ale również specjalistycznego sprzętu. Co więcej, konieczny jest zastosowanie sprzętu umożliwiającego profesjonalne napełnienie urządzenia czynnikiem chłodniczym oraz jego odpowiednie uszczelnienie. W związku z tym, zadanie to warto powierzyć specjalistom. Tylko fachowcy posiadający Świadectwo Kwalifikacji w obszarze napraw oraz obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych mogą przeprowadzić wyżej wspomniane czynności.

Wynika to także z przepisów europejskich, które w Polsce zawarte zostały w Ustawie o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Nawiązuje ona do działań Unii Europejskiej, która dąży do ograniczenia emisji substancji przyczyniających się do niszczenia warstwy ozonowej, a tym samym wywołujących efekt cieplarniany. Skorzystanie z profesjonalnych usług fachowców pozwoli nie tylko na przyczynienie się do ograniczenia postępującego ocieplenie klimatycznego, ale także zagwarantuje długotrwałą wydajność pracy systemu klimatyzacji w domach i mieszkaniach.

Źródło: Clima Polska – klimatyzatory Warszawa, klimatyzatory Toshiba

 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *