Lampy ogrodowe – przegląd rozwiązań

lampy ogrodowe

Lampy ogrodowe – przegląd rozwiązań

Lampy ogrodowe to jednocześnie elementy funkcjonalne i stylowe ozdoby: oświetlenie ogrodowe pomaga poruszać się po zmierzchu i pozwala stworzyć na przydomowym terenie wyjątkowy, klimatyczny nastrój. Każdego dnia po zapadnięciu zmroku w ogrodzie mogą nas witać delikatnie lub mocniej święcące lampy, które oświetlą cały teren zielony bądź tylko jego wybrane obszary. Oświetlenie mocowane na budynkach, lampy umieszczane w podłożu, a może stojące latarenki bądź wyższe lampy w formie ozdoby do ogrodu z betonu? Przyjrzyjmy się szczegółom poszczególnych rozwiązań.

Oświetlenie ogrodowe w formie reflektorów

Kinkiety ogrodowe lub reflektory służą zwykle do oświetlenia konkretnych obszarów ogrodu: strumień światła kierowany jest najczęściej na ścianę budynku, wejście do niego, taras lub balkon albo elementy dekoracyjne takie jak oczko wodne, dekoracje kamienne czy altanka. Podświetlane bywają też korony drzew lub rabaty z kwiatami: wszystko zależy od potrzeb i upodobań właścicieli ogrodu. Strumień światła może mieć różną siłę i stopień rozproszenia w zależności od rodzaju lampy i sposobu jej ustawienia. Lampy umieszczane na ścianach budynku pełnią także funkcję ozdób: z tego względu nawet w ciągu dnia powinny one przyciągać wzrok i dobrze komponować się z wyglądem domu oraz pozostałych elementów ogrodu. Dostępne są także lampy z czujnikiem ruchu, które zapalają się tylko wtedy, gdy w pobliżu znajdzie się jakaś osoba lub pojazd: jest to wygodne i energooszczędne rozwiązanie, dlatego wybiera je coraz więcej osób.

Lampy umieszczone w gruncie

Umieszczane bezpośrednio w ziemi lampy używane są najczęściej do oświetlenia ogrodowych alejek lub dróg dojazdowych, np. podjazdu do garażu. Tego typu rozwiązanie ułatwia (i czyni znacznie bezpieczniejszym) poruszanie się po ciemku zarówno gospodarzom posesji, jak i wszystkim przybywającym w odwiedziny gościom. Punktowe oświetlenie służy też wizualnemu wyeksponowaniu szczególnie wypielęgnowanych obszarów ogrodu. Dodatkowo oświetlić można np. rabaty kwiatowe, drzewa lub krzewy ozdobne: umieszczone na poziomie gruntu nowoczesne źródła światła współgrają z całym wystrojem ogrodu, tworząc wyjątkowy, nieco tajemniczy nastrój. Akcesoria te mogą być wykonane z różnych materiałów: dostępne są np. świetliki, małe kule LED lub betonowe lampy ogrodowe. Lampy do podłoża montowane są bezpośrednio na trawniku albo wśród płytek chodnikowych posadzki, balkonu lub tarasu.

Lampy stojące do ogrodu

Lampy stojące dzieli się na wysokie i niskie: liczą sobie one zwykle od jednego do kilku metrów wysokości. Wysokie lampy umieszczane są najczęściej w dużych ogrodach jako oświetlenie alei ułatwiające poruszanie się, zaś właściciele mniejszych ogródków decydują się na niskie lampy ogrodowe stawiane przy ścieżce lub wjeździe. Sklepy ogrodnicze i elektryczne oferują bardzo szeroki wybór lamp stojących: mogą to być zarówno lampy wzorowane na latarniach, jak i przypominające świetlne kule czy modernistyczne przydrożne słupki. Ciekawym rozwiązaniem są ozdoby do ogrodu z betonu pełniące jednocześnie funkcję lampy  stylowego dodatku: takie minimalistyczne elementy komponują się świetnie zwłaszcza z bogatą zielenią i żwirowymi lub drewnianymi alejkami.

Wybór rodzaju oświetlenia ogrodowego zależy od wielkości ogrodu, a także funkcji lamp: w zależności od tego, czy właścicielom zależy głównie na podkreśleniu walorów estetycznych poszczególnych elementów ogrodu, czy też o zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców i gości, może być wskazany zakup innego rodzaju lamp.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *