Jak stworzyć komfort akustyczny w domu? – poradnik

Jak stworzyc komfort akustyczny w domu – poradnik min

Jak stworzyć komfort akustyczny w domu? – poradnik

Dla większości z nas dom jest oazą ciszy i spokoju. Relaks, regeneracja, odpoczynek i sen są bowiem kluczem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jeżeli jednak już na etapie wznoszenia konstrukcji nie zadbamy o odpowiedni komfort akustyczny, nadmierny hałas może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. W poniższym artykule podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy budowie domu oraz w jaki sposób zminimalizować hałas w istniejącym już budynku.

Lokalizacja domu

Odpowiednia lokalizacja domu jest jednym z kluczowych aspektów wpływających na komfort akustyczny. W trakcie poszukiwania odpowiedniej działki warto wybrać się w konkretne miejsce o różnych porach dnia i sprawdzić poziom hałasu. Bezwzględnie należy unikać parceli czy też gotowych nieruchomości położonych w pobliżu ruchliwych ulic, torów kolejowych czy lotnisk. Jeżeli przestrzeń, którą dysponujemy, jest stosunkowo duża najlepiej, aby dom został usytuowany w możliwie największej odległości od drogi dojazdowej, podjazdu oraz sąsiednich zabudowań. Warto zdecydować się na obsadzenie ogrodzenia zielenią lub żywopłotem z drzew i krzewów.

Dobór materiałów i konstrukcja ścian

Jeśli zależy nam na uzyskaniu wysokiego komfortu akustycznego, wybór materiałów, z których zostanie wzniesiony dom, nie powinien być przypadkowy. Dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku rozmaite elementy silikatowe wyróżniające się wysoką izolacyjnością akustyczną. Przegrody o dużej masie powierzchniowej wykonane z bloczków silikatowych są stosunkowo najprostszym sposobem na osiągnięcie wysokiego komfortu akustycznego. Parametry akustyczne ścian wznoszonych z elementów silikatowych najlepiej wykorzystane zostają w konstrukcjach, w których ściany silikatowe połączone są węzłem murarskim lub jeśli ściana wewnętrzna przecina warstwę konstrukcyjną ściany zewnętrznej i dodatkowo zastosowane są odpowiednie łączniki. Warto podkreślić, że zgodnie z prawem masy im większy jest ciężar bloczka silikatowego, tym wyższa jest jego izolacyjność akustyczna.

Niezależnie od wykorzystywanego materiału konstrukcyjnego, należy zadbać o szczelne wypełnienie spoin między poszczególnymi elementami konstrukcji ścian (murując elementy o gładkich powierzchniach czołowych należy również dokładnie wypełnić spoinę pionową). Pozwoli to zapobiec tworzeniu się tzw. mostków akustycznych – niepożądanych miejsc nadmiernego przenoszenia dźwięków. Staranne wykonanie przegród oraz ich połączeń ma kluczowe znaczenie dla izolacyjności akustycznej budynku.

Wygłuszenie gotowego domu lub mieszkania

Jeśli już na etapie budowy domu popełnione zostały błędy, bądź zamieszkujemy blok wielorodzinny, na którego lokalizację czy konstrukcję nie mieliśmy wpływu, wciąż możemy poprawić komfort akustyczny budynku.

Jednym z rozwiązań jest montaż podwieszanego sufitu. Warstwa materiału izolacyjnego umieszczona pomiędzy stropem a płytami z karton-gipsu, skutecznie ochroni nas przed dźwiękami dobiegającymi z mieszkania znajdującego się bezpośrednio nad nami. Można również odpowiednio wygłuszyć ściany, lecz aby niepotrzebnie nie zmniejszać pomieszczenia, warto zdecydować się na cienką warstwę materiału o wysokiej izolacyjności akustycznej (np. korek). W sypialni czy w salonie doskonale sprawdzą się natomiast materiałowe obicia ścienne, które nie tylko tłumią hałas, ale jednocześnie sprawiają, że całe pomieszczenie staje się bardziej przytulne.

Kilka trafnych decyzji podjętych już na etapie projektu i budowy domu może sprawić, że codzienne przebywanie w przestrzeni domowej będzie znacznie bardziej komfortowe. Odpowiednia lokalizacja domu, elementy silikatowe wykorzystane do wzniesienia ścian oraz profesjonalnie wygłuszone ściany i sufity prawdopodobnie zapewnią nam upragnioną ciszę, poprawiając tym samym komfort życia.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *