Klimatyczna łazienka w stylu skandynawskim. Poznaj rozwiązania

lazienka skandynawska

Klimatyczna łazienka w stylu skandynawskim. Poznaj rozwiązania

Polacy polubili urządzać mieszkania w stylu skandynawskim. Prostota, funkcjonalizm i odwołanie do natury to główce jego cechy, ale ciężko zamknąć w kilku określeniach tę formę. Na ścianach przeważają, białe, jasne barwy, mimo to nie jest chłodno, ponieważ uzupełniają je zdecydowane kolorystycznie dodatki. Używane są surowe materiały, ale cała aranżacja wypada przytulnie i komfortowo. W jaki sposób urządzić łazienkę, by wpisywała się w ten trend?

Nordycki charakter

Pomieszczenia, które są adaptowane w skandynawskim duchu, powinny być jak najbardziej funkcjonalne i wygodne. Przestrzeń nie może być zagracona, dlatego panuje tu swojego rodzaju minimalizm, lecz jest on urządzony w taki sposób, by nie było zimno i snobistycznie. Jasne kolory królują na ścianach. Ważne jest odpowiednie oświetlenie, wyeksponowane okna, lustra odbijające promienie słoneczne lub dobrze rozmieszczone sztuczne światło, które ma za zadanie optycznie powiększać pomieszczenie. Wnętrze w odcieniach bieli, szarości, beżu lub błękitu połączone jest z drewnianą podłogą, lub płytkami imitującymi drewno. Idealnie, gdy jeszcze jakiś z elementów pasuje designem do podłogi, może to być blat przy umywalce lub rama lustra. 

Jeżeli chodzi o ceramikę sanitarną, to warto wybrać  minimalistyczną formę. W tym przypadku doskonale sprawdzą się urządzenia montowane podtynkowo. Podwieszany sedes nie będzie zajmował wiele przestrzeni, gdy ważne jest zachowanie wolnego obszaru. Kolejnym punktem są umywalki, które swoim designem odpowiadają skandynawskiej wizji, doskonale sprawdzają się wersje wkomponowane w blat, ale też nablatowe, mające wysoki rant lub te przypominające misy. Wolnostojąca Wanna w prostym stylu, przypominająca geometryczną bryłę powinna być pozbawiona ozdobników i dodatkowych elementów. Ustawiona w dowolnym miejscu, tak by przyciągać wzrok, być dopełnieniem aranżacji, a przede wszystkim zapewniać wygodę i komfort użytkowania. Kabiny prysznicowe w scandi stylu, tak jak i wanny, charakteryzują się minimalizmem. Mogą być wykonane w technice walk in z zamontowanym odpływem liniowym w podłodze. Kafle imitujące drewno będą tworzyły nordycki klimat, a szklane, transparentne drzwi doskonale uzupełnią całość.

Prosto i praktycznie, ale ze smakiem

Naturalne materiały i tkaniny to cecha wyróżniająca styl scandi, dlatego szafki, dodatki i ozdoby wpasowują się w ten nurt. Dzięki zastosowaniu takich elementów, jak drewno, wiklina, bambus wełna czy len, łazienka skandynawska nie jest chłodna i surowa. Ozdoby w mocnych kolorach dopełniają wnętrza i są dobrze przemyślane, nie ma miejsca na przepych i na zbędne bibeloty. Skandynawowie preferują meble o prostej formie. Wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu, ma praktyczne zastosowanie. Sąsiedzi z północy lubią nowoczesny wystrój urozmaicić o retro akcent. Boho szafka w stylu vintage albo stary taboret pod wiaderko z gadżetami do kąpieli z pewnością będą pasowały do tej stylistyki. Kolejnym elementem, który podkreśla związek mieszkańców północy z naturą, są kwiaty, których nie brakuje w ich domach – również w łazienkach. Jeżeli pomieszczenie ma dostęp do światła dziennego, warto ozdobić je zieloną rośliną, która ożywi wnętrze. Jak we wszystkich innych aspektach dotyczących projektowania przestrzeni w tym nurcie, należy zachować umiar i nie tworzyć oranżerii. Wyważone, spójne kompozycje odzwierciedlają preferencje skandynawskiego designu, który jest tak chętnie naśladowany. 

źródło: moremadam.pl – skandynawski sklep internetowy

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *