Jak prawidłowo dbać o dywan? – poradnik

pranie wykladzin dywanowych

Jak prawidłowo dbać o dywan? – poradnik

Utrzymanie porządku w mieszkaniu nie jest łatwe. Trzeba bowiem stale pamiętać o najdrobniejszych szczegółach i regularnie czyścić nawet najmniejsze zakamarki. Może wydawać się, że w przypadku dywanów wystarczy jedynie odkurzanie, lecz niestety usuwa ono tylko wierzchnią warstwę brudu. Z tego właśnie powodu tekstylia zmieniają kolory na ciemniejsze oraz potrafią wydzielać nieprzyjemne zapachy. Jak zatem sprawić by odzyskały pierwotny wygląd i stały się perfekcyjnie czyste?

Nowoczesne metody kluczem do sukcesu

Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się ozonowanie dywanów. Stanowi ono bezpieczną oraz ekologiczną formę dezynfekcji, która nie wymaga użycia żadnych agresywnych środków chemicznych, mogących uszkodzić strukturę materiału. Wykorzystuje się w tym celu ozon, czyli gaz posiadający silne właściwości utleniające. Zapewnia on danej powierzchni czystość mikrobiologiczną i sterylność. Ozonowanie dywanów polega na tym, że ozon przenika do najtrudniej dostępnych obszarów, wnikając bardzo głęboko w strukturę materiału. Wspomaga to nie tylko usuwanie zapachu z dywanu, ale też skutecznie zabija wszelkie roztocza, grzyby, bakterie oraz inne drobnoustroje. Tekstylia poddane takiej procedurze zachowują świeżość przez długi czas, a przy tym są przyjemne w dotyku i puszyste. Ozonowanie dywanów poprawia także ich wygląd, dzięki dogłębnemu usunięciu zalegającego brudu. Warto dodać, że zabieg ten posiada właściwości nie tylko sterylizacyjne, ale także bakteriobójcze, więc pozytywnie wpłynie na zdrowie osób przebywających w mieszkaniu.

Tradycyjne sposoby utrzymywania porządku

Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne i czasochłonne może być usuwanie zapachu z dywanu. Mowa tutaj szczególnie o nieprzyjemnej woni dymu papierosowego, spalenizny, farb malarskich czy chemikaliów. Jednym z prostych, domowych sposobów jest użycie mieszanki, złożonej tylko z dwóch składników. Proporcje to trzy łyżki sody na jedną łyżkę octu. Po zmieszaniu powstałą substancję należy nałożyć na dywan i pozostawić na ok. 15 minut, po czym zebrać za pomocą mokrej gąbki. W celu usunięcia nadmiaru wody z dywanu można posłużyć się ręcznikami papierowymi. Soda wyeliminuje nieprzyjemne zapachy, a ocet zlikwiduje brud. Istnieje także niemal identyczna metoda, która wykorzystuje szare mydło, jakie należy rozpuścić je w niewielkiej ilości wody, tak aby powstała papka. Dalsze procedury postępowania są identyczne, jak w przypadku pierwszej mieszanki.

Użycie odpowiednich środków chemicznych

By usuwanie zapachu z dywanu było skuteczne, niekoniecznie trzeba przygotowywać roztwory na własną rękę. W sklepach znajduje się bowiem ogromny wybór produktów, które można w tym celu wykorzystać. Jeżeli decyzja padnie na płyn do prania dywanów, potrzebna będzie także ciepła woda oraz szczotka z dość twardym włosiem. Zawsze należy najpierw zlikwidować najbardziej widoczne plamy. W tym celu zwilża się ściereczkę w roztworze płynu i wody, a potem przykłada do problematycznego miejsca. Następnie należy zostawić ją na kilkanaście minut, by środek zaczął działać. Potem trzeba zacząć czyścić za pomocą szczotki wcześniej zamoczone miejsca. Ważne jest, by szorować w różnych kierunkach. Kolejno można przejść do mniej zabrudzonych części dywanu. Po zakończeniu procedury należy rozłożyć na wilgotnej powierzchni mokre ręczniki. Będą miały one bowiem ważne zadanie – wchłoną całą niepotrzebną wilgoć, zapobiegając powstawaniu pleśni. Po kilku godzinach trzeba powtórzyć cały proces od nowa, ale wyłącznie z udziałem wody, by pozbyć się resztek płynu. Na koniec, gdy materiał będzie już suchy, warto go dokładnie odkurzyć.

Sposobów na dbanie o dywany jest bardzo wiele. Prace pielęgnacyjne można wykonać na własną rękę lub zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej pralni. Warto jednak pamiętać, że samodzielne usuwanie zabrudzeń będzie dość czasochłonne i może okazać się nieskuteczne.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *