Jesienna pielęgnacja trawnika w kilku prostych krokach

Jesienna pielegnacja trawnika w kilku prostych krokach

Jesienna pielęgnacja trawnika w kilku prostych krokach

Starannie wypielęgnowany trawnik dodaje uroku każdej posesji i stanowi estetyczne tło dla naszego domu. Jednak jak właściwie zadbać o murawę w okresie jesiennym? Zapewniamy, że nawet niedoświadczony ogrodnik poradzi sobie z tym zadaniem, jeżeli wykorzysta kilka prostych porad.

Spulchnianie darni

Trawnik potrzebuje dopływu powietrza, wody i składników odżywczych. Gęsta murawa musi być zatem poddawana wertykulacji, czyli płytkim nacięciom darni umożliwiającym napowietrzenie korzeni. Przez spulchnioną glebę zapewne znacznie łatwiej przeniknie woda i niezbędne składniki odżywcze. Bezpośrednio przed wykonaniem wertykulacji, trawnik należy oczyścić z zanieczyszczeń, takich jak gałęzie, liście, zgnite rośliny czy uschnięte trawy ozdobne.

Nawożenie i ochrona

Bezwzględnie należy zadbać o odpowiednie nawożenie trawnika poprzez regularne dostarczanie azotu, fosforu i potasu. Warto zaznaczyć, że nawozy tego typu jesienią stosujemy w nieco innych proporcjach niż wiosną. Pod koniec roku wykorzystujemy mianowicie preparaty o obniżonej zawartości azotu, odpowiedzialnego za wzrost roślin, a jednocześnie mieszanki bogatsze w potas i fosfor, które ukorzeniają rośliny i wzmacniają je przed przymrozkami. Rozprowadzanie nawozu zawsze wykonujemy specjalnym siewnikiem. Nawożenie najlepiej przeprowadzić w pochmurny dzień, po skoszeniu trawy i wygrabieniu resztek roślin czy liści, tak aby składniki odżywcze łatwiej mogły wniknąć bezpośrednio do gleby. Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji trawnika jest zastosowanie środków ochrony roślin przed chorobami i chwastami. Należy wspomnieć, że prace tego typu można wykonywać na trawniku co najmniej jednorocznym.

Przycinanie trawy

Koszenie trawnika to jeden z najbardziej istotnych zabiegów pielęgnacyjnych, który powinien być wykonywany systematycznie z uwzględnieniem wzrostu trawy, przez cały okres wegetacyjny. Jesienią, dzięki częstszym opadom deszczu trawa rośnie dość intensywnie, dlatego koszenie powinno być wykonywane częściej. Dobrą metodą jest przycinanie trawnika w godzinach popołudniowych, ponieważ łatwiej wtedy o równe przycięcie trawy. Profesjonalne przycinanie trawy wymaga jednak użycia akcesoriów ogrodniczych.

Nawodnienie trawnika

Oczywiście każda roślina potrzebuje wody, ale trawa jest pod tym względem wyjątkowo wrażliwa. Należy więc zadbać o odpowiednie nawodnienie darni, aby nie dopuścić do przesuszenia gleby i usychania roślin. Jeśli nie występują obfite opady jesiennego deszczu, trawnik należy nawadniać równomiernie, obficie i regularnie co 2-3 dni. Większa częstotliwość podlewania może bowiem doprowadzić do jego gnicia. Warto podkreślić, że delikatne nawadnianie nie dostarczy wody do głębszych warstw gleby, dlatego lepiej wykonywać tę czynność rzadziej, ale intensywniej. Podlewanie zawsze należy przeprowadzać rano lub wieczorem.

Dosiewanie trawy

Zdarza się że mimo właściwej pielęgnacji, w niektórych miejscach trawnik uległ przerzedzeniu. W takiej sytuacji możemy dosiać trawę, dbając jednocześnie o odpowiednie nawodnienie i nawożenie gleby w tym miejscu. Dobrym okresem na tego typu zabiegi będzie właśnie jesień. Szczególnie w październiku, gdy do pierwszych przymrozków i opadów śniegu teoretycznie jest jeszcze sporo czasu, zasiana trawa może spokojnie wykiełkować i zawiązać silne korzenie. Dzięki temu zapewne przetrwa niekorzystne warunki atmosferyczne panujące późną jesienią i zimą.

Walka ze szkodnikami

Nawet najlepiej wypielęgnowana murawa usłana kopcami kreta nie będzie prezentowała się estetycznie. Zapewne warto pomyśleć o tym przed założeniem trawnika i bezpośrednio pod darnią zamontować odpowiednie siatki. W sytuacji, gdy kret pojawi się na niezabezpieczonym, gotowym już trawniku, niezbędne będą różnego typu odstraszacze. Najczęściej są to urządzenia wytwarzające uciążliwe dla tych szkodników dźwięki i drgania. Dostępne są także preparaty o intensywnym zapachu.

Pielęgnacja trawnika nie jest trudna, ale wymaga systematyczności i zaangażowania. Jeśli zależy nam na pięknym otoczeniu swojej posesji, zapewne warto zadać sobie odrobinę trudu w jesiennych miesiącach i cieszyć się zieloną, gęstą murawą na wiosnę.

Źródło: Botaniczny.com – drzewka bonsai

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *